15:22 30. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
INF-lepe (19)
10710

Hiina väljaande Global Times eksperdid usuvad, et Ameerika uue kahuri mürsud kujutavad endast tegelikult keskmise tegevusulatusega ballistilisi mürske ja nimetus on vaid kattevari, millega keskmaarakettide tõrjelepingust (INF) mööda hiilida. Kuidas seda ka nimetada: superkahur, megamiinipilduja või imerelv – ikka tuleb välja, et see on keelatud.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Ja nad julgevad meile (Venemaale) veel raketi 9M729 pärast etteheiteid teha. Kuigi, küllap sellepärast teevadki, et tegelikult ei ole neil selle vastu midagi. Ei otseses ega ka raketitõrje mõttes. Aga lapsed söövad neil krohvi küll. Rõhuasetus muudab asja.

Purustav löök stabiilsusele: USA teatas INF lepingust lahkumisest >>

See uus riist, mis on esialgu alles pooltoode, võib lasta kuni tuhande kuuesaja kilomeetri kaugusele. Teisisõnu, see mahub täpselt Vene-Ameerika keskmaa raketitõrjelepingu alla, mis käsitleb keskmise ja lühikese tegevuskaugusega, laskeulatusega vahemikus 500–5500 kilomeetrit rakettide likvideerimist.

Nad ütlevad loomulikult, et see ei loe, et tegemist on kahuriga, olgugi eesliitega "super", mitte raketiseadeldisega. Kuid kõigepealt vaevalt, erinevalt meist, nad seda näitavad. Seega nad ka ei tõesta midagi.

Teiseks, kõik, mis rauast välja lendab, ei maandu kaugemale kui 100 miili. Isegi nende elektromagnetilise haubitsa prototüüp tapab ainult kuni kolmesaja kilomeetri kaugusel.

Kolmandaks väidavad Hiina ajalehe Global Times eksperdid, et see on de facto keskmise ulatusega ballistiline mürsk ja toote nimetus on vaid kattevari INF lepingu ülekavaldamiseks. Üldiselt, kuidas seda ka nimetada, kas superkahuriks, megamiinipildujaks või imerelvaks, on see ikkagi keelatud.

Formaalselt ei olekski see Hiina asi. Peking ei ole meie (Venemaa) ja Washingtoni sõlmitud lepingu osapool. Kuid nad mõistavad, et Ameerika Ühendriigid sellepärast lepingust väljuda tahavadki või äkki eelkõige sellepärast, et Hiinat taltsutada. See leiutis on võimeline tulistama Hiina üksusi Lõuna-Hiina mere vaidlusalustes piirkondades. Ühendriigid ihuvad nendele juba ammu hammast.

Putin tuumasõja ohust: ärgu pärast vigisegu >>

Nüüd sai Global Times USA maaväeminister Mark Esper'il sõnasabast kinni. Just tema lobises sellest Pentagoni tehnilistest uusarendustest rääkidas. Nii et polegi vaja mingit Hiina küberspionaaži, kui on vana hea ameerika praalimiskomme. Polegi vaja neid burgeriga toita – lastagu neil vaid kiidelda.

Pealegi on ta veel sõjaväelane. Väljendite valimine ei ole tema eriala. Kuna neil riigidepartemangus sellist valikut ei ole, on tõe vägistamine jumalale igati meelepärane tegevus. Sõjajumala mõttes. Ja selleks, kui Stalinit meenutada, ongi just suurtükivägi. Seda tahetakse.

Võiks mõelda, et milleks veel see vandenõu, kui nad nagunii INF lepingust jalga lasevad. Oleks võinud 2. veebruarini oodata, siis lööb Valge maja ametlikult ukse kinni ja suleb isegi võimaluste akna, siis olekski võinud ausalt oma tootearendusest teatada. Mis seal siis enam häbeneda? Kui, siis ehk "kahte" koolifüüsikas.

Sest tuhande kilomeetri kaugusele lendav kahurimürsk midagi ikka kahjustab. Kas lepingut Venemaaga või loodusseadusi. Kuigi lepingutest kinnipidamine ei ole nende loomuses, niikaua, kui keegi kõrvalt neile ei tõenda, et kaks keha mõjutavad teineteist jõududega, mis on suuruselt võrdsed ja vastassuunalised. Sealhulgas ka siis, kui see on keskmise tegevusulatusega jõud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
INF-lepe (19)

Samal teemal

Kas pigem elus või pigem surnud: kas INF lepingut õnnestub päästa
USA väljub keskmaa tuumarelvastuse piiramise leppest
Tagid:
Hiina, IFN-leping, USA

Peamised teemad