19:24 26. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1035
  • RUB68.1692
Välisuudised
lühendatud link
Kiriku tüli (18)
11010

Vene Õigeusu Kiriku juht jagas oma seisukohti Ukrainas toimuvast ja kiriku kohast tänases maailmas.

TALLINN, 31. jaanuar - Sputnik. Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill pidas agentuurile RIA Novosti antud intervjuus ebaõigeks rääkida Ukraina õigeusu kirikuga seonduvalt olukorra "tagasipöördumatusest".

"Tagasipöördumatuse punkt oleks mitteeksisteerimine," selgitas Vene Õigeusu Kiriku juht, "Igaüks meist jõuab kunagi oma füüsilise elu lõppedes punkti, kust ei saa tagasi pöörduda. Aga niikaua, kui me elame, niikaua kui elab kirik, ei saa loomulikult olla mingit tagasipöördumatust. Ma olen kindel, et seda ka ei tule."

Patriarh Kirill nimetas Kiievi "ühendavat kirikukogu" täielikuks läbikukkumiseks >>

Patriarh Kirill kutsus üles meeles pidama: "Kus on lõhe, seal on kurjus. Me näeme, et seal võetakse üle jumalakodasid ja pekstakse vaimulikke. Kas jumala sõna, jumala tõde võib levida poliitilistele jõududele tuginedes vägivalla ja pettusega? Kas jumala tahe võib levida ühe või teise poliitilise erakonna abil? Mitte kunagi!" ütles vene kiriku pea.

"Selleks ei pea olema prohvet, tuleb vaid tähelepanelikult meiega toimuvat jälgida ja kohe saab selgeks, kummal poolel on tõde ja jumal," ütles patriarh Kirill.

Vastates küsimusele Vene Õigeusu Kiriku kohast tänapäeva maailmas, kutsus patriarh üles loobuma antud juhul sotsioloogiliste kategooriate kasutamisest.

"Ei saa öelda, kas usklikke saab olema rohkem või vähem, kas tema mõju poliitikale, kultuurile, ühiskondlikule elule või avalikule arvamusele suureneb või väheneb," ütles patriarh Kirill.

Putin andis Porošenko režiimi religioossele eksperimendile hinnangu >>

Ta märkis, et kirik läheb alati mõnevõrra vastuvoolu sellega, milleks tänapäeva maailmas peetakse elamist soovide järgi.

"Või kui veel häbematumalt öelda - instinktide järgi. Need tegurid suunavad uskumatult suurel määral inimeste isiklikku ja ühiskondlikku elu. Me räägime tarbimispsühholoogia kasvust, muudest ühiskonnaelu negatiivsetest aspektidest, kuid kõik see tuleneb inimese sisemisest elust. Inimeses toimuv kandub üle tema sotsiaalsetele suhetele," seletas patriarh.

"Seepärast ma ei usu, et kirikul saab pärast meid olema mingi hiilgav ajalugu. Igal ajastul seisab kirik silmitsi raskustega ja ma ei näe märke, et neid raskusi vähemaks jääks," lisas patriarh Kirill.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et Ukraina võimude aktiivsel toetusel asutati Konstantinoopoli patriarhaadi otsusega Ukrainas uus kirik, mis ühendab kahte mitte-kanoonilist religioosset struktuuri.

Ukraina õigeusk: seaduslik võitlus legaliseeritud ülevõtmisega >>

Istanbuli juhitava Ukraina pseudo-religioosse struktuuri sünnitunnistus anti Ukrainale üle 6. jaanuaril 2019. Istanbulis toimunud tseremoonial, kus osales Petro Porošenko koos abikaasaga.

Moskva patriarhaat nimetas toimunut absurditeatriks. Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirilli sõnul on "uue kiriku" loomine poliitiline tellimustöö.

"Toimunu näitab, et kõike saab jalge all trampida, mistahes põhimõtetest saab loobuda, kui selleks püstitatakse konkreetsed poliitilised eesmärgid. Selles mõttes on poliitiline tellimus õigeusu hävimiseks Ukrainas täiesti ilmne," ütles Vene Õigeusu Kiriku juht jõuluintervjuus telekanalile Rossija 1.

Teema:
Kiriku tüli (18)
Tagid:
usk, patriarh Kirill, õigeusu kirik, kirik

Peamised teemad