11:01 05. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Välisuudised
lühendatud link
17430

Ukraina valijad arutavad elavalt Petro Porošenko kandideerimist presidendivalimistel. Inimesed riidlevad teleritega ja kaasreisijatega väikebussides, loomeinimesed ja kodukootud eksperdid peavad püha sõda sotsiaalvõrgustikes, Porošenko mõttekaaslased ägavad kolmekordse töökoormuse all.

Njura N. Berg, RIA Novosti

Vaieldakse isegi mitte niivõrd kandideerimisest teatamise üle, sest keegi ei kahelnudki, et vaatamata pikaajalisele intriigile Porošenko teiseks ametiajaks kandideerib. Vähesed tunnevad huvi kandidaadi programmi vastu - selles pole midagi uut.

Tähelepanu keskmes on toimunud parteikongressi stiil ja esteetika, valimiskampaania loosungid, vihjed ja signaalid oponentidele, inimeste käitumine saalis, samuti need, kes üritusele tulemata jätsid.

Porošenko nuudlid valijate kõrvadel >>

Selle põhjal ennustavad professionaalsed eksperdid ja amatöörpolitoloogid kampaania meeleheitlikku jätkumist olukorras, kus tema reiting pidevalt langeb.

Valijal paluti otsustada: "Kas Porošenko või Putin" – selline menüü oli kuvatud kummalgi pool lava asuvatele suurtele ekraanidele. Sel lihtsal viisil andsid kandidaadi poliitkonsultandid mõista, et kõik Porošenko konkurendid on tegelikult Kremli rakkes.

Putin andis Porošenko režiimi religioossele eksperimendile hinnangu
© Sputnik / Алексей Никольский

Sotsiaalvõrgustikud reageerisid kohe ja kümnetel lehekülgedel ilmusid küsitlused teemal, kas Porošenko või Putin? Selgus, et kandidaadi päästab häbist ainult dihhotoomia (kaheksjagunemise – toim.) absoluutne spekulatiivsus, sest internetihääletuse tulemused näitasid Putini võitu Porošenko üle Ukrainas üldjuhul tulemusega 9:1.

Aga tuleme tagasi kongressi juurde. Kuulajad ja pealtvaatajad saalis lõbustasid end arvepidamisega, mitu korda mainib Porošenko Venemaad, tema presidenti ja Kremli ning tegid panuseid, kas kõlab taas ka "jumalaga kasimata Venemaa" või ollakse sellest kujundist lõpuks loobutud.

Optimistid võitsid: kandidaat ütles taas "jumalaga". Ja muidugi mainis ta kümneid kordi okupanti ja agressorit, pöörates silmatorkavat tähelepanu majandusele, sotsiaalsetele probleemidele ja talle usaldatud rahva heaolule, kuigi teatas majandusnäitajate võidukast kasvust 12 kvartalit järjest.

Porošenkol saab aeg otsa: oodata on uut "Venemaa agressiooni" >>

Mõningast tähelepanu pöörati Donbassi tagasipöördumise väljavaadetele ja sõja lõpetamisele. Porošenko teatas, et ukrainlased olevat sõjast väsinud, seepärast vajame me rahu. Olgu kasvõi külm, kuid olgu rahu. Samas ei väljendanud ta ühtegi ideed rahu saavutamiseks ega vähendanud oma tavalist äkilisust. Ning tulistasid Ukraina karistussalklased just kongressi ajal Donetski rahvavabariigis asuvat Gorlovkat.

Ikka ja jälle räägiti valijale tomosest, viisavabadusest ja uskumatult tugevast armeest, mis kaitseb Euroopat Venemaa vältimatu sissetungi eest.

Kokkupõrke järgmiseks verstapostiks määrati 2024. aasta – just siis lubab Porošenko taotluse esitamist Ukraina liitumiseks Euroopa Liidu ja NATOga ja tõotab sinna vastuvõtmist: "Me siseneme sinna regionaalse liidrina, sest just meie kaitsesime Euroopa tsivilisatsiooni."

Üllatustest. Paljusid üllatas esinejate sekka ka kõigi Porošenko seniste algatuste mürgise kriitiku, oligarh Kolomoiski soosiku, Dnipropetrovski linnapea Boriss Filatovi ilmumine. Petro Oleksijevitši jaoks on kriitilise tähtsusega just selle Ukraina suure ja jõuka linna, Kolomoiski pärusmaa toetuse saamine ja ta suutis selle saavutada.

Boriss Filatovi kõne läheb kindlasti annaalidesse, sest nii truualamlikku teksti ei olnud valijad kuulnud isegi Porošenko kõige ustavamatelt toetajatelt. "Igas trollibussis igas remonditud lasteaias on pisut Porošenko teeneid," kinnitas Filatov kogunenud inimestele.

Pikantne tundus "Rahvarinde" liikme Parubi esinemine, sest organisatsiooni teine esindaja Arseni Jatsenjuk kandideerib loodetavasti samuti. Nagu tavaliselt, agiteeris hüsteeriliselt peaprokurör Lutsenko. Ka Ukraina Õigeusu Kiriku skismaatilise sekti juht Jepifanus kogus tähelepanu.

Putin andis Porošenko režiimi religioossele eksperimendile hinnangu >>

Huvitav on tähele panna, kes kongressi ignoreeris. Näiteks Vene Õigeusu Kiriku Kiievi patriarhaadi juht metropoliit Filaret, kes enne seda osales Tõmošenko kandideerimisüritusel.

Suurima resonantsi põhjustas Kiievi linnapea Vitali Klitško puudumine, kes Viinis viibides äkki tõsiselt haigestus. Täielik puudumine oleks skandaalne, seepärast toetas Klitško Porošenko kandidatuuri lühikese videopöördumisega.

Siseminister Avakovit polnud osalejate seas samuti - kurjad keeled rääkisid, et ta kaupleb ägedalt Tõmošenkoga ja tundub, et on tulemusega igati rahul.

Ukraina riigihalduse ministeeriumi autobaas ostab presidendi autopargile kaks luksuslikku Mercedes-Benz S600 soomustatud sedaani
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Oma kõnes torkas Porošenko muidugi mitu korda konkurente. Eriti vihane oli ta Julia Tõmošenko peale, kes oli just neil päevil lubanud, et võidu korral paneb ta Petro korruptsiooni eest istuma. Väike sarkastiline vihje sai osaks ka nimepidi nimetamata Zelenskile.

Mis saab kandidaat Porošenkost edasi? Meeleheitliku trikina on juba lauale pandud raport talle tehtud üheteistkümnest luhtunud atentaadikatsest, kuid selles osas ilmutavad tänamatud kodanikud ärevuse asemel hoopis lusti anekdoote rääkida ja häbematuid lootusi heietada.

Mida lähemale hääletuspäev jõuab, seda enam ootavad kõiki ees liigutavad stseenid ja sensatsioonilised paljastused kõigis riigi telekanalites.

...Vahepeal asus värskelt avaldatud kandidaatide reitingu kohaselt võidujooksu juhtima koomik Vladimir Zelenski, kes edastab mõni sümboolse kümnendikuga Julia Tõmošenkot.

Vihased Ukraina kommentaatorid kirjutavad: "Kloun langes kolmandaks."

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Porošenko tegi ettepaneku tühistada sõprusleping Venemaaga
Porošenko promob valimisvõiduks Venemaad
Porošenko tahtis sõjaseisukorda pikendada aga ei lastud
Ukraina õigeusk: seaduslik võitlus legaliseeritud ülevõtmisega
Tagid:
presidendivalimised, poliitika, Petro Porošenko, Ukraina

Peamised teemad