23:06 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
13110

Venemaa Kuriilide arhipelaagi neli saart, millele Jaapan pretendeerib, oleks Ameerika rakettide paigutamiseks ideaalne asukoht, teatab ajaleht Japan Business Press.

TALLINN, 5. veebruar — Sputnik. See samm justkui suurendaks Ameerika Ühendriikide ja Jaapani kaitstust Põhja-Korea ballistiliste rakettide eest, vahendab RIA Novosti.

© Sputnik / Андрей Шапран

Selleks, et suurendada ballistiliste rakettide hävitamise tõenäosust, on vaja neid rünnata lennukaare varajases osas, veel enne lõhkepeade eraldumist. Seetõttu oleks Iturupi saar selleks otstarbeks kõige sobivam asukoht, leiab artikli autor.

"KRDVst Ameerika Ühendriikide suunas startivad raketid lendavad kirdesse üle Venemaa Primorje krai. Seetõttu on rakettide tabamiseks nende lennu lõppetapi alguses vajalik püüdurraketi start punktist, mis asub Hokkaidost kirdes," väidab ajaleht.

Artiklis on samuti kirjas, et Iturup tuleb integreerida ka USA raketitõrjesüsteemi, mis "Euroopat Iraani eest kaitseb."

Japan Business Press tunnistab, et see võimaldaks USA-l blokeerida Venemaa Vaikse ookeani laevastiku baasi - Vladivostoki jäävaba sadamat. Need neli saart annavad Venemaale kontrolli ka Kunaširi ja Iturupi vahel asuva, talvel mittekülmuva Jekaterina väina üle, mis annab juurdepääsu avamerele.

"Kui Venemaa loobub kõigist neljast saarest või isegi ainult kolmest, jättes endale näiteks Iturupi, siis on vägagi tõenäoline, et Jaapan ja USA blokeerivad Katariina väina," ennustab Jaapan Business Press.

Lisaks eeldatakse väljaandes, et saartele paigutatavad USA raketikaitse seadmed võimaldaksid palju kiiremini avastada Venemaa rakettide starti Ohhoota merest.

"Venemaa jaoks on Ohhoota meri strateegiliste allveelaevade "püha asukoht", seepärast patrullivad piirkonda paljud laevad poolt ning Kuriilidele paigutatakse laevatõrjerakette.

Kui aga saartele ilmuksid nende üleandmise korral Jaapani-Ameerika väed, tekiks allveelaevade kaitseliini auk," usub artikli autor.

Japan Business Press rõhutab, et Moskval ei ole plaani saari Jaapanile loovutada, sest Lõuna-Kuriilid on selle jaoks liiga suure sõjalise väärtusega.

Seetõttu peaksid Jaapani diplomaadid, kes antud küsimuses läbirääkimisi peavad, olema hästi teadlikud, mida need saared Venemaale tähendavad, ning suunama dialoogi sellest lähtuvalt.

Kuriilide küsimus

Venemaa ja Jaapani vahelisi suhteid varjutab juba aastaid Jaapanis soov saared endale saada.

Jaapan viitab Kunaširi, Šikotani, Iturupi ja Habomai saari nõudes 1855. aasta kahepoolsele kaubanduse ja piiride lepingule. Seda vaatamata asjaolule, et liites 1905. a. Vene-Jaapani sõja järel Lõuna-Sahhalini Jaapaniga, teatas Tokyo, et "sõja tulemus muudab eelnenud kokkulepped kehtetuiks."

Tokyo on muutnud saarte endale saamise rahulepingu - mida sarnaselt Saksamaaga ei ole Teisest maailmasõjast saati allkirjastatud - sõlmimise eeltingimuseks.

1956. aastal allkirjastasid NSV Liit ja Jaapan ühisdeklaratsiooni, milles Moskva nõustus kaaluma võimalust loobuma Habomaist ja Šikotanist pärast rahu sõlmimist. Kunaširi ja Iturupi loovutamisest ei ole kunagi juttu olnud.

NSV Liit lootis, et dokument lõpetab vaidluse, kuid Jaapan nägi selles vaid osa probleemi lahendusest. Peale USA jõulist sekkumist katkestas Tokyo rahuläbirääkimised sootuks.

Moskva seisukoht on selge - Lõuna-Kuriilid muutusid NSV Liidu osaks Teist maailmasõja tulemusena ja Venemaa suveräänsus nende üle, mis vastab asjakohasele rahvusvahelisele õigusraamistikule, ei kuulu ümbervaatamisele.

Venemaa president Vladimir Putin ja Jaapani peaminister Shinzō Abe
© Sputnik / Алексей Дружинин

Novembris, pärast Putini ja Abe kohtumist Singapuris, teatasid pooled rahulepingu ja Kuriilide läbirääkimiste kiirendamisest.

Aluseks otsustati võtta 1956. aasta deklaratsioon, mida esitati Jaapani seniste ambitsioonide valguses "tõsise järeleandmisena".

Läbirääkimisi raskendab asjaolu, et Tokyo on sunnitud Washingtoni survel Venemaa vastu suunatud sanktsioone toetama.

Vladimir Putini ja Shinzo Abe 22. jaanuari kohtumisel Moskvas sai selgeks, et saarte loovutamisele pole Jaapanil mõtet loota.

Samal teemal

Kreml tõi selguse diskussiooni Kuriilide kuuluvuse üle
Tagid:
USA, Ohhoota meri, Venemaa, Jaapan, Lõuna-Kuriilid, Kuriilid

Peamised teemad