10:37 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Välisuudised
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
15310

Ukrainas lõppes presidendikandidaatide registreerimine - hääletamissedelil saab neid olema 28. Üks viimastest Keskvalimiskomisjoni ilmujatest oli praegune riigipea.

TALLINN, 5. veebruar — Sputnik. Taotluse esitamiseks pidi Petro Porošenko tagaust kasutama. President vältis seejuures kohtumist valijatega. Ja see ei ole nende valimiste kaugeltki ainuke iseärasus, edastas RIA Novosti.

Porošenko andis registreerimiseks vajalike dokumentide paketi üle alles paar tundi enne tähtaja lõppu. Pühapäeval, 3. veebruaril, käis ta Keskvalimiskomisjonis Kiievis, kusjuures valijatega kohtumist vältides. Asi on selles, et tänaval ootasid riigipead meeleavaldajaid plakatiga "Kes siis ikkagi tellis Gandzjuki mõrva?"

Eelmisel suvel valati Hersoni aktivist Jekaterina Gandzjuk üle väävelhappega. Ta suri haiglas. Uurijate sõnul sooritasid mõrva Kiievi poolt Donbassis korraldatud sõjalise operatsiooni veteranid. Gandzjuki isa süüdistas kõiges Petro Porošenkot, nimetades teda "mõrvarite parteiks". Loomulikult oleks presidendi kohtumine meeleavaldajatega skandaaliks muutunud.

Ukraina endine välisminister süüdistas Porošenkot suhete teravdamises Venemaaga>>

Tal tuli sellise ettevaatlikkuse eest maksta: Porošenko vastased kommenteerisid mõnitades, kuidas president valimiskomisjoni hiilis.

"Läks Keskvalimiskomisjoni päraku kaudu. Arvan, et see oli hea ja tugev valimiskampaania algus. Läks, võitja nägu peas," ironiseeris endine Ülemraada saadik Aleksandr Oništšenko. "Registreerus päraku kaudu. Ta teeb ka valimiskampaaniat päraku, kaudu," lisas veel üks oponent.

Kuid tegelikkuses Ukraina presidendi positsioon ja reitingud aina tugevnevad. Ühe küsitluse kohaselt möödus Porošenko "Batkivšina" ("Isamaa") liider Julia Tõmošenkost - 16,4 protsenti 15,7 protsendi vastu. Teiste allikate järgi on patsikandja ikka veel ees. Kuidas asjad tegelikult ka poleks, on Porošenko selgelt hoogu lisanud - varem ei pääsenud ta küsitlustes isegi esikolmikusse.

Valijatele lubab Porošenko endiselt liituda Euroopa Liidu ja NATOga: kui ukrainlased selle protsessi Maidaniga juba käima lükkasid, ei saa me seda lõpetada. "On väga tähtis, et need Ukraina rahva ohvrid ja jõupingutused ei oleks asjatud," kinnitab ta publikule.

Mikser Porošenkole: EL seisab Ukraina eest>>

Globaalsete eesmärkide seas on tal plaan muuta Ukraina "õnnelikest inimestest rahvaga Euroopa suurriigiks" ja "juhtivaks globaalseks agraarriigiks".

Samas oma varasemat seisukohta Donbassi konfliktis, milles Kiiev süüdistab Moskvat, on Porošenko muutnud: "Me vajame Venemaaga rahu. Olgu või külma, kuid rahu. Inimesed on sõjast väsinud." Muus osas on ta truuks jäänud oma valimisloosungile "Usk, keel, armee".

Ukraina president Petro Porošenko kirikus
© Фото : Микола Лазаренко

Ja uuringud näitavad, et ukrainlastele see meeldib - 64 protsenti toetab ukraina keelt ainsa riigikeelena, 51 protsenti suhtub positiivselt "uue kiriku" loomisesse. Üldiselt on toetus Porošenkole tõusuteel.

Koomik vahetab lava - poliitilise vastu

Valimismaratoni juhib hetkel endiselt koomik Vladimir Zelenski. Küsitluste kohaselt on peaaegu 22 protsenti ukrainlasi valmis teda toetama.

Zelenski kasutab valimisvõitluses telesarjast "Rahvateener" tuntud ausa presidendi Vassili Goloborodko, endise kooliõpetaja tegelaskuju. Ta kritiseerib ja naerab välja praegust valitsust, selleks on ka alust - ukrainlased on pahased korruptsiooni, kõrgete maksude ja kommunaalteenuste tariifide pärast.

Zelenski pakub alternatiivina sellist programmi: kapitali legaliseerimine, e-valitsus, pensioni kogumissüsteem. Ta väidab, et siis "ei otsi ukrainlased edaspidi enam tööd välismaal," korrumpeerunud ametnikud pannakse vangi ja noored pered saavad endale "isegi maamaja" lubada.

Ukraina presidendikandidaat saab Venemaalt raha: ta on "sunnitud" seda vastu võtma>>

Zelenski lubaduste laialivalguvus on tema nõrk külg ja see muutub üha ilmsemaks. Jaanuari lõpul kohtus presidendikandidaat lääneriikide suursaadikutega nende algatusel.

"See oli talle külm dušš. "Ze" ei olnud üldse sisuliseks aruteluks valmis, ta oli väga närviline," rääkis Ukraina ajakirjanikele kohtumisel viibinud allikas.

Putin andis Porošenko režiimi religioossele eksperimendile hinnangu
© Sputnik / Алексей Никольский

Diplomaadid küsisid artistilt, kuidas ta Donbassi konflikti lahendada kavatseb. "Oma põiklevate vastustega sellele ja teistele küsimustele kurvastas ta kõiki," ütles ajakirjanikele tundmatu vestluskaaslane.

Kui ta ütles, et kavatseb Putiniga läbirääkimistelaua taha istuda, küsisid saadikud temalt, kas ta ei karda, et radikaalid panevad pärast seda presidendi administratsiooni põlema? Sellegipoolest on kogenematud valijad valmis tema poolt hääletama. Erinevalt Porošenkost ja Tõmošenkost, on tal madalaim negatiivne reiting ja suurim valimisaktiivsuse tõusu potentsiaal. Teda on valmis toetama 7,4 protsenti vastanutest juhul, kui nende kandidaati valimissedelile äkki mingil põhjusel ei kanta.

Veelgi enam, teise vooru pääsemise korral Zelenski sotsioloogiliste andmete kohaselt isegi võidab.

Tõmošenkosse usutakse ikka veel

Hoolimata kõigist sümpaatiatest Zelenskile, peab enamik vastanutest - 23 protsenti - kõige tõenäolisemaks valimistulemuseks Julia Tõmošenko võitu. Porošenko ennustas edu 16, Zelenskile - ainult 10 protsenti vastanutest.

Tõmošenko käitub tõesti nii, nagu oleks ta juba riigipea. Ta rõhutab, et "(me) toome Krimmi ja Donbassi kindlasti Ukraina koosseisu tagasi".

Ta tahab seda teha "Budapest-pluss" valemiga. Tema idee järgi peaksid probleemi lahendama riigid, kes on sõlminud Budapesti tagatiste memorandumi Kiievile (Venemaa, USA ja Ühendkuningriik), samuti Prantsusmaa, Hiina, Saksamaa ja EL. Milleks neil seda vaja peaks olema, Tõmošenko ei selgita ja publik ei küsi ka.

Tõmošenko nõuab samuti NATOga liitumist ja lubab täita ukrainlaste ammuse unistus – saavutada samasuure keskmise palga nagu on naaberriigis Poolas.

"See tähendab, et minu valitsemise ajal kasvab inimeste sissetulek viie aasta jooksul 3,5 korda," ennustab ta. Ühtlasi tahab ta luua väikese intressiga tagatiseta mikrolaenude programmi.

Sotsioloogiliste uuringute kohaselt on Ukraina kodanikud pärast Donbassi konflikti kõige rohkem mures madalate palkade ja pensionide, kommunaalteenuste tariifide ja hindade tõusu pärast. Tõmošenko kasutab seda ära. Arvetel olevaid summasid nimetas ta "Ukraina rahva plaanipäraseks hävitamiseks".

"Gaasiprintsess" kirjutas ise kunagi alla kütusehindade tõusu memorandumi Rahvusvahelise Valuutafondiga. Kuid see ei takista tal kinnitamast ukrainlastele, et ta jagab nende kannatusi: "Ma olen oma poliitilises elus paljut näinud, kuid seda, millisesse olukorda on inimesed praegu viidud, pole ma näinud kunagi."

Ukraina julgeolekuteenistused valmistavad ette tsiviilisikute mürgitamist>>

Tõmošenko juhib riigi kesk- ja põhjapoolsetes piirkondades ja konkureerib võrdselt Poroshenkoga Ukraina lääneosas.

Juurdepääs sotsiaalvõrgustikele

Ukraina meedias nimetatakse "Opositsiooniplatvormi" esindajat Juri Boikod ja "Opositsioonibloki" esindajat Aleksandr Vilkuli venekeelse kagupiirkonna kandidaatideks.

Boiko reiting on kümme protsenti. Tema ettepanek on luua heanaaberlikud suhted Venemaaga ja kiita heaks Ukraina neutraalne staatus. Tema sõnul teab ta, kuidas kommunaalteenuste tariife vähendada ja ta tahab ukrainlastele tagasi anda võimude blokeeritud juurdepääsu sotsiaalvõrgustikele ja e-teenustele.

Vilkul pooldab samuti Ukraina neutraalset staatust ja on vastu lähenemisele NATOga. Berdjanskis valati ta hõigete "Separ!" ja "Kohver - vaksal - Venemaa!" saatel üle briljantrohelisega. Poliitik ütles, et rünnaku korraldasid natsionalistid. "Need saatanad on alati Ukraina julgeolekuteenistuse SBU kaitse all, vastasel korral oleksid nad juba vangis," on Vikul kindel.

"Kõik läheb Porošenko stsenaariumi järgi"

Ukraina analüütikakeskuse "Kolmas sektor" juhi Andrei Zolotarjovi sõnul on Porošenko reitingute tõus seletatav sellega, et presidendi meeskond "püüab sotsioloogia abil eelseisvat häälteostu seadustada ".

"Pärast tuleb Porošenko anomaalselt ebaloomulikku toetust seletada. Zelenskil on vaatamata kõrgele reitingule probleem: mitte kõik tema toetajad ei ilmuta valmisolekut valima tulla ja hääletada. Lisaks valimisaktiivsusele tuleb tagada ka kontroll tulemuse üle. Kuidas seda saab teha ilma poliitilise masinata, mida Zelenskil pole? Tõmošenkol on aga selline masin olemas, nii nagu ka võimalus esimese vooru võitmiseks. Praktika näitab, et tema meeskond suudab valimiskampaania viimastel päevadel suurt aktiivsust areneda," ütles ekspert.

Ukraina president Petro Porošenko
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Paljud tõendid näitavad, et Porošenko kontrollib olukorda, hoolimata ühiskonna vähestest toetustest.

Porošenko promob valimisvõiduks Venemaad>>

"Tema käsutuses on administratiivne ressurss. Ta korraldab kampaaniat oskuslikult ja tal on ette näidata tõelisi edusamme välispoliitikas. Porošenko on võitja ja tema käes on võim. Teatav protsent valijaid hääletab alati juhi ja stabiilsuse poolt. Lisaks oskas Porošenko meeskond oskuslikult killustada riigi kagu- ja lääneosa valijad erinevate kandidaatide vahel. Kui vääramatut jõudu ei avaldu, läheb kõik Porošenko stsenaariumi järgi - ta saab taas presidendiks," ütles endine Odessa linnavolikogu saadik, poliittehnoloog Igor Dimitrijev,

Dimitrijev osutab Porošenko olulisele eelisele - ta on ainus Ukraina poliitik, kes on võimeline rääkima suhete parandamisest Venemaaga.

"Inimesed on sõjast väsinud ja Porošenko võib endale lubada mobiliseerimishüsteeria vähendamist. Teiste kandidaatide puhul see ei toimiks - radikaalid tembeldaksid nad kohe reeturiteks. Venemaa-vastase diskursuse monopoliseerinud Porošenkol on õigus "külmale rahule" Venemaaga," seletas ekspert Ukraina poliitika paradokse.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)
Tagid:
Julia Tõmošenko, Petro Porošenko, president, valimised, Ukraina

Peamised teemad