09:15 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
15210

Varssavi teatas ebatüüpilise "hullu lehma tõve" juhtumist, mis on surmav lehmadele ja sageli ka inimestele. Varem saatsid poolakad kümnetesse ELi riikidesse, sealhulgas Eestisse, veidi vähem kui kolm tonni veiseliha, mis ei läbinud veterinaarkontrolli.

TALLINN, 6. veebruar - Sputnik, Aleksei Toom. Poola veterinaarteenistus viis šokiseisundisse kolleegid kõigis Euroopa Liidu riikides teatega, et seal avastati ebatüüpilise hullu lehma tõve (BSE) juhtum. Kahe aastakümne tagune ravimatu haiguse episootia läks Euroopale maksma ligi sada inimelu ja kümneid tuhandeid kariloomi.

"Atüüpilise BSE vormi juhtum on kinnitust leidnud," tsiteeris poola uudisteagentuuri PAP Poola riikliku veterinaarkontrolli teenistuse juhatajat Krzysztof Nemchuk.

Meie igapäevast leiba: EL tunnistab "toiduapartheidi" >>

Juhtum on seni ainus, kuid tõsiasi, et veiste spongioosse entsefalopaatia, meedias paremini tuntud kui "hullu lehma sündroom", uus ilmumine võib kõik kontinendi loomakasvatajad paanikasse viia.

"Hullu lehma tõve" episootia 1980-1990ndatel aastatel põhjustas Euroopas (peamiselt Suurbritannias) miljardidollarilisi kahjusid ja kümnete tuhandete kariloomade hukkamist, samuti ligi saja inimese surma, kes sõid nakatunud liha ja haigestusid Creutzfeldt-Jakobi tõppe. Haiguse põhjustab prioonvalk, see on ravimatu ja selle vastu pole vaktsiini.

Varssavi teatas, et Maailma Loomatervishoiu Organisatsiooni (OIE) kinnitusel ei mõjuta ainus ebatüüpilise BSE juhtum Poola seisundit haiguse vähese riskiga riigina.

Haige lehm avastati 24. jaanuaril rutiinse veterinaarkontrolli käigus riigi edelaosas Tšehhi Vabariigi ja Saksamaa piiril asuva Mirski küla talus. Nemchuki sõnul hukati loom kohe ja hilisemad lehma koeproovide laboratoorsed testid näitasid, et veterinaararstid avastasid ebatüüpilise hullu lehma tõve vormi.

Ükski hukatud lehm ei ole pälvinud sellist tähelepanu

Mitmete EL riikide eksperdid sõitsid Poolasse, et tutvuda laborikatsete tulemustega ja võimaluse korral osaleda ebatüüpilise BSE uuringus.

Poola tapamajad tarnivad veiseliha paljudele Euroopa riikidele, sealhulgas Eestile, ja nende riikide ametivõimud tahavad nüüd veenduda, et poolakate veterinaarkontroll on tasemel. Kuid eriti Tallinnal on põhjust selles kahelda, kuna ERR andmetel avastati alles hiljuti riigis 90 kilogrammi Poola veiseliha, mis nõuetekohast veterinaarkontrolli ei läbinud.

Euroopas on sagenenud listerioosi haigestumine, illustreeriv foto
© Sputnik / Вадим Анцупов

Poola tarnijad saatsid Euroopa riikide ostjatele kokku 2,7 tonni "kahtlast" veiseliha, kuid Varssavi veterinaarasutused suutsid oma Euroopa kolleege hoiatada ning liha eemaldati ladudest. Tahaks loota, et kogu kahtlane veiseliha õnnestus "välja püüda".

4. veebruaril toimunud Euroopa Komisjoni pressikonverentsil öeldi, et rahvusvaheline ekspertide meeskond saabus Poolasse ja alustas tööd.

"Aruanne valmib umbes kuu aja pärast," ütles ajakirjanikele EL täitevvõimu pressiteenistuse töötaja Anca Paduraru. Suurenenud tähelepanu Poola veterinaarteenistuse probleemide vastu ja EL muret, kas Varssavi liitlased rääkisid ikka ära kogu tõe oma lehmade tervisest, põhjustas TVN24, mis näitas vaatajatele ilmselgelt haigete lehmade salaja filmitud hukkamist ühes riigi väikestest tapamajadest.

Samal teemal

Kas veganlus on mõistlik: eelised ja puudused
Maaeluminister: kohalik toit on väärtus
Euroopa Komisjon uurib toidu kvaliteedi kõikumist
Toiduapartheid: Ida-Euroopa on muutunud Brüsseli "solgiämbriks"

Peamised teemad