11:34 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
17220

Maaväed kaaluvad võimalust loobuda 5,45 mm kaliibriga padrunitest, kirjutavad kogumiku "Venemaa Föderatsiooni relvajõudude raketi- ja suurtükiväe tehniline tugi – 2018" autorid.

TALLINN, 6. veebruar — Sputnik. Materjalist selgub, et otsuse taga võib olla asjaolu, et antud laskemoon ei ole keskmisel ja suurel laskekaugusel piisavalt täpne, vahendab RIA Novosti.

Šveitsi relvatootja vaidlustas automaattulirelvade hanke >>

Kaitseministeeriumi kolmanda Keskuurimisinstituudi eksperdid pakuvad alternatiivina 7.62 mm laskemoona ja seda kasutavate relvade uuendamist.

Praegu kasutab Vene armee kahe kaliibriga käsitulirelvi - 5,45 ja 7,62 millimeetrit.

5,45 x 39 millimeetrine padrun võeti kasutusele eelmise sajandi seitsmekümnendatel aastatel, tema tarvis projekteeriti ka automaat AK-74. Ta kaalub 7,62 kaliibrilisest analoogist vähem, mis võimaldab suurendada laskuri poolt kaasaskantavate padrunite arvu.

Padrunid ja automaat
© Sputnik / Александр Кряжев

Lisaks on kuulil ühtlasem trajektoor ja väiksem tagasilöök, mis võimaldab "tihedamalt" tulistada.

Veealused karid

Mõned eksperdid on kindlad, et 5,45 mm kaliibrist loobumine on seni vaid kirjutise autorite seisukoht.

Näiteks pidas Vene käsitulirelvade ekspert Maksim Popenker niisugust stsenaariumi ebatõenäoliseks.

"Kahtlen väga, et meie maaväed selle kaliibriga relvadest täielikult loobuksid," ütles ta. Popenker lisas, et niisugune otsus peidaks endas väga palju "veealuseid karisid".

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, on raskema, 7.62x39 kaliibrilise padruni kuuli läbiv haav inimesele huvitaval kombel vähem ohtlik, kui vigastada ei saa luud või elutähtsad organid.

USA võtab eeskuju Soomest >>

Erinevalt NATO poolt 1973. aastal kasutusele võetud 5.56x45 - ohvri kehas laienevast ja purunevast kuulist, ei keeruta antud kuul, vaid lihtsalt läbistab pehmed koed, mistõttu haava on tunduvalt kergem ravida.

Samal teemal

Inimene ja automaat: Kalašnikovi surma-aastapäev
Venemaa merejalaväel on uued käsitulirelvad
Murest murtud
Tagid:
armee, AK-12, Kalašnikov, Ratnik, padrunid, kaliiber

Peamised teemad