06:38 22. Mai 2019
Kuula otse
  • USD1.1161
  • RUB71.9646
USA president Donald Trump

Venemaal hinnati Trumpi sõnu uuest raketilepingust

© AP Photo / Carlos Barria
Välisuudised
lühendatud link
8310

Venemaal ollakse Trumpi avalduse suhtes sõlmida teiste riikide kaasamisel uus raketileping skeptilised.

TALLINN, 6. veebruar - Sputnik. USA president Donald Trump ei välistanud oma iga-aastases kõnes Kongressile võimalust sõlmida Venemaaga kesk- ja lühimaa rakettide likvideerimise lepingut (INF) asendav uus leping. Samas märkis ta, et uue lepinguga võiksid ühineda ka teised riigid, näiteks Hiina. 

"Võimalik, et meil õnnestub kokku leppida teistsuguses kokkuleppes, liita sellega Hiina ja teised riigid, kuid võib-olla meil see ka ei õnnestu. Sellisel juhul ületame ja edestame me märkimisväärselt kõiki teisi," ütles Trump.

Trump lubas ja tegi ära: Ameerika väljus INF lepingust >>

Venemaal oldi selle avalduse suhtes skeptilised, teatab RIA Novosti. Kreml hoidus Ameerika riigipea seisukohtadele hinnangu andmisest. Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov märkis, et Vene pool ei saanud Washingtonilt konkreetseid algatusi. Tema sõnul ei kavatse Moskva ise selliseid algatusi enam teha, sest "neid on juba korduvalt esitatud".

Venemaa Föderatsiooninõukogu liige Vladimir Džabarov märkis, et Moskva on valmis uut lepingut arutama alles pärast seda, kui Washington selles küsimuses Pekingiga kokkuleppele jõuab. Ta rõhutas, et lepingut ei saa sõlmida ainult Hiinaga.

"Sellega peavad ühinema India, Pakistan, Türgi, Iisrael - kõik, kellel sellised relvad on, tuleks sellesse kaasata," märkis Džabarov.

Venemaa senaator Aleksei Puškov oli kategoorilisem. Ta märkis Twitteris, et Trumpi fraas "Võib-olla õnnestub meil uues lepingus kokku leppida, võib-olla mitte" ei tähenda absoluutselt mitte midagi.

"Soovimata kokku leppida ühe riigiga kavatseb ta kokkuleppele jõuda paljude riikidega? See on ebareaalne. Puhas retoorika. Ameerika Ühendriigid avavad tuumarelvade võidujooksus uue peatüki," järeldas Puškov.

NATO avaldas USA otsusele INF-leppest lahkuda täielikku toetust >>

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Moskva teatas 2. veebruaril kesk- ja lühimaarakettide likvideerimise lepingust (INF) tulenevate kohustuste täitmise peatamisest. See otsus oli vastuseks Washingtoni sarnasele sammule. Lepingust taganemine võtab aega umbes kuus kuud.

Venemaa president Vladimir Putin nõudis, et Ameerika Ühendriikidega ei algatataks enam desarmeerimisläbirääkimisi, kuid märkis, et kõik Moskva ettepanekud "jäävad lauale ja uksed avatuks".

"Ootame, kuni meie partnerid küpsevad meiega võrdse ja sisuka dialoogi pidamiseks sellel nii meile, meie partneritele, kui ka kogu maailmale nii olulisel teemal," ütles ta.

USA president Donald Trump teatas eelmise aasta 20. oktoobril, et Ameerika Ühendriigid taganevad Washingtoni ja Moskva 1987. aastal allkirjastatud INF-lepingust. Seejuures süüdistas Trump Venemaad lepingu rikkumises.

Moskva peab sellist käiku katseks Venemaale survet avaldada ja lükkas kõik Ameerika süüdistused tagasi. Venemaa riigipea Vladimir Putin ütles, et USA tegevus võib viia uue võidurelvastumiseni ja hoiatas Euroopat uute Ameerika rakettide paigutamise eest oma territooriumile.

Samal teemal

Miks on Trumpil tarvis INF lepingust välja astuda
Purustav löök stabiilsusele: USA teatas INF lepingust lahkumisest
Venemaa välisministeerium kommenteeris ÜRO Peaassamblee hääletust INF resolutsiooni üle
Kuidas maailma ajakirjandus INF leppe lõpetamisele reageeris
Tagid:
USA, Venemaa, Donald Trump, INF

Peamised teemad