14:29 10. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
10430

Venezuela suhtes kasutatakse häbitult ja agressiivselt poliittehnoloogia meetodeid, väitis Venemaa Föderatsiooni välisminister Sergei Lavrov.

TALLINN, 6. veebruar - Sputnik. "Praegu rakendatakse Venezuela suhtes energiliselt, õigemini agressiivselt ja ma ütleksin, häbitult poliittehnoloogia meetodeid," lausus Lavrov Türkmenistani välisministeeriumi rahvusvaheliste suhete instituudi ja rahvusvahelise humanitaarteaduste instituudi üliõpilaste ees esinedes, edastas RIA Novosti

Moskva kutsiub üles dialoogile

Lavrov märkis ühtlasi, et Venemaa hindab olukorda Venezuelas ärevaks ja suveräänse riigi siseasjadesse sekkumatuse põhimõtte jämedaima rikkumise tagajärjeks.

"Me leiame endiselt, et ainult valitsuse ja opositsionääride läbirääkimiste laua taga istet võttes on võimalik sellest kriisist väljuda. Vastasel korral tuleb lihtsalt riigikorra vahetus, millega lääs juba mitmendat korda tegeleb. Ja pole olemas mitte ühtki riiki, kus režiimi vahetumisest oleks asjalood paremaks läinud," vahendab RIA Novosti Venemaa välisministri sõnu.

Maduro järele ei anna

Nicolás Maduro jagas oma vaadet Venezuela ümber tekkinud olukorrale ja tänas riigipäid, kes on keeldunud tunnistamast "ajutise presidendi" võimu legitiimsust.

Vaatamata lääneriikide iga päevaga tugevnevale survele ei kavatse Venezuela president Nicolás Maduro oma ametist lahkuda ega talle ultimatiivselt esitatud nõudmiste survele järele anda. Seda teatas Bolivari Vabariigi juht intervjuus RT-le.

See on putš, komöödia, tsirkus

Nii kommenteeris Maruro Venezuela ümber toimuvat ja eeskätt USA presidendi Donald Trumpi avaldust võimaliku sõjalise sekkumise kohta.

"Venezuelas ei tule sõda ega sõjalist sekkumist. Aga see ei tähenda, et me ei peaks valmistuma oma püha maad kaitsma," ütles Venezuela president.

Ähvardusi Trumpi poolt nimetas ta seadusevastasteks ja amoraalseteks. Seejuures kinnitas Maduro, et sekkumise korral kannab USA korvamatuid kahjusid nii sõjalises kui inimlikus tähenduses.

"Ta ähvardas meid sõjalise sekkumisega, kuid Venezuela ei anna alla – ega anna iialgi alla!" teatas Bolivari Vabariigi juht.

Guaidó on juhuslik tööriist

Niisuguse hinnangu andis Venezuela president opositsiooni juhile. Tema sõnul üritab opositsioon Juan Guaidót ära kasutada avantüristliku stsenaariumi teostamiseks, mis on määratud läbikukkumisele.

Samas märkis Maduro, et on sadu kordi "üles kutsunud dialoogi pidama kõigi poliitiliste parteidega, kõigi Venezuela opositsiooni tegelike juhtidega, kes tähendavad märksa enam kui see mees."

Venezuela sisekonflikti eskaleerumisest kõneldes rõhutas Ladina-Ameerika riigi riigipea, et mingisugust uut paralleelvalitsust tegelikult olemas ei ole:

"See on virtuaalne, tegutseb sotsiaalvõrgustikes, leides toetust USA satelliitriikide valitsuste poolt."

"Tehti katset asendada rahvahääletus – Venezuelas ainus presidendivalimise viis – linnaväljakul sotsiaalvõrgustike ja meedia toetusel isehakanud presidendiga," selgitas Maduro.

Intervjuus RT-le avaldas Maduro tänu nende riikide võimudele, kes on riigipöördekatse hukka mõistnud ja keeldunud isehakanud "ajutise presidendi" legitiimsust tunnistamast.

Venezuelas toimuvad 21. jaanuarist peale massilised meeleavaldused ametisoleva presidendi Nicolás Maduro vastu. Parlamendi spiiker Juan Guiadó kuulutas enda ajutise valitsuse tegutsemise ajaks riigipeaks, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Guaidót on toetanud USA, Brasiilia, Kanada, Argentina, Tšiili, Colombia, Costa Rica, Guatemala, Honduras, Panama, Paraguay, Peruu, Gruusia, Albaania ja hulk teisi riike.

Väliminister Sven Mikser teatas esmaspäeval, 4. veebruaril, et Eesti tunnustab Juan Guaidod Venezuela Bolívari Vabariigi ajutise presidendina, vahendas Sputnik Eesti.

Samas on Maduro nimetanud Guaidót "Washingtoni marionetiks". Moskvas jagatakse tema seisukohta.

Välisminister Sergei Lavrov rõhutas, et Venemaa on valmis aitama luua dialoogi seadusliku presidendi ja opositsiooni vahel. Samuti on Maduro toetuseks sõna võtnud Hiina, Türgi ja hulk teisi riike.

Teema:
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
Tagid:
poliitika, Venemaa, Sergei Lavrov, riigipööre, Venezuela

Peamised teemad