12:43 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
18610

Võidelda hirmuta, kahtluseta, väsimuseta ja halastuseta vaenlase suhtes: Pentagon uurib võimalusi sõdurite võitlusvalmiduse suurendamiseks steroidide abil.

TALLINN, 6. veebruar — Sputnik. Sellekohase teabe avaldas USA kaitseministeerium oma riigihangete veebisaidil, vahendab RIA Novosti.

Uuringu testosteroonhormooni mõjust sõjaväelaste võitlusvõime tasemele tellis maavägede juhatus, kes kutsus eksperimendis osalema spetsialiseerunud meditsiiniasutusi.

Vaatleme lähemalt programmi üksikasju ja seda, milliste muude preparaatidega ameeriklasi "supersõdureiks" muudetakse.

"Võitlushormoon"

Uue projekti ametlik nimetus kõlab uhkelt: "Optimizing Performance for Soldiers: Androgen Therapy for Biomedical Performance Enhancement" ("Sõdurite efektiivsuse optimeerimine: biomeditsiinilise tulemuslikkuse parandamine androgeenteraapia abil").

Armee teeb huvitatud isikutele ettepaneku viia läbi kliinilisi uuringuid testosteroonisüstide mõjust kehaehitusele, lihasmassile, valkude tasakaalule ja vaimsetele võimetele kõrge füüsilise koormuse ja pideva stressi tingimustes.

Eesmärk on mõista, kas meessuguhormooni taseme kunstlik tõstmine sõduri kehas aitab säilitada jõudu ning mõtteselgust pika lahingumissiooni ajal.

Katse käigus kavatsetakse uurida kuni 128 vabatahtlikku. Nad paigutatakse üheks kuuks arstide pideva järelevalve alla. Patsientidele süstitakse regulaarselt testosterooni. 

Работа ФГУП Антидопинговый центр
© Sputnik / Валерий Мельников
Hormoonid ja steroidid - illustreeriv foto

Toiduratsioonina kasutatakse armee toidupakke, täpselt samasuguseid ja samas koguses, kui sõjaväelased lahingutegevuse piirkonnas tarbivad.

Ees on ka näljapäevad, kus toidu kogust järsult vähendatakse – imiteerides eesliinil esinevaid varustushäireid.

Kogu katse vältel rakendatakse vabatahtlikele tõsist füüsilist koormust: tavalise sõjaväe kehalise treeningu testi korduvat läbimist (kätekõverdused, "kõhupress" – ülakeha tõstmine lamavast asendist, kolmekilomeetrine krossijooks), hüpped kohapeal, kangitõsted, pikamaajooks trenažööril ja muud tugevuse ja vastupidavuse harjutused.

Koormuste taset suurendatakse füüsiliste ja vaimsete jõudude ammendumise piiri otsides järk-järgult.

Arstide peamiseks ülesandeks on jälgida muutusi vabatahtlike organismis vereproovide ja lihaste biopsia, psühholoogiliste testide ning muude analüüside abil. 

Selleks, et mõista erinevust tavaliste sõdurite ja nende "muudetud" versiooni vahel, antakse osale vabatahtlikest platseebod.

Eksperimendi autorite sõnul võib testosterooni tase US armee kuulsate "Rangersite" kehas pikkade treeningute maksimaalkoormuse hetkil peaaegu nullini langeda ja päevas põletatud kalorite arv kuut tuhandet ületada.

Eeldatakse, et steroidide süstimine aitab vältida katabolismi (lihasmassi põletamist), vähendada väsimust ja parandada keha üldist toonust.

Süstitav testosteroon ei ole kaugeltki kahjutu. Liigsed doosid võivad põhjustada kõrgendatud, günekomastiat (rindade kasvu meestel – Toim.), hormonaalseid nihkeid, samuti ebameeldivaid nahahaigusi, mis eesliinil esinevates sanitaartingimustes võitleja pikaks ajaks rivist välja löövad.

Katse eestvedajad väitsid aga 2016. aastal, et testosteroonikatsete tulemusi ei hakata kasutama "super-sõdurite" masstootmiseks.

Ameerika sõjaväe ökoloogilise meditsiini teaduslike uuringute instituudi füsioloog Stefan Pasiakos (Army Research Institute of Environmental Medicine) ütles tookord intervjuus ajakirjale Military Times, et süste hakkavad saama vaid äärmuslikes tingimustes viibivad sõjaväelased.

See eksperiment ei ole Pentagoni ainus projekt sõjaväe biomeditsiiniliseks parandamiseks.

Eelkõige uurivad USA õhujõud luteiini mõju suurte ülekoormusega kokkupuutuvatele pilootidele. See paljudes vetikates ja mikroorganismides sisalduv pigment mängib olulist rolli nägemise füsioloogias.

Ta tagab suurema nägemisteravuse ja võime eristada detaile ning kaitseb silmi nähtava spektri kõige agressiivsema osa eest. Lisaks uurib Pentagon omega-3 rasvhapete mõju sõjaväelaste stressitaluvusele.

Mäng tulega

Muide, mõnes riigis on juba püütud ravimite abil sõdurite võitlusvõimet suurendada.

Sageli - märkimisväärsete tervisekahjustusega. Teise maailmasõja ajal varustasid Ameerika Ühendriigid ja Ühendkuningriik oma sõjaväelasi korrapäraselt amfetamiinitablettidega, samas kui Saksamaa ja Jaapan kasutasid selleks metamfetamiini.

Need psühhostimulaatorid võimaldasid võitlejatel pikka aega ärkvel püsida, säilitada tähelepanu- ja keskendumisvõimet, vähendada nende valutundlikkust.

Sel ajal ei mõelnud keegi narkootikumide kõrvaltoimetele ega nende pikaajalisest mõjust tervisele.

Nimetatud ainete kasutamine tugevaima rindestressi tingimustes põhjustas korduvalt amfetamiinipsühhoose, närvivapustusi ja südamevereringesüsteemi kõige tõsisemaid haigusi.

Kuid narkomaanide ravi ja rehabilitatsiooniprogramme polnud lihtsalt olemas.

Teise maailmasõja väljadelt tulid koju väga palju narkomaane. Selle tulemusena lisasid USA ametivõimud 1970. aastal amfetamiini ja metamfetamiini kontrollitavate ainete nimekirja ning 1971. aastal võttis ÜRO vastu psühhotroopsete ainete konventsiooni, mis reguleerib muu hulgas ka nende ravimite käitlust. 

Tänapäeval puudub avalikes allikates objektiivne info psühhostimulaatorite massilise kasutamise kohta sõjalistel eesmärkidel.

2010. aasta alguses tegid mitmed riigid, eelkõige India, Ühendkuningriik ja Ameerika Ühendriigid narkolepsia raviks modafiniili uuringuid. Ka selle ainega kaasnevad tõsiste kõrvaltoimed.

Tasub meeles pidada, et ükskõik milline doping põhjustab keha ressursside olulist väljakurnamist. Samuti seda, et pärast vaenutegevuse lõppu ja reservi kandmist tuleb sõjaväelastel veel ka rahumeelse eluga kohaneda.

Samal teemal

"Kolp ja kondid": Ameerika kaotas külma sõja Venemaale
Tagid:
narkootilised, narkootikum, tervis, armee, Pentagoni erioperatsioonide juhatus, Pentagon, psühhotroopsed

Peamised teemad