02:19 19. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0816
  • RUB68.9685
Välisuudised
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
11010

Ukraina presidendivalimised ei ole veel alanud aga valimispettused tunduvad käivat juba täie hooga. Riigi elanikkond väheneb, valijate arv aga muudkui kasvab. Kas pole ime?

Aleksei Timofejev, raadio Sputnik

Ukraina keskvalimiskomisjon on registreerinud rekordarvu kandidaate. Riigipea ametikohale pürib 34 inimest, esitatud on 89 taotlust. Kui arvate, et seda on palju, siis olete ilmselt unustanud, et Ukraina on Euroopasse püüdlev demokraatlik riik.

Ja et seal olla "oma", peavad ukrainlased olema suuremad demokraadid kui keegi teine. Seetõttu ei ole 34 mingi piir. Ukraina keskvalimiskomisjon jätkab taotluste, sealhulgas alles vanglas viibiva Nadežda Savtšenko oma läbivaatamist.

"Kõik läheb Porošenko stsenaariumi järgi" - Ukraina president mängib kõik üle >>

On ütlematagi selge, et enamik neist kandidaatidest on lihtsalt funktsioonid, sellised kruvid ja mutrid mehhanismis, mida nimetatakse "valimisteks". Ja igaüks neist mängib oma rolli: üks tõmbab tähelepanu, teised võtavad hääled. Keegi võeti ainult sellepärast, et ta on kellegi nimekaim!

Kuidas siis nii, küsite. Väga lihtne: Väga lihtne: peaaegu 90 inimesest, kes soovisid presidendiks saada, koosnevas nimekirjas, kannavad kaks neist nime J. V. Tõmošenko.

Siin on väga oluline mitte segamini ajada, sest ühe nimi on Juri (kuigi ta ei ole veel kandidaadiks registreeritud) ja teise nimi on Julia.

Julia Vladimirovna ei vaja tutvustamist, kuid vähesed teavad Juri Vladimirovitši, kuigi ka tema on Raada saadik. Ilmselt on kallis Juri Vladimirovitši vaja ainult selleks, et tähelepanematu valija saaks valimistel oma kandidaati sedelil valides eksida ja nii Julial kasvõi pool protsenti hääli ära tõmmata.

Valimistel on iga hääl oluline, protsendist rääkimata, kas pole? Sellepärast arvutavad valitsusasutused valijate arvu väga hoolikalt. Et jumala pärast ükski hääl kaduma ei läheks.

Lõpuks ometi: Porošenko pakkus ukrainlastele enda asemel Putinit >>

Riigi registri andmetel on Ukrainas 31. jaanuaril 2019 seisuga 35 582 184 valijat. Kusjuures sellesse nimekirja lülitasid nimekirja koostajad julgelt ka Krimmi, Sevastoopoli, samuti kogu Donetski ja Luganski piirkonna. Sellised need valimismängud on.

Ukraina president Petro Porošenko
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Ja siis algavad imed. Fakt on see, et Ukraina keskvalimiskomisjoni andmetel anti 2014. aasta presidendivalimistel välja 34 692 976 hääletussedelit. Jällegi trükiti need kõikide territooriumide jaoks, mida Kiiev peab enda omaks.

See tähendab, et viie aastaga on valijate arv kasvanud ligi miljoni, täpsemalt, 889 208 võrra. Ei, mitte inimese, vaid hääle võrra. Sest inimesed pole praeguse Kiievi võimu jaoks kõige tähtsam, hääled on palju olulisemad. Sest kui inimesed oleksid olulised, poleks sõda oma elanike vastu.

Võimud üritaksid takistada riigist lahkumist, oleksid püüdnud vähendada loomulikku suremust. Ainuüksi eelmisel aastal vähenes Ukraina statistikakomitee andmetel riigi elanikkond 208,8 tuhande inimese võrra. Rahvastik väheneb aga valijate arv kasvab. Kas see pole ime?

Ei, see ei ole ime, see on reaalsus. Häälte ülejääk ei ole võimeline mitte ainult valimiste tulemusi mõjutama. See "puuduv miljon" saabki olema otsustav. 2010. aasta presidendivalimistel võitis Janukovitš teises voorus Tõmošenko ees 887 909 häälega. Kas kokkusattumus? Kindlasti.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)

Samal teemal

Ukraina presidendikandidaat saab Venemaalt raha: ta on "sunnitud" seda vastu võtma
Sulgeda tehased Venemaa kiuste: Ukraina hävitab Baltimaade eeskujul oma suurtööstust
Mikser Porošenkole: EL seisab Ukraina eest
Toom kritiseerib ordeni andmist vägivaldsele Ukraina poliitikule
Tagid:
ühiskond, valijad, poliitika, presidendivalimised, Ukraina

Peamised teemad