19:57 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
104 0 0

Jaapanis on käsil üleriigiline kongress "ebaseaduslikult okupeeritud" Kuriilide tagasinõudmiseks.

TALLINN, 7. veebruar — Sputnik. Üleriigilisel kongressil "põhjapoolsete territooriumide" (nii nimetatakse Jaapanis Kunaširi, Iturupi, Šikotani ja Habomai saari) raames jäeti esimest korda kasutamata sõnaühend Venemaa poolt "ebaseaduslikult okupeeritud saared", teatas RIA Novosti viitega agentuurile Kyodo.

Märgitakse, et sellest sõnapaarist loobumine on seotud riikidevaheliste suhete paranemisega ja intensiivselt kulgevate läbirääkimistega rahulepingu küsimuses.
Kongress toimub Tokyos iga aasta 7. veebruaril. Sellest võtavad tavapäraselt osa peaminister, välisminister ja teised valitsuse liikmed.

Jaapani ajaleht: Kuriilid on Ameerika rakettide paigaldamiseks ideaalsed>>

Seitsmendal veebruaril 1855. aastal kirjutati alla Shimoda lepingule, mille kohaselt Kunašir, Šikotan, Iturup ja Habomai läksid Jaapani valdusse. Nende saarte tagastamist nõuabki Tokyo Moskvalt ka sõjajärgsel perioodil.

Kuriile pole tarvis Tokyole, vaid Washingtonile? Jaapani meedias ilmus kummaline kirjutis: Jaapani väljaanne Japan Business Press oli väljaspool Tõusva Päikese maad seniajani üsna tundmatu. Nüüd aga tsiteeritakse tema artiklit Lõuna-Kuriilide teemal kõige erinevamates riikides. Küsimusi tekitab see artikkel tõepoolest omajagu.

Kuriilide küsimus

Venemaa ja Jaapani dialoogi tumestab pikki aastaid rahulepingu puudumine.

Jaapan pretendeerib Kunaširi, Šikotani, Iturupi ja Habomai saarele, osundades 1855. aasta kahepoolsele piirilepingule. Saarte tagastamise on Tokyo seadnud tingimuseks Venemaaga rahulepingu sõlmimisele, mis on Teise maailmasõja lõpust tänaseni jäänudki allkirjastamata.

Milleks Tokyole Kuriilide lugu>>

1956. aastal kirjutasid NSVL ja Jaapan alla ühisdeklaratsioonile, kus Moskva nõustus kaaluma Habomai ja Šikotani üleandmise võimalust pärast rahulepingu sõlmimist, Kunaširi ja Iturupi saatust ei puudutatud. NSVL arvestas, et see dokument paneb vaidlusele punkti, Jaapan aga mägi selles vaid ajutist probleemilahendust. Järgnenud läbirääkimised ei ole kuhugi välja viinud.

Moskva seisukoht seisneb selles, et Lõuna-Kuriilid läksid Teise maailmasõja tulemusena NSV Liidu koosseisu ja Venemaa suveräänne õigus neile, mis on vormistatud vastavalt rahvusvahelisele õigusele, on väljaspool kahtlust.

Mida Venemaa ja Jaapan 2018. aastal saavutasid>>

Novembris – pärast Putini ja Abe kohtumist Singapuris – teatasid osapooled rahulepingu ja Kuriilide asjus peetavate läbirääkimiste kiirendamisest. Aluseks otsustati võtta 1956. aasta dokument, mis osutus Jaapani poolt tõsiseks järeleandmiseks.

Tagid:
Kuriilid, Jaapan, Venemaa

Peamised teemad