13:19 06. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1330
  • RUB77.8155
Välisuudised
lühendatud link
94 0 0

Saudi Araabia ajakirjaniku tapmist ÜRO konsulaadis uuriv ÜRO eriraportöör ütles neljapäeval, et Jamal Khashoggi tapmine oli ettekavatsetud ja selle panid toime kuningriigi ametnikud.

TALLINN, 8. veebruar — Sputnik. "Minu missiooni käigus Türki kogutud tõendid näitavad piisaval määral (prima face), et härra Khashoggi oli jõhkra ja ettekavatsetud tapmise ohver, mille kavandasid ja panid toime Saudi Araabia ametnikud," sõnas ÜRO raportöör Agnes Callamard Türgi-viisiiti lõpetades ÜRO avalduse vahendusel, edastab Pealinn.

Джамаль Хашукджи
© AP Photo / Virginia Mayo
Jamal Khashoggi

Washington Posti kolumnist Khashoggi tapeti 2. oktoobril Saudi Araabia Istanbuli konsulaadis. Tema säilmeid ei ole seni leitud. Türgi ametiisikud on kutsunud tapmist rahvusvaheliselt uurima ning tauninud Ar-Riyadi poolset vähest koostööd.

 Турецкие судмедэксперты  покидают консульство Саудовской Аравии с доказательствами после проведения нового обыска
© AP Photo / Emrah Gurel
Türgi kohtumeditsiinieksperdid väljuvad peale uut läbiotsimist tõendusmaterjalidega Saudi-Araabia konsulaadist

Ajakirjaniku pruudi sõnul kutsuti Khashoggi konsulaati abielupaberite vormistamiseks, teda ennast hoonesse ei lubatud. Viis tundi hiljem ütles üks konsulaadi töötajaist tüdrukule, et Khashoggi on juba lahkunud ja teda ei ole vaja rohkem oodata, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Maailma kurjuse turul leiti Venemaale asendus >>

Saudi võimud püüdsid esialgu mõrva maha salata ja tunnistasid seda alles mitu nädalat hiljem välisriikide survel. Kuningriigi võimude teatel panid mõrva toime "volitusteta tegutsenud" Saudi ametnikud, kuid USA Luure Keskagentuur (CIA) on väidetavalt järeldanud, et selleks andis suure tõenäosusega käsu kroonprints Mohammed bin Salman.

Saudi Araabia on esitanud seoses mõrvaga süüdistuse 11 isikule, kellest viiele taotletakse surmanuhtlust.

Callamard ütles, et Khashoggi mõrv ja ajakirjaniku tapmise jõhker viis on toonud tema lähedastele kaasa pöördumatu tragöödia.

"Samuti tõstatab see mitu järelmit rahvusvahelisel tasandil, mis nõuavad rahvusvahelise kogukonna, sealhulgas ÜRO, kiireloomulist tähelepanu," lausus raportöör.

Tapetud ajakirjanik Jamal Khashoggi sai tõendid keemiarelvade kasutamise kohta Saudi Araabia sõjas Jeemeni vastu – Briti luure jälgis Istanbuli sündmusi reaalajas, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti.

"Ma kohtusin Jamaliga nädal enne ta surma. Ta oli õnnetu ja murelik… Kui küsisin, mis teda vaevab, ei tahtnud ta algul vastata, kuid ütles mulle lõpuks, et temani jõudsid tõendid selle kohta, et Saudi Araabia kasutas keemiarelva. Ta ütles, et loodab saada ka dokumentaalse tõendusmaterjali," vahendas RIA Novosti allikaile viitavat Sunday Expressi, kes küsitles mõrvatu lähedast sõpra Galip Dalayd.

Tagid:
ÜRO, ajakirjanik, poliitika, tapmine, Jamal Khashoggi, Saudi Araabia

Peamised teemad