07:03 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
Riia linnapea tagandamine (10)
17211

"Vene parteid" saavad Läti Seimis alati kõige rohkem kohti, kuid mitte ühtki portfelli valitsuses. Sest ei anta. Pealinnas Riias on aga asjad teisiti. Nii oli ja on veel praegugi, kuid õiged Läti patrioodid ei salli seda silmaotsaski.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Loomulikult on kõik need, keda televisioonis lipsudes näidatakse, lollid ja vargad. Sellele lihtsale mõttele tuleb igaüks, kes peab varastamist lihtsusest hullemaks. Enamiku jaoks on see valem intuitiivselt universaalne ja tugev: see selgitab kõike harmoonilisel ja lihtsal moel ning haruharv vastuvaidleja püüab seda fundamentaalsuse nõlva vallutada.

Riia linnapea: keelteoskus on ühele väikeriigile äärmiselt tähtis >>

Te ei vaidle ju ometi, et te kõik olete oinad. Tähendab olete tõele üsna lähedal. Kuid mõni mitte ainult ei varasta nagu jooks ta vett, vaid ajab veel ka hulluks. Läti poliitikas on tüütuseni tuttavate maavillaste tugitoolipoliitikute kohale juba ammu tõusnud uhke kotkas. 

Noor, mitte-läti päritolu, jutukas, rahvusele tähelepanu mittepöörav, kuid hea huumorisoonega. Ta sai kiiresti linnapeaks ja hakkas ühes eraldi võetud Riia linnas ehitama midagi kahtlast, maapiirkonnale mitteomast.

Ilma heinteta nina ees, ilma põhupallita jalgade all, ilma tikandiga rahvariieteta (siin on selliseid palju, nagu igas riigis, kus maarahva üle uhkust tuntakse), ilma rahvusliku monorööpata, keskendudes laiale rööpavahele. Tuli välja, nagu pimedal keskajal: Riia on omaette, riik omaette.

Kodanik Nil Ušakov oma nime õigustades sellel ametikohal istunud nii pikalt (Nil tähendab vene keeles Niilust – toim.), kui ei keegi teine. Eelmised tublid linnapead võeti igasuguste pattude pärast ruttu maha, see osutus aga vintskeks vennaks.

Uuriti seda asja palju, uuriti, eelmise aasta lõpus avastati ikkagi petuskeem. Tõsi, mitte tema, vaid transpordiosakonna juhataja juures. Aga mis vahet siin on? Riiast ju leiti? No ja andkegi siis linnapeale relv – las laseb enda maha. See aga ei võtnud vedu, ütles, mis mina siia puutun. See kelle juurest leidsite, see pokri viigegi.

Kutsus koosoleku kokku, millel alutati moraalset palet. Ütles, et vaadake tema käsi. Nil on samapalju bussijuht, kui Gedevan Aleksandrovitš viiuldaja. Avaldasid usaldust ja lõpetasid teema ära. Riiklikku kodakondsust omav progressiivne üldsus toppis apelsinid taskutesse ja läks laiali.

Sellega aga asi veel ei lõppenud, sest Lätis ei käi kõik niisama lihtsalt. Riigis on karmid poisid, kui lõuad kokku pigistavad ei tõmba neid traktoriga ka lahti. Maailma kõige patriootilisema partei koosolekul otsustasid need teadlikud seltsimehed, et Riia tuleb Lätile tagasi anda ja Ušakov Moskvale.

See venelane on poliitilises kabemängus juba liiga kauaks tamm olnud, tuleb ära lüüa, suruda, pressida, laiaks litsuda, mida iganes. Ja läksidki krokodillid Niilusesse.

Paar päeva hiljem pani selle patriootliku partei minister valitsuse lauale dokumendi, milles on põlveotsas kirjutatud, et riik peaks Riia linnavolikogu saadikud laiali ajama ja siis rahvale selgeks tegema, kuidas õigesti hääletada.

Et inimesed ei muretseks, korraldasid linnapea juures läbiotsimise. Lõppude lõpuks teavad kõik, et kui juba puistatakse, ju siis on tema. Olgugi kahtlustust ja süüdistust esitamata. Võib-olla taheti püstolitki maha sokutada, et ta siis edasi juba ise oma au ja väärikuse piirides toimetaks.

Välja kukkus aga igavalt - ilma vägivalla ja eritehnikata: mindi sisse, tuldi välja ja mindi ära. Ušakov tuli ajakirjanike ette samuti ilma vägivallatunnuste ja eriaparatuurita.

Üksmeele esimees Nils Ušakovs
© Sputnik / Оксана Джадан

Nüüd aga tuleb rahvas tänavale, samuti vägivalla ja erivahenditeta. Et mida me siis hääletasime, kui mingid partei-Genad otsustavad, kes on linnapea, ja kes on küttepuud? Me ei ole teile mingid roomajad.

Patrioodid vastu: meie korraldame siis ka miitingu teie miitingu otsa, toome enda omad teie juurde, kas pole lõbus, ah? Mittepatrioodid jälle patriootidele: kas te ei karda, et nad oma sabad ära muljuvad? Ühesõnaga, aeti mehejuttu.

Patriootidele ei meeldi kõiksugu vähemused, eriti, kui nad ise vähemuses on. Nad on siis liiga hästi kasvatatud ja väga haavuvad. Seetõttu solvusid ja otsustasid mitte minna. Mis nende Riia elanikega ikka jantida, läheb veel ahistamiseks.

Seda enam oli enamus nördinud: kõik nende valimiste jaoks vajalikud hääled kaovad transpordi käigus ära ja upuvad kabinettides. Las raevutsevad – Riia asju peaksid otsustama järeleproovitud inimesed. Absoluutne vähemus, kuid... enamuse geenidega.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Riia linnapea tagandamine (10)

Samal teemal

Läti valimistel kogus enim hääli erakond Üksmeel
Läti heaolu saladus: peitke raha
Läti mittekodanikud jäävad nendeks ka edaspidi - juba põhimõtte pärast
Läti politoloog: Koosmeel – puhtal kujul vlassovlased
Tagid:
poliitika, Nils Ušakovs, Riia, Läti

Peamised teemad