19:47 01. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Välisuudised
lühendatud link
10210

Vaatamata udustele väljavaadetele sellesse poliitilisse liitu ja sõjalisse blokki astumiseks tõttab võimuladvik sätestama valitud strateegilist kurssi lääne suunas oma riigi põhiseaduses.

TALLINN, 9. veebruar — Sputnik. Ülemraada kinnitas Ukraina põhiseaduse muudatused, mis kinnistavad riigi kursi Euroopa Liitu ja NATO-sse astumise suunas. 

Sellest teavitas RIA Novosti märkides, et põhiseadusesse vastavate muudatuste kandmise poolt hääletas 334 parlamendisaadikut, kusjuures nõutavaks häältemiinimumiks oli 300 häät.

Mikser Porošenkole: EL seisab Ukraina eest >>

Nüüd peab Ukraina president Petro Porošenko seaduse allkirjastama. Seadus jõustub järgmisel päeval pärast selle avaldamist ametlikus väljaandes.

Teatatakse,et põhiseaduse muudatusettepanekud esitas 2018. aastal riigi president. Need sätestavad "Ukraina valiku ja tema koha Euroopa perekonna liikimena" ja ühtlasi riigi integreerumise NATO-sse.

Ukraina president Petro Porošenko
© REUTERS / GLEB GARANICH

Vastuvõetud muudatuste kohaselt peavad suunda NATO ja EL-i liikmeks saamisele toetama riigipea, peaminister ja riigi parlament.

Loobumine blokivälisest staatusest kaheldavate väljavaadete kasuks

2014. aasta detsembris tegi Ülemraada parandused kahes seaduses, loobudes blokivälise riigi staatusest. Võeti kurss riigi astumisele Põhja-Atlandi sõjalisse allianssi.

NATO endine peasekretär Anders Fogh Rasmussen väitis sel puhul, et allianssi astumiseks tuleb Kiievil jõuda terve rea kriteeriumide täitmiseni, milleks kulub palju aega. Eksperdid eeldavad, et Kiiev ei suuda veel lähema 20 aasta vältel NATO liikmeks pretendeerida.

Ukraina kindral teatas Lääne toetuse kaotamisest >>

Euroopa Liidu naabruspoliitika- ja laienemisvolinik Johannes Hahn on samuti teatanud, et lähimatel aastatel ei ole tõenäoline Ukraina liimesusest Euroopa Liidus kõnelda.

Saksamaa LV suursaadik Ukrainas Ernst Reichel aga nimetas Ukraina presidendikandidaatide lubadusi saavutada võidu korral otsekohe liikmesus EL-is ja NATO-s puhtakujuliuseks populismiks.

Ukraina president Petro Porošenko
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, kasvab Ukrainas arusaamine, et lääs kasutab riigi võimalikku Euroopa Liidu ja NATO liikmeks saamist vahendina kohaliku võimuladvikuga manipuleerimiseks.

Nii väitis Ukraina endine transpordi- ja sideminister Evgen Tšervonenko, et lääs on Ukrainat petnud, teda ei oota Euroopa Liidus ja NATO-s mitte keegi, vaid kasutatakse ära üksnes Venemaa "ärritajana".

"Meid on petetud. Poliitilises kriisi küüsis läheme me Euroopasse, läheme NATO-sse. Me oleme iseenese ja oma muredega üksi jäetud. Me ei läinud itta ja meid ei lasta EL-i ega NATO-sse – see kõik on tühi loba, et me sinna varsti jõuame," väitis ta.

Samal teemal

Välisministeerium: oleme valmis NATO liidrite kohtumist korraldama
NATO endine peasekretär: Venemaal kulub Ukraina hõivamiseks mõni päev
NATO ja Põhja-Makedoonia allkirjastasid liitumisprotokolli
Tagid:
põhiseadus, poliitika, EL, NATO, Ukraina

Peamised teemad