19:27 05. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Välisuudised
lühendatud link
12210

On ammu teada, et kui ebaadekvaatsed inimesed pikka aega oma tahtmise saavad, siis kaotavad nad lõpuks "pinna jalge alt". Tundub, et see käib puhtal kujul ka Kiievi juhtumi kohta. Kui ei usu, küsige kasvõi Kurt Volkerilt.

Kirill Grišin, raadio Sputnik

Üks asi on süüdistada Venemaad sekkumises eelseisvatesse Ukraina presidendivalimistesse, nende jaburate süüdistuste alusel seadus vastu võtta on aga juba hoopis midagi muud. Siin oleks tahtnud Ukraina saadikutelt küll loota vähemalt mingitki tõsidust. Kuigi mõnikord võtavad nad tõesti seadusi vastu täiesti mõtlematult. Midagi sarnast juhtus nüüdki.

Endine raadasaadik: ilma Venemaata saab Ukraina hukka >>

Ülemraada võttis vastu seaduse Venemaa vaatlejate mittelubamise kohta Ukraina valimistele. Seda toetas 232 parlamendiliiget, vaja oli 226 häält. Seaduse seletuskirjas öeldakse mustvalgel, et Venemaa vaatlejate kohalolek "võib põhjustada valimisprotsessi faktide moonutamises seisnevaid inforünnakuid". Seetõttu on nende lubamine valimisjaoskondadesse rangelt keelatud.

Ja seda hoolimata asjaolust, et tegemist oli OSCE koosseisu kuuluvate ODIHR (Demokraatlike Institutsioonide ja Inimõiguste Büroo) vaatlejatega Venemaalt.

See tähendab, et Kiiev heitis väljakutse mitte ainult Moskvale, vaid ka OSCE-le. USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker püüdis Kiievit enne hääletust Raadas hoiatada ja veenda sellist halvasti kaalutud sammu mitte tegema.

"Vaatlejad Venemaalt, kui nad on osa rahvusvahelisest missioonist, pole midagi hullu, see on OK," kirjutas ta Twitteris. Nad tuleb riiki lubada, et "tõestada demokraatlike standardite järgimist (Ukrainas). Vastasel juhul on inimestel õigus seada valimised kahtluse alla".

Porošenkol saab aeg otsa: oodata on uut "Venemaa agressiooni" >>

Leidis ka millega hirmutada. Ja keda! Saadikud Ameerika kuraatori soovitusi ei kuulanud ja "hakkasid turtsuma". Kusjuures seaduse peab veel allkirjastama Ukraina president. Petro Oleksijevitšil tuleb kõvasti mõelda, kellega ta rohkem tülitseda tahab, kas Raada või Volkeriga.

Moskvas reageeriti nendele Kiievi kirgedele rahulikult. Kreml teatas, et nõuab jätkuvalt Venemaa õiguste tagamist Ukraina valimiste jälgimisel, samuti Kiievi poolt rahvusvahelise suhtlemise austamist.

OSCE on seejuures väljendanud kahtlust, kas Kiievi kavatsus mitte lubada Venemaa vaatlejaid valimistele on kooskõlas Ukraina kohustustega selles organisatsioonis.

Reaktsioon on muidugi rõhutatult pehme. Justkui ei vastaks Kiievi käitumine tõepoolest küll rahvusvahelistele standardite, aga mis siis? Te ju teate, nad ongi sellised närvilised. Siiski on hästi teada, et kui ebaadekvaatsed inimesed pikka aega oma tahtmise saavad, kaotavad nad lõpuks pinna jalge alt.

Ja seda hakkavad kunagi kahetsema muuhulgas ka need, kes selliseid süüdimatuid tegelasi kaitsesid. Kiiev on igal juhul juba üsna avalikult sülitanud nii Volkeri, kui ka OSCE peale.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Tõmošenko süüdistab Porošenkot häälte ostmises
"Kõik läheb Porošenko stsenaariumi järgi" - Ukraina president mängib kõik üle
Ukraina presidendikandidaat saab Venemaalt raha: ta on "sunnitud" seda vastu võtma
Savtšenko või tuumasõda? Hüpnoosi all Ukraina
Sulgeda tehased Venemaa kiuste: Ukraina hävitab Baltimaade eeskujul oma suurtööstust
Tagid:
presidendivalimised, Venemaa, OSCE, Kurt Volker, Ukraina

Peamised teemad