19:45 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Välisuudised
lühendatud link
16510

Moskva ootab Jaapanilt Venemaa suveräänsuse tunnistamist Lõuna-Kuriilidele. Jaapani ajakirjandus väidab aga juba avalikult, et oleks hea paigutada vaidlusalustele saartele Ameerika sõjaväebaasid.

TALLINN, 9. veebruar - Sputnik. Moskva ootab Jaapanilt Venemaa suveräänsuse tunnistamist Lõuna-Kuriilidele. Rahulepingu läbirääkimisprotsessi kiirendamiseks peab Tokyo tegema esimese sammu, ütles Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Jaapani ajaleht: Kuriilid on Ameerika rakettide paigaldamiseks ideaalsed >>

Jaapani ajakirjandus väidab aga juba avalikult, et oleks hea paigutada vaidlusalustele saartele Ameerika sõjaväebaasid. Kui kiiresti see juhtuda võiks, uuris RIA Novosti.

Saarte sõjaväeline tähtsus

Japan Business Press artikkel algab nii: "Venemaa jaoks on Ohhoota meri strateegiliste allveelaevade püha asupaik, seetõttu patrullib piirkonnas palju sõjalaevu ja "põhjaterritooriumidele" (nagu Jaapan Lõuna-Kuriili saari nimetab – toim.) on paigutatud laevatõrjeraketid. Kui aga saartele ilmuvad pärast nende tagastamist (Jaapanile) Jaapani-Ameerika väed, tekib (Vene) allveelaevade kaitseliini tühimik."

Autor analüüsib Kuriilide sõjalist tähtsust, mida tema arvates "mõistavad vaid vähesed" ja jõuab järeldusele, et saared oleksid Ameerika rakettide paigutamiseks ideaalne koht. Ta märgib, et hiljuti ilmnes veel üks sõjaline aspekt, mida ei saa eirata - Põhja-Korea ballistilised raketid

"Korea Rahvademokraatlik Vabariik tegi vaid näo, et on nõus Ameerika Ühendriikidega läbirääkimisi pidama. Ta jätkab tuumarelvade ja ballistiliste rakettide arendamist," on ajakirjanik kindel. Yamaguchi (Honšiu saarel) ja Akita (riigi põhjaosas) prefektuuridesse kavatsetakse paigutada Ameerika õhukaitsesüsteem Aegis Ashore, kuid sealt on USA-le suunatud kontinentidevahelisi ballistilisi rakette üsna keeruline tabada. Kõige paremini sobib Iturup.

Õhukaitsesüsteemide kasutuselevõtmine võimaldaks Washingtonil blokeerida Venemaa Vaikse ookeani laevastiku baasi jäävabas Vladivostoki sadamas ja jälgida Venemaa rakettide väljatulisamist Ohhoota merest. "Praegu on Venemaa Vaikse ookeani laevastik sõjalise võimsuse poolest Põhjalaevastiku järel teine," rõhutab autor.

Vaikse ookeani laevastiku alused on paigutatud Jaapani, Kamtšatka ja Kuriile ümbritsevasse tsooni, mistõttu on lisaks Tsugaru ja Tsušima väinale veel ainult üks jäävaba läbipääs, mis vajaliku turvalisuse tagab. See on Kunaširi ja Iturupi vaheline Katariina väin.

"Kui Venemaa loobub kõigist neljast saarest või isegi ainult kolmest, välja arvatud Iturup, on tõenäoline, et Jaapan ja USA blokeerivad Katariina väina," öeldakse artiklis.

Seejuures tunnistab autor, et Moskva ei soovi saari tagastada, sest Kuriilidel on selleks liiga suur sõjaline väärtus. Kunaširi ja Iturupi hüpoteetilise tagastamise korral ei suudaks Venemaa enam kontrollida sissepääsu Ohhoota merre.

Skandaalne tekst tähelepanu tõmbamiseks

Selles, et Venemaa sõjaväelased Kuriili saartest väga huvitatud on, ei ole kahtlust. Ja pole üllatav, et see artikkel ärritust põhjustas. Vene parlamendiliikmed nägid selles kohe "provokatsiooni" ja mingit "signaali Washingtonile alustada surve avaldamisega Moskvale, et ta Kuriili saared Tokyole tagastaks".

Milleks Tokyole Kuriilide lugu >>

Rõhutati, et see tekitab Tokyo ja Moskva läbirääkimistel täiendavaid probleeme. Kuid oli ka neid, kes pidasid avaldatut vaid "ühe autori seisukohaks" ega seostanud seda Jaapani valitsuse seisukohaga. Võib-olla on see seisukoht tegelikkusele kõige lähemal.

Internetilehekülg, kus Jaapani autor Ameerika rakettide üle Venemaa territooriumil arutles, on alles üsna noor väljaanne. Japan Business Press ilmus alles 2008. aastal ja on tuntud oma konservatiivsete vaadete poolest. Tähelepanu tõmbamiseks avaldavad nad sageli üsna provokatiivsete pealkirjadega materjale.

Näiteks mõned 2018. aasta suvel Venemaal toimunud jalgpalli maailmameistrivõistlustest kirjutatud artiklid olid pealkirjadega "Pärast reisi Venemaale hakkad mõtlema surmale", "Külalislahkuse imed: kas venelased näevad kõigis spioone?". Teised hilisemat perioodi käsitlevad materjalid: "Venemaa tuumahegemooniat on võimalik kõigutada", "Venemaa veel maksab Krimmi "paljaksröövimise" eest", "Jaapan nägi unes saarte tagasisaamist, kas pole piisav põhjus nende tagastamiseks?"

Viisakad lubadused

Jaapani võimud püüavad sõlmida Venemaaga rahulepingut ja rõhutavad seejuures, et saarte tagastamise korral on "Ameerika sõjaväebaaside rajamine seal võimalik ainult Tokyo nõusolekul".

Autoriteetne Jaapani ajaleht Asahi Shimbun kirjutas läbirääkimistele lähedastele allikatele tuginedes, et eelmisel sügisel lubas Jaapani peaminister Abe Vladimir Putinile "mitte lubada saartele nende tagastamise korral Ameerika sõjaväebaase".

1960-ndatel aastatel, kui Moskva ja Tokyo olid rahulepingu sõlmimisele eriti lähedal, mängisid just need hirmud otsustavat rolli - dokumenti ei kirjutatudki alla. Probleem seisneb selles, et USA ja Jaapani vahelise 1960. aasta vastastikuse koostöö ja julgeolekutagatiste lepingu kohaselt on Washingtonil õigus "rajada ja kasutada sõjaväebaase (kogu) Jaapani territooriumil, samuti paigutada sinna mistahes koguses relvi".

Mida Venemaa ja Jaapan 2018. aastal saavutasid >>

Tõsi, nagu Jaapani sõjavägi täpsustab, ei saa ameeriklased suurendada oma sõjalist kohalolekut ilma Jaapani ametivõimude eriloata.

"Seepärast tuleks rahulepingus selgelt määratleda, et Ameerika Ühendriikide ja Jaapani vahelist lepingut ei kasutata Venemaa huvide vastu," ütles endine Venemaa suursaadik Jaapanis Aleksandr Panov vestluses RIA Novostiga.

Kuriili saarestiku saar Kunašir
© Sputnik / Андрей Шапран

"USA sõjaväebaasid asuvad Jaapanis ainult seal, kus Jaapan on seda lubanud, nii et kui Tokyo võtab endale kohustused Moskva ees, siis tuleb lepingus kindlaks määrata: saartele ei paigutata vägesid ja need saavad olema demilitariseeritud tsooniks," lisas Panov.

Kuid isegi soovi korral ei oleks ameeriklastel seda lihtne teha: Donald Trumpi administratsioonil on erinevate projektide maksumusel oluline roll. See aga nõuab suuri kulutusi – sõjaväetaristu paigutamine naabersaarele Hokkaidole on palju odavam.

Kuid Kuriili saartele tagastamise korral ilmuvad Ameerika sõjalaevad sinna varem või hiljem, selles pole kahtlust, ütleb Geopoliitiliste probleemide akadeemia esimene asepresident Konstantin Sivkov.

"See juhtub kindlasti," usub ekspert. "Ameerika Ühendriigid saavad sinna sõjaväebaasi paigutada igal ajal. Rahalisest seisukohast ei teki üldse mingeid probleeme: geopoliitika küsimustesse suhtub Washington väga tõsiselt ja mõistab selle tähtsust. Ameeriklastel on võimalik sinna baas paigutada ja teha seda piisavalt kiiresti. Soovi korral saavad nad selle rajada kuu aja jooksul."

Tagid:
sõjaväebaas, poliitika, Kuriilid, USA, Venemaa, Jaapan

Peamised teemad