17:34 30. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1702
  • RUB92.1625
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (196)
181 0 0

Ida-Euroopas asuvad tiibrakettide stardiseadmed MK-41, sihtmärkraketid, mis on oma tehnilistelt omadustelt analoogsed kesk- ja lähimaarakettidele, mitmeotstarbelised mehitamata lennumasinad, mis suudavad rünnata maapealseid objekte - Venemaa tegi Pentagonile ettepaneku hävitada USA relvad, mis INF-lepet rikuvad.

TALLINN, 11. veebruar – Sputnik.  Vastavasisulise noodi esitasid Kaitseministeeriumi esindajad Moskvas asuva USA saatkonna sõjaväeatašeele. Sellest, millist ohtu need kolm relvasüsteemi Venemaale kujutavad ja kuidas neile vastu seista, arvestades, et ameeriklased Venemaa nõudmistega ei nõustu, - vahendab RIA Novosti

Venemaa president Vladimir Putin kohtumisel välisminister Sergei Lavrovi ja kaitseministri Sergei Šoiguga
© Sputnik / Алексей Никольский

Mitmeotstarbelisus

Ühtne vertikaalne laevarakettide stardiseade Mk41 – on USA ning tema lähemate liitlaste mereväe hävituslaevade ja ristlejate standardne komponent.

Seda kasutatakse "Standard"-perekonna rakettide (SM-2, SM-3 ja SM-6) ning ESSMi, allveelaevatõrjerakettide ASROC ja Tomahawki tiibrakettide väljatulistamiseks.

Venemaa lähim analoog on universaalne laskekompleks ZS14 "Kalibrite", "Oniksite" ja perspektiivsete "Tsirkoonide" jaoks, millega varustatakse uusi fregatte, korvette ja väikesi raketilaevu.

Kuid Venemaal puudub ZS14 maapealne modifikatsioon, samas kui ameeriklased juba paigutasid oma MK41 maismaaversiooni raketitõrjeprogrammi Aegis Ashore raames Rumeeniasse ja viivad samasuguse positsioonipiirkonna arendamist lõpule ka Poolas.

Американская наземная система противоракетной обороны Aegis Ashore на военной базе в Девеселу, Румыния
AFP 2019 / Daniel Mihailescu
Aegis Ashore Rumeenias

Pentagon väidab, et Ida-Euroopa stardiseadmed on varustatud "Standardi" perekonna raketitõrjerakettidega ja mõeldud kaitseks "Iraani ja Põhja-Korea vastu".

Kuid välisministri asetäitja Sergei Rjabkov teatas mullu novembris, et Mk41 paigutamine Venemaa piiride lähedale rikub otseselt INF-lepingut ja võimaldab Tomahawkide sõjalist kasutamist maismaalt.

Ametlikult lükkavad ameeriklased need süüdistused tagasi, kuid tegelikkuses ei takista miski neil stardiseadmeid tiibrakettidega laadimast.

Seega õnnestus Pentagonil ilma suuremate lisakuludeta asendada iseliikuvad stardikompleksid BGM-109G Gryphon, mida kasutati Tomahawkide mobiilse maismaal paikneva stardiplatvormina ja mis pärast INF-lepingu allkirjastamist hävitamisele läksid.

Poola ja Rumeenia territooriumil asuvad 2600 kilomeetrise tegevusraadiusega tiibraketid Tomahawk on võimelised ohustama sihtmärke Venemaa Euroopa-osas," räägib "Isamaa Arsenali" ("Арсенал Отечества") peatoimetaja Viktor Murahhovski.

Rakettide tegevusraadiusse jääb Moskva ja selle ümbrus, Peterburi, rida teisi linnu. МK41 stardiplatvormid ähvardavad suuri tööstuskeskusi, komandopunkte ja valitsusasutusi."

Praeguseks Ida-Euroopasse paigutatud Mk41-d on võimelised tulistama üheaegselt ainult mõne tosina tiibraketi, mis ei kujuta endast Venemaa Lääne sõjaväeringkonna õhu-/raketitõrjesüsteemile tõsist ohtu.

Запуск ракеты Томагавк с борта корабля ВМС США в Красном море
© REUTERS / U.S. Navy/Mass Communication Specialist 2nd Class Carlos M. Vazquez Ii
Tomahawk stardib Mk41-st

Kuid ettevalmistatud positsioonipiirkondade ja kogu vajaliku taristu olemasolu Vene piiride lähistel võimaldab seadmete arvu kiiresti suurendada. Lisaks kasutatakse relvastatud konflikti korral Tomahawke üheaegselt merel paiknevate tiibrakettide, taktikalise ja strateegilise lennuväega.

Raske sihtmärk

Teist tüüpi Ameerika relvad, mis kaitseministeeriumi sõnul INF-lepingut rikuvad, on sihtmärkraketid, mis on omaduste poolest sarnased kesk- ja lähimaa ballistiliste rakettidega.

Ameeriklastel on palju selliseid "treeningmänguasju": Hera, MRT, Aries, LV-2, Storm, Storm-2 ja nii edasi.

Enamik neist valmistatakse mandritevahelise monobloki LGM-30F Minuteman II astmetest, mis 1992. aastal strateegilistest lahingvalvest eemaldati.

Aastatel 2005 kuni 2017 on ameeriklased raketitõrjeharjutustel kümneid selliseid sihtmärke alla tulistanud. Kuid märklaua roll ei ole nende jaoks kaugeltki ainus.

"Ameeriklased ei varjagi, et antud jäljendajad vastavad oma ballistilistelt parameetritelt kesk- ja lähimaa rakettidele," jätkab Viktor Murahhovski.

Neid on pikka aega ja edukalt hävitatud maapealsete raketitõrjesüsteemide, näiteks THAAD komplekside kui ka Ameerika Ühendriikide, Suurbritannia, Jaapani ja Norra laevadel asuvate Aegise seadmete abil.

Kuna need sihtmärgid ei erine millegi poolest lahingrakettidest, siis ei takista miski raketikaitse süsteemi parameetreid salvestavat "telemeetrilist lõhkepead" tuumarelvaga asendada."

Запуск баллистической ракеты-мишени ближнего радиуса действия на полигоне в Нью-Мексико, США
© Фото : © U.S. Army Space and Missile Defense Command/Army Forces Strategic Command
Sihtmärkraketi start New Mexico polügoonilt

Siin õnnestus ameeriklastel INF-lepingu sätetest elegantselt mööda hiilida – pidi ju USA täielikult hävitama keskmaaraketid Pershing-2, mis paiknesid eelkõige Lääne-Saksamaal.

Nende lennuaeg NSV Liidu Euroopa-osa suurimate linnadeni oli vaid mõni minut, mis piiras tõsiselt Nõukogude tuumajõudude võimekust õigeaegne vastulöök anda.

President Vladimir Putin juba volitas kaitseminister Sergei Šoigut alustama uute kesk- ja lähimaa ballistiliste rakettide väljatöötamist. Selle tarvis on säilinud kogu teaduslik ja tehniline potentsiaal ning on täiesti võimalik luua näiteks Nõukogude Liidu RSD-10 "Pioneer" Venemaa analoog.

Mehitamata oht

INF-lepingu artikli II punkt 2 sätestab otseselt: "Mõiste "tiibrakett" tähendab mehitamata, jõuallikaga varustatud süsteemi, mille lend tema trajektoori suuremas osas toimub aerodünaamilise tõstejõu abil.

Mõiste "maapealne tiibrakett (CRNB)" tähendab relvade kohaletoimetamise vahendit. "Ameerika luure- ja ründedroonid MQ-1 Predator ja MQ-9 Reaper, mille lennuulatus on vastavalt 1200 ja 1800 kilomeetrit, vastavad sellele määratlusele ideaalselt.

Американский беспилотник MQ-1 Predator
© Фото : public domain
Ründedroon MQ-1 Predator

Nad on võimelised kandma ja kasutama laia valikut juhitavat ja juhitamatut lennuväerelvastust ning paiknevad lennuväljadel, mis tegelikult võrdsustab need maapealsete Tomahawkidega.

Ameeriklastel on selliseid UAV-sid sadu. Ründedroone kasutatakse aktiivselt Somaalias, Jeemenis, Iraagis, Afganistanis, Süürias. Venemaa on korduvalt pakkunud nende INF-lepingule vastavuse arutelu ühises komisjonis, kuid ameeriklased on selles vallas igasugusest dialoogist kategooriliselt keeldunud.

Loomulikult ignoreerib Pentagon ka nüüd kaitseministeeriumi ettepanekuid. Ekspertide sõnul ei ole aga täna vaja kiiresti minna passiivsele kaitsele ja rakendada erakorralisi meetmeid, et võidelda riigi Läänepiiride juurde tekkiva "vahepeal unustatud vana raketiohuga."

Venemaal on piisavalt vahendeid, et varem INF leppega keelatud süsteemid neutraliseerida.

"Neile ohtudele vastamiseks piisab vaid riikliku relvaprogrammi õigeaegsest täitmisest," rõhutab Murahhovski.

Suurem osa tehnikast on juba vägedesse toimetatud. Alates käesolevast aastast algab õhutõrjesüsteemi S-350 kasutuselevõtt, mis on mõeldud erilise tähtsusega objektide kaitsmiseks.

Parandatakse väeosade õhutõrjet, milleks tarnitakse "Tor-M2" ja "Buk-M3" süsteeme. Sel aastal ostetakse esimest korda üle pika aja S-300V4 brigaadikomplekte, millel on suurepärased võimalused ballistiliste sihtmärkide, sealhulgas keskmaarakettide hävitamiseks."

Ekspert meenutas, et Venemaal on esmakordselt pärast NSV Liidu kokkuvarisemist riigi ümber loodud pidev radariväli, mis võimaldab nii lennukeid kui ka rakette õigeaegselt avastada.

Комплекс ПВО С-400 Триумф
© Sputnik / Алексей Мальгавко
Õhutõrjekompleks S-400

Arktika piirkonna õhu ja veepinna olukorra jälgimiseks on paigaldatud uued radarite grupeeringud. Selle tulemusena eemaldati vaenlase peal- ja allveelaevade võimalikud rakettide starditsoonid riigipiiridest sadade kilomeetrite kaugusele.

Meie enda õhutõrje küllastamine kaasaegsete relvadega ning uute tõhusate ründesüsteemide väljatöötamine ja kasutuselevõtmine on peamised asümmeetrilised meetmed, mida Venemaa võib vastuseks USA INF-lepingust taganemisele rakendada.

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Venemaal hinnati Trumpi sõnu uuest raketilepingust
"Enda silmas palki ei näe": hoopis USA rikub INF lepingut
Tagid:
tuumasõda, raketitõrjesüsteem, Tomahawk-rakettid, UAV, AEGIS, INF

Peamised teemad