02:53 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
10710

Ameerika väljaanne National Interest koostas nimekirja viiest USA-s loodud kõrgtehnoloogilisest relvast, millest loobuda otsustati.

TALLINN, 12. veebruar – Sputnik. Märgitakse, et Pentagon kulutas kõigile mainitud projektidele kokku umbes 30 miljardit dollarit. Arendustöö esitatakse kronoloogilises järjekorras, vahendab RIA Novosti

Esimese ebaõnnestunud projektina nimetab National Interest isesihtuvat tankitõrjeelementi BAT (Brilliant Anti-Tank Munition), mis töötati välja veel külma sõja päevil. M270 suurtükist lastavate ATACMS rakettide jaoks taheti luua selliseid elemente sisaldav kassettpea.

Arendajate sõnul suutnuks üks selline rakett hävitada terve tankikompanii. Külma sõja lõppedes aga lükati projekt edasi ja tühistati 2003. aastal täielikult. Kokku kulus ettevalmistustele 2,2 miljardit dollarit.

Järgmisele kohale paigutab väljaanne lahingu ja luurehelikopteri RAH-66 Comanche. Seda esitati esmakordselt 1991. aastal, esimene lend aga toimus viis aastat hiljem.

Hoolimata headest lennuomadustest, vargtehnoloogiast ja suurest võimsustihedusest tunnistati projekt liiga kalliks, mistõttu lõpetati 2004. aastal tööd helikopteri kallal - kulutatud rahasumma moodustas 7,9 miljardit dollarit.

Business Insider: USA lennukikandjad ei ole lahinguks valmis >>

Sellele järgneb 155 mm iseliikuv haubits Crusader, mis oli mõeldud asendama suurtükisüsteemi M109. Seade oli võimeline tegema kuni kümme lasku minutis rohkem kui 40 kilomeetri kaugusele.

Peamiseks puuduseks osutus kompleksi kaal, mis ulatus 43 tonnini, sellele lisandus veel eraldi transport 36 tonni kaaluva laskemoonavaru veoks. 

Lendav hollandlane. Milleks ameerika admiralidele mehitamata korvett >>

USA sõjavägi aga vajas kergemini transporditavaid seadmeid nende kasutamiseks kogu maailmas. Projekt tühistati 2002. Aastal, tema kulud ulatusid 2,2 miljardi dollarini.

Neljandale kohale paigutati "Tuleviku võitlussüsteemide" (Future Combat Systems (FCS)) programm, mis kiirendas Crusaderi haubitsa projekti lõpuleviimist. FCSi arendamine algas 2003. aastal ja pidanuks lõppema Ameerika armee täieliku ümberrelvastamisega.

Kokkuvõttena läks ühisel roomikšassiil "tulevikutanki" projekt maksma 18,1 miljardit dollarit, kuni sõjavägi mõistis, et katse luua midagi uut osutus kallimaks, kui vanade süsteemide täiustamine teatud ülesannete lahendamiseks ja seegi projekt tühistati.

Viimasel kohal on nimekirjas GCV (Ground Combat Vehicle) programm, mis algatati 2009. aastal ja mis sõltus FCSi edukusest. Projekti aluseks pidanuks saama uus kaasaegne lahingutank.

Tulemuseks oli aga 60 tonni kaaluv lahingumasin, mis Ameerika sõjaväge ei rahuldanud.

2014. aastal lõpetati kongressi nõudmisel arendustöö täielikult ning eelarvekahjumid ulatusid üle miljardi dollari.

Samal teemal

Biorobotid: kuidas Pentagon steroidide abil supersõdureid loob
USA viib väed Süüriast välja: kus nüüd pealetükkivaid külalisi oodata
F-35 võib USA ja Suurbritannia tülli ajada

Peamised teemad