13:48 18. August 2019
Kuula otse
 • USD1.1076
 • RUB73.3855
NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest, illustreeriv foto

BBC produtsent: NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest

© AP Photo / DHA-Depo Photos
Välisuudised
lühendatud link
17611

Videosalvestus Süüria tsiviilelanike väidetavast sariiniga mürgitamisest Doumas oli suurema mõju saavutamiseks fabritseeritud, tunnistas BBC produtsent Riam Dalati.

TALLINN, 14. veebruar - Sputnik. BBC produtsent Süüria teemadel Riam Dalati teatas oma kodulehel suhtlusvõrgustikus Twitter, et filmivõtted haiglas pärast 2018. aasta aprilli keemiarünnakut Süürias Douma linnas olid lavastatud ning dokumendid võltsingu kohta saadeti nii Venemaa esindajatele kui ka vähemalt ühte NATO riiki. Seda riiki ajakirjanik ei nimeta.

"Pärast kuut kuud uurimist saan ma kahtlusteta kinnitada, et Douma haiglas salvestatud stseen oli lavastatud- Ohvreid haiglaravil ei olnud," lisas ta.

BBC töötaja, kes vastutab Süüria sündmuste kajastamise eest, tunnistas ühtlasi, et valitsusvägede rünnak toimus ilma mürkainet sariini kasutamata ning üks filmivõtetel osalenu, kes esines arstina, on kindlasti terroriorganisatsioonidega seotud isik. Ta soovitas ära oodata toimunu põhjaliku uurimise lõpptulemused.

"Aga kõik muu oli mõju suurendamiseks fabritseeritud," nentis ta veel kord.

Dalati ülestunnistus kõlas kohe pärast James Harkini artikli "Mis juhtus Doumas? Faktide otsingud Süüriat puudutava propagandasõja hallis udus" (What Happened in Douma? Searching for Facts in the Fog of Syria"s Propaganda War) ilmumist portaalis The Intercept.

Oscari asemel kodakondsus – Suurbritannia võtab Valgeid Kiivreid avasüli vastu >>

Nagu Sputnik Eesti on teatanud, süüdistasid USA ja lääneriigid Damaskust 2018. aasta aprillis keemiarünnakus Süüria Douma linnale Ida-Ghoutas.

Tõenditena kasutati organisatsiooni Valged Kiivrid filmikaadreid, kus oli jäädvustatud Douma elanikke, sealhulgas lapsi, keda arstid olevat püüdnud päästa mürkainete mõju alt.

© RUPTLY / Минобороны РФ
Süüria 11-aastane poisike jutustas kuidas temast "keemiarünnaku ohver" sai

Nädala pärast sooritasid USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa Süüria sihtmärkidele raketirünnaku, ootamata ära rahvusvaheliste organisatsioonide järeldusi.

Tunnistajad: keemiarünnak Süürias oli lavastatud >>

Ametlik Damaskus ja Moskva mõistsid selle sammu järsult hukka. Venemaa välisministeerium teatas, et Süüria valitsusvägede poolt mürkainete tarvitamise eesmärgiks oli terroristide välja tõrjuda ja õigustada võimalikke jõulisi lööke väljastpoolt.

2018. aasta septembris avaldati video, mis tõestas organisatsiooni Valged Kiivrid uusi võltsinguid Süüria vägede väidetavate keemiarünnakute osas – sedakorda Idlibi provintsis.

Samal teemal

Lääs evakueeris "terroristliku Hollywoodi" - et see venelaste kätte ei satuks
„Poisike Aleppost" - kõige hullem libauudis Süüria kohta
Vähemasti Oscar jääb kätte - Valged Kiivrid on USA rahast ilma jäänud
Tagid:
mürkgaas, lavastus, BBC, Süüria

Peamised teemad

 • Kõrgepinge hoiatussilt

  Siim Veskimehe varjunime all kirjutav tuntud ulmekirjanik ja poliitik Ants Miller küsib, kuidas sai juhtuda, et pärast NSV Liidust lahkumist end täielikult elektriga varustanud Eestist on 30 aastat hiljem saanud selle suurim sisseostja.

  36
 • Ämari lennubaas

  USA ja NATO üha laienev taristu Baltikumis ja Tallinna maniakaalne soov Pentagoni embuses lahustuda kujutavad Eestile nii sõjalist kui ka majanduslikku ohtu, leiab tuntud Venemaa sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko.

  30
 • Sajandi palavaim juulikuu läks Eestist mööda, illustreeriv foto

  Nagu selgub, elas maakera rahvastik tänavu üle inimkonna ajaloos teadaolevalt kõige palavama juulikuu. Euroopa ja USA ilmastikuteadlased on ühel meelel, et kõiki soojarekordeid kogu maailma ulatuses võib lugeda peaaegu terve Celsiuse kraadi võrra ületatuks.

  35