12:43 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
Afganistan: 30 aastat rahu ootuses (14)
26010

Afganistani konflikt ei ole veel lõppenud ning Afganistanil endal, keerulise ajaloo ja praeguse olukorraga suure piirkondliku riigina on maailmapoliitikas jätkuvalt oluline roll, tunnistasid Tallinn-Minsk-Biškek-Astana videosillal osalejaid.

TALLINN, 14. veebruar - Sputnik. Eesti jaoks ei ole sõda Afganistanis lõppenud, Eesti noorem põlvkond teenib selles riigis praegugi rahuvalvajatena, kinnitas Sõja- ja sõjaväeteenistuse veteranide liidu "Bastion" juhatuse esimees Ruslan Izmailov Tallinn-Minsk-Biškek-Astana videosillal, mis oli pühendatud Nõukogude vägede Afganistanist väljaviimise 30. aastapäevale ja toimus Sputnik Eesti pressikeskuses.

Видеомост Таллинн – Минск – Бишкек – Астана, посвященный 30-летию вывода советских войск из Афганистана
© Sputnik / Вадим Анцупов
Videosild Tallinn-Minsk-Biškek-Astana

Teised osalejad nõustusid Izmailoviga - ka paljude teiste riikide jaoks pole Afganistani konflikt veel lõppenud. Afganistanil endal, kui keerulise ajaloo ja tänapäevaga, suure piirkondliku mõjuga riigil on jätkuvalt oluline roll nii piirnevate riikide kui ka Venemaa elus.

"Kahjuks kaotasime me Afganistanis palju inimesi, aga täna saame me juba nende perekondi aidata," iseloomustas Kõrgõzstani relvajõudude peainspektsiooni peakonsultant, kindralmajor Alik Mamõrkulov "afgaanidega" tehtavat sotsiaaltööd.

Sputnku projektid Nõukogude vägede väljaviimise aastapäeva tähistamiseks

Videosillast osavõtjate poole pöördus tervituskõnega rahvusvahelise teabeagentuuri RIA "Rossija Segodnja" avalike suhete ja kommunikatsioonidirektor Pjotr Lidov-Petrovski.

© Sputnik / © Sputnik
Pjotr Lidov-Petrovski Sputniku projektidest

Ta on veendunud, et "Afganistanil on jätkuvalt oluline roll rahvusvahelises poliitikas, mistõttu on väga oluline mõista, mis seal toimub." Tema sõnul on Sputnik spetsiaalselt Nõukogude vägede Afganistanist väljaviimise 30. aastapäevaks ette valmistanud mitmeid projekte.

Tallinnas ja Narvas tähistatakse Nõukogude vägede Afganistanist väljaviimise aastapäeva >>

Esiteks, kogumik "Afganistan. 30 aastat rahuotsinguid", mis on pühendatud praegusele raskele olukorrale selles riigis. Teiseks korraldasid ajakirjanikud mitmeid kohtumisi, kus nad intervjueerisid ja suhtlesid inimestega, kes osalesid nõukogude ajal Afganistaniga seotud üritustes või määravad täna Afganistani poliitikat. 

Afganistani ja Kesk-Aasia riikide ajakirjanikele korraldati spetsiaalne pressiringreis, lisaks tehti endise Nõukogude Liidu ruumis tegutsevate Sputniku portaalides mitmeid eriprojekte. Veel üks oluline projekt, mis peaks Lidov-Petrovski arvates suurendama noorema põlvkonna huvi, on "Mobiili Afgaan":

"Mobiilirakendus, kus te justkui vaataksite või loeksite sotsiaalvõrgustikust Nõukogude Liidu virtuaalse liidri Brežnevi ja USA virtuaalse presidendi Carteri vahelist huvitavat kirjavahetust".

Selle eesmärk on tutvustada noortele arusaadaval ja lihtsal moel, mis tol ajal toimus ja milline oli sündmuste dünaamika, rõhutas RIA "Rosssija Segodnja" avalike suhete ja kommunikatsiooni direktor.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, veebruaris 2019 möödub 30 aastat Nõukogude vägede väljaviimisest Afganistanist. Järgnenud aastad ei toonud Afganistani pinnale rahu. Selle aja jooksul on erinevate poolte vastasseis vaid intensiivistunud, Afganistani kriis on jäänud venima lubamatult kauaks.

Piirkondlike ja globaalsete jõudude vastandlikud huvid on riigi lõhestanud. Ameerika Ühendriikide juhitud rahvusvahelise koalitsiooni väed on olnud Afganistanis juba aastaid, kuid olukord ei ole sellest seal rahulikumaks muutunud. Ilmselt on see kaasaja kõige pikem sõda, mille tulemuseks on uimastikaubanduse ja terrorismi jätkuv kasv kogu maailmas.

Narvas avati mälestussammas Afganistanis langenud sõduritele >>

Venemaa on alati pooldanud Afganistani territoriaalset terviklikkust, kus riigi kõik etnilised rühmad elaksid rahumeelselt. Afganistani probleeme saab lahendada ainult poliitiliste vahenditega. Riik vajab kõigi osapoolte huve arvestavat riiklikku kokkulepet. Kõik katsed kehtestada uuendusi väljastpoolt, arvestamata riigi eripära ja traditsioone, on hukule määratud.

Teema:
Afganistan: 30 aastat rahu ootuses (14)

Samal teemal

Eesti loovutas Afganistani terroristi USA võimudele
Eesti ämmaemandad õpetavad Afganistani kolleege
Euroopasse on saabumas Afganistani narkootikumide laine
Kaitsevägi lähetab sõjaväepolitseinikud NATO operatsioonidele Iraaki ja Afganistani
Tagid:
aastapäev, sõda, sõjaväeline, Venemaa, Afganistan

Peamised teemad