08:59 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Välisuudised
lühendatud link
109 0 0

Donetski Rahvavabariik kavatseb autasustada Petro Porošenkot "Juuda medaliga", mis valmistatakse Ukraina julgeolekujõudude poolt välja tulistatud mürskude kildudest.

TALLINN, 15. veebruar – Sputnik. Seda teatades vahendab RIA Novosti liikumise "Donetski Vabariik" kesktäitevkomitee juhatajat Aleksei Muratovit. 

"Meie aktivistid käivad eesliinil. Aidates inimesi, nendega suheldes, kuulsid nad ideest tagastada Ukrainast saabuvad mürsud otse Porošenkole," jutustas Muratov. 

Орден Иуды
© Фото : Public Domain
Peeter I poolt Ukraina hetman Mazepa jaoks 1709.valmistatud orden, tema reetlikkuse ja Rootsi kuninga Karl XII poole ülemineku eest.

Agentuuri vestluskaaslase sõnul tegid just kohalikud elanikud ettepaneku valmistada kildudest "Juuda medal" ja saata see Ukraina presidendile.

Hetkel töötatakse "auhinna" kujunduse kallal ja arutatakse viisi, kuidas see adressaadile saata, täpsustas Muratov.

Miks Kiiev Venemaad tema sõjaväe Donbassis viibimises süüdistab

Varem selgus, et Ukraina OSCE missiooni aruanne ei sisalda mingeid andmeid Venemaa sõjaväe kohaloleku kohta Donbassis, nagu missiooni juht isiklikult teatas.

Ukrainas viibiva OSCE järelevalvemissiooni aruanne ei maininud sõnagagi Vene sõjaväe kohalolekut riigis, kinnitas missiooni juht Ertugrul Apakan.

ÜRO Julgeolekunõukogu istungil väitis Ukraina esindaja Vladimir Jeltšenko järjekordselt, et Donbassis on Vene sõjavägi ja relvad.

Tema arvates on see vastuolus Moskva avaldustega soovist olukord Ukraina idaosas lahendada.

Venemaa alaline esindaja ÜROs Vassili Nebenzia, palus omakorda OSCE esindajatel väljendada organisatsiooni seisukohta antud küsimuses."

"Vastuseks kinnitas Ertugrul Apakan, et missiooni aruanded sisaldavad ainult "konkreetseid fakte", mistõttu pole võimalik rääkida Vene vägede Donbassis viibimisest."

"Arusaamatuste vältimiseks pean lisama, et nendes aruannetes ei olnud mingeid viiteid Vene sõjaväele," ütles ta.

Ukraina ametnike süüdistusi Venemaa Föderatsiooni aadressil kommenteeris raadio Sputnikule politoloog, ajalooteaduste kandidaat, etnilise ja rahvusvaheliste uuringute keskuse teadusdirektor Anton Bredihin.

"Kiiev väidab rahvusvahelisel tasandil regulaarselt, et Vene sõjavägi asub Donbassi territooriumil - kuid Ukraina ametnikud lükkavad selle ise mõne aja pärast ümber.

Nad on sunnitud seda tegema, sest kõik mõistavad, et seal ei ole mingeid Vene vägesid, kuid mõne aja pärast kõlavad niisugused avaldused uuesti."

"Seda tehakse muu hulgas selleks, et õigustada või varjata Ukraina relvajõudude tegevust Donbassi eraldusjoonel ning tsiviilelanike tulistamist raskerelvadest."

"Kuigi on selge, et kui Ukraina sõjavägi tõesti avastab, et Donbassis on Vene armee, siis nad mitte ei tulistaks, vaid põgeneksid kiiresti vastupidises suunas, " ütles Anton Bredihin.

LRV ja DRV nõudsid, et Kiiev allkirjastaks piinamist keelava deklaratsiooni

Luganski ja Donetski rahvavabariikide esindajad nõuavad ühtlasi, et Kiiev allkirjastaks piinamise- ja vägivallavastase deklaratsiooni, mida Minskis toimunud kohtumistel juba arutati, teatas kontaktgrupi humanitaarallüksuse Luganski esindaja Olga Kobtseva. 

Donbass
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Varem tegi OSCE eriseire missiooni koordinaator Toni Frisch humanitaarallüksuse koosolekul ettepaneku võtta vastu deklaratsioon, mis mõistaks hukka igasuguse piinamise, väärkohtlemise, seksuaalse vägivalla ja vägivallaga ähvardamise konflikti käigus kinni peetud isikute suhtes.

"Vabariikide esindajad nõuavad piinamise ja vägivalla vastu suunatud deklaratsiooni viivitamatut allkirjastamist," ütles Kobtseva.

Ta märkis, et neljapäeval toimunud humanitaarküsimuste rühma koosolekul osalesid Kiievi poolt vaid eksperdid, kel puudus otsuste langetamise õigus.

Kobtseva lisas, et koosoleku pooled arutasid siiski deklaratsiooni projekti, samuti teadmata kadunud isikute probleemi. Lisaks sellele avalikustasid Luganski esindajad nimekirja arstiabi vajavatest isikutest, keda vastaspool kinni hoiab.

Samal teemal

Ukraina põhiseadusesse kirjutati sisse riigi liikmesus EL-s ja NATO-s
Endine raadasaadik: ilma Venemaata saab Ukraina hukka
Ameeriklased õpetavad ukrainlastele tule kustutamist bensiini abil
Tagid:
riigipööre, konflikt, Petro Porošenko, Donbass, Ukraina

Peamised teemad