05:21 26. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
10320

USA president pole kongressi esialgse eelarveleppega rahul, kuid uus riigiametite tööseisak pole tõenäoline. Eelarvelepet ümbritseva vaidluse keskmes oli Trumpi soov saada raha oma lubatud Mehhiko piirimüürile.

TALLINN, 15. veebruar — Sputnik. USA president Donald Trump kuulutab välja eriolukorra, et saada rahastust müüri rajamiseks piirile Mehhikoga, vahendas ERR.

"President Trump allkirjastab valitsuse rahastamise määruse ning, nagu ta on varem teatanud, astub ka teisi samme. Muu hulgas kuulutab ta välja eriolukorra selleks, et lõpetada riikliku julgeoleku ja humanitaarkriis piiril. President viib taas täide oma lubaduse, et ehitada müür, kaitsta piiri ja tagada meie riigi turvalisus," kirjutas Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders Twitteris.

Trump: ​"Müür ehitatakse nii või teisiti..."

USA president Donald Trump andis jaanuari lõpul ootamatult järele demokraatidele Kongressis ja nõustus allkirjastama ajutise eelarve kolmeks nädalaks, peatades rekordilise 35-päevasese shutdowni - föderaalametite ajutise tööseisaku rahastamise puudumise tõttu - edastas Sputnik Eesti jaanuaril.

USA valitsuse osaline tööseisak saab kolmeks nädalaks läbi >>

Trump ei saanud seda, mida tahtis - 5,7 miljardit dollarit piiri turvalisuse ja müüri ehitamiseks Mehhiko piirile, kuid lubas "tralli jätkata", kui demokraadid ei nõustu kolme nädala jooksul kompromissiga.

"Me oleme jõudnud kokkuleppele lõpetada valitsusseisak ja avada föderaalvalitsus. Ma allkirjastan määruse, millega valitsus avatakse kolmeks nädalaks ehk 15. veebruarini," ütles Trump.

Ta lisas, et kolme nädala jooksul tuleb kokku kahe partei liikmetest koosnev komitee, mis arutab riigi piiriturvalisuse vajadusi. President hoiatas samas, et valitsus suletakse taas, kui piiritara rahastamises üksmeelt ei saavutata.

Mehhiko piirile müür ehitada on Trumpi jaoks põhimõtteline küsimus, kuna tema valimiskampaania rajanes muuhulgas just sellele lubadusele. Kusjuures toona kinnitas ta, et selle maksavad kinni Mehhiko võimud. Aga seda pole tal õnnestunud saavutada.

Majanduslik põrgu: Trump jättis sajad tuhanded ameeriklased toiduta >>

"Paljud ütlevad, et müüri rajamine on ebamoraalne. Aga mispärast siis poliitikud oma kodude ümber tarad rajavad?" küsis president oma teleesinemises.

Ja vastas ise: "Nad ei tee seda sellepärast, et vihkavad väljaspool viibivaid inimesi, vaid sellepärast, et nad seesolevaid inimesi armastavad."

Shutdown USA-s

Shutdown tähendab inglise keeles väljalülitamist või sulgemist. Shutdown Ameerika rahanduses tähendab, et Kongressi poolt otserahastatavate valitsusasutuste töö peatatakse, kuna järgmise eelarveaasta eelarvet pole.

Sel aastal on see juba kolmas valitsuse töö peatamine. Rahastamise lõpetamine ei tähenda ettevõtete ja asutuste kohest sulgemist — mõnel neist, näiteks riigidepartemangul on kontodel kasutamata vahendeid, mida nad kasutada saavad.

Tagid:
müür, kongress, Mehhiko, USA, Donald Trump

Peamised teemad