21:30 03. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Välisuudised
lühendatud link
139 0 0

Ameerikas algas sisuliselt juba 2020. aasta presidendivalimiste kampaania. Vähemalt Demokraatlikus parteis, kus presidendikandidaadi kohale on oodata uskumatut rebimist. Tänapäeval ei toimu Ameerika Ühendriikides ühtki kampaaniat ilma "Venemaa sekkumiseta". Nii ka seekord.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti kolumnist

Venemaa-vastase hüsteeria esimeseks ohvriks sai 37-aastane Hawaii esindaja Kongressis, majori auastmes 37-aastane Iraagi sõja veteran, esimene samoa päritolu Ameerika Esindajatekoja liige Tulsi Gabbard. Ta on juba kuulutanud, et ehitab oma kampaania üles sõjavastasele retoorikale ja üleskutsele loobuda Ameerika "režiimi muutmise" praktikast ning see muutis ta kohe eliidile sobimatuks.

Venemaa on valmis avaldama USA presidendivalimistesse "sekkumise" kirjavahetuse >>

Tal ei jõudnud veel ametlikult oma osalemisest 2020. aasta valimiskampaanias teatada, kui peavoolumeedia teda juba ründama asus. Selle võitluse lipulaevaks sai NBC, mille uudisteküljel avaldati hävitav "uurimus", kus jõuti järeldusele, et Tulsi on "Kremli kandidaat". Moskva olevat oma valiku juba teinud ja propageerib nüüd major Gabbardit Ameerika Ühendriikide tulevase presidendina.

Selle uskumatu järelduse aluseks oli "küberjulgeolekule spetsialiseerunud" firma New Knowledge analüüs. Ettevõtte "usaldusväärsuse" rõhutamiseks mainis NBC News, et tolle uurimusi kasutas ka "Venemaa sekkumist" uurinud Senati komitee. Seejuures "unustas" NBC mainida, et vaid paar nädalat enne "Vene agent" Gabbardist teatamist tabati New Knowledge pettuselt ja võltsingu korraldamiselt, mis olid taas seotud Venemaa süüdistamisega sekkumises Ameerika valimistesse.

Tegemist on jõudude paigutuse seisukohalt USA Senatis väga olulise Alabama osariigi kampaaniaga 2017. aastal. Tookord läksid demokraat Doug Jones ja vabariiklane Roy Moore valimisvõitluses "rinnutsi". Kampaania üks resonantsemaid hetki oli Venemaa süüdistamine Moore'i toetamises. Peaaegu kõik Ameerika suuremad meediaväljaanded teatasid, et mitu tuhat Kremli trolli püüavad vabariiklast toetada ja üks ajakiri esitas isegi küsimuse, kas Moore ei kuulunud "tukkuvate" nõukogude agentide võrgustikku.

RIA Novosti juhtis juba tollal tähelepanu nende süüdistuste absurdsusele ja sellele, kui saamatult "Kremli trollid", kes ilmselgelt ei oska vene keelt ja kasutavad seetõttu kirillitsas abrakadabrat, ning järeldas mõistlikult, et see operatsioon oli selge võltsing. Nüüdseks on need oletused täielikult kinnitust leidnud.

New York Times avaldas hiljuti Jones'i kampaaniameistrina Alabamas tegutsenud New Knowledge'i sisearuande. Dokumendis on selgelt öeldud, et kõik "Vene trollid" on New Knowledge'i kätetöö. See tähendab, et just see ettevõte lõi tuhandeid võltskontosid, kus kasutati kirillitsat ja mis väidetavalt toetasid Moore'i, ja seejärel lõhkasid skandaali, et süüdistada vabariiklasi sidemetes Kremliga.

Nüüd seletab ettevõtte pettust tunnistanud direktor Jonathan Morgan, et tegemist oli vaid "teadusliku eksperimendiga", mis väidetavalt ei mõjutanud valimiste tulemust ja millele kulus vaid tühised 100 tuhat dollarit.

Kuid möönab seejuures ise, et Kremli agendi süüdistuste eesmärk oli tema toetajate valimisaktiivsuse allasurumine ja demokraatliku partei valijate aktiveerimine. Üldiselt see eesmärk saavutatigi ja Jones võitis valimised minimaalse 1,7 protsendilise ülekaaluga.

Raske öelda, milline oli New Knowledge saja tuhande dollari osakaal demokraadi valimisvõidus, kuid tuleb meeles pidada, et Ühendkuningriigis lüüakse ikka veel lärmi selle üle, et just Venemaa määras Brexiti rahvahääletuse tulemuse, kulutades poliitreklaamile Facebookis väidetavalt 97 senti. Seega 97 senti võib rahvahääletuse tulemuse määrata aga 100 tuhat dollarit on tühiasi.

"Leningradi paadimees". USA-s selgus universumi "peahäkker" >>

Igal juhul senaator Jones täpselt nii ütleski, et see "tühiasi" ei saanud valimiste tulemust kuidagi mõjutada. Teades, et tema võit oli kahtluse alla seatud, loobus Jones New Knowledge'i operatsioonist ja nõudis isegi föderaalset juurdlust.

Ka miljardär Reed Hoffman (LinkedIn'i võrgustiku asutaja), kes New Knowledge'i rahastas, oli sunnitud vabandama. Kuid nagu näete, ei olnud see suur skandaal NBC-le piisavaks põhjuseks seada kahtluse alla pettusega seotud firma järeldused, mis puudutavad "Venemaa sekkumist" Tulsi Gabbardi kampaaniasse.

Vähe sellest, kanal jätkas oma rünnakut potentsiaalse presidendikandidaadi vastu, korraldades hiljuti sõna otseses mõttes "ristküsitluse" tema Süüria visiidi ja kohtumise kohta Bashar Assadiga. Kanali juhtkond viskus Gabbardi kallale, ilmutades uskumatut asjatundlikkust Süüria asjades ja süüdistades saadikut Süürias Assadi vastu võidelnud Ameerika sõdurite reetmises.

Venemaa pealinn Moskva
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Major pidi ajakirjanikele püüdlikult seletama, et Ameerika Ühendriikide ametlik sihtmärk Süürias ei olnud mitte Assad, vaid ISIS*. Aga kas see kedagi Ameerika ajakirjanduslikes ringkondades üldse huvitab? On selge, et USA peavoolumeedia ei peatu.

Presidendivalimiste kampaania arenedes "Venemaa sekkumise" süüdistused üksnes laienevad, süvenevad ja muutuvad veelgi absurdsemaks. Näiteks hiljuti tsiteeris NBC tuntud saatejuht Rachel Maddow luureasutuste aruannet, et Venemaa ja Hiina on võimelised tekitada probleeme Ameerika Ühendriikide elektri- ja soojusvarustuses ning hakkas avalikkust hirmutama võimalusega, et kujutage ette, kui Venemaa jätaks praeguste külmadega kodud kütteta ja õnnetud ameeriklased külmuksid surnuks. "Teisisõnu, oleme me sõltuvad nende armust," ütles saatejuht pungil silmadega.

On selge, et sooja saabudes ei maksa oodata NBC-lt rõõmusõnumit, et Venemaa ja Hiina ilmutasid siiski suuremeelsust ega külmetanud ära ühtegi ameeriklast. Vastupidi, me näeme ainult veelgi ägedamat kihutustööd: "Venemaa suudab anda igal ajal tuumalöögi", "Kremli trollid ründavad", "Putini agendid marsivad sirgete ridadena Valgesse majja".

Asjaolu, et "Venemaa sekkumise" eksperdid on juba valetamiselt ja võltsimiselt tabatud, ei häiri kedagi - selline on nende töö. Tuleb see detaili järgmistes uurimistes lihtsalt tähelepanuta "jätta". Avalikkusele pole selliseid üksikasju vaja.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

*Venemaal keelustatud terroriorganisatsioon.

Samal teemal

Venemaa sekkumine? Vaadake parem ringi!
Tillerson: Vene sekkumine USA valimistesse oli tõsine vahejuhtum
Kushner: Trumpi meeskond oli liiga kaootiline
Tagid:
analüütika, poliitika, sekkumine, presidendivalimised, Venemaa, USA

Peamised teemad