07:36 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Välisuudised
lühendatud link
116 0 0

Kui Vene vägesid Donbassis ei ole, siis ei saa OSCE neid sealt ka leida, mida ta ÜRO-le ka ausalt tunnistab. Need, kellele see ei meeldi, võivad üritada otsida Vene vägesid Minskist. Kusjuures seda juba üritataksegi.

Darja Tšerednik, raadio Sputnik

Minski kokkulepete neljanda aastapäeva arutelu ÜRO Julgeolekunõukogus kujunes täiesti ootuspäraselt tormiliseks vaidluseks. Mõned diplomaadid läksid nii põlema, et puterdasid mõisteid ja linnu segi ajada.

Donbass: Kiiev ja Lääs teevad "suurpuhastuse" >>

Saksamaa alaline esindaja selles organisatsioonis Christoph Heusgen tõi tõestamaks, et Venemaa tungis Ukrainale kallale ning polnud seal mingit kodusõda, esile tema meelest lausa vaieldamatud tõendid. Mis tähendab, et konkreetseid tõendeid ta ei esitanud. Ta nõudis lihtsalt sõnapealt uskumist, et Vene vägede okupatsioon Minskis ja Donetskis on ilmselge. Või vähemalt nii ta väitis.

Aga mis puutub siia Valgevene pealinn? Nimelt seda paluski Venemaa alaline esindaja ÜRO-s Vassili Nebenzja tal täpsustada.

Et tegemist oli freudistliku keelevääratusega, sellest sai ta aru, kuid tuletas siiski meelde, et Venemaa kuulsusrikkas sõjaajaloos oli palju aastaid tagasi tõepoolest oma koht Berliini vallutamise kangelasteol. Aga vaat Minskit ei ole senimaani "vallutatud", vaid on vabastatud, kuivõrd see linn oli just saksa vägede poolt okupeeritud.

Saksamaa ametivennale tõttas appi Ukraina alaline esindaja Volodõmõr Jeltšenko. Ta süüdistas Venemaad soovimatuses sõda Ida-Ukrainas lõpetada ning tõi tõestuseks sealse väidetava Venemaa vägede kohaloleku.

Lõpuks ometi: Porošenko pakkus ukrainlastele enda asemel Putinit >>

Siis aga peegeldus OSCE Ukraina erivaatlusmissiooni juhi Ertuğrul Apakani näol nähtavasti täielik mõistmatus. Ta meenutas, et sisuliselt konflikti algusest peale selles piirkonnas tegutseva missiooni vaatlejate andmetel mitte mingisuguseidki fakte ega tõendeid nende süüdistuste kinnituseks ei ole.

Venemaa ja Ukraina lipud, illustreeriv foto
© Sputnik / Александр Вильф

Arusaamatuste vältimiseks täpsustas Apakan, et missiooni dokumentides puuduvad igasugused isiklikud hinnangud, on vaid kuivad faktid. Ja nende seas ei ole mitte ühtegi, mis annaks tunnistust Venemaa sõjaväelaste kohalolekust Donbassis.

Ühesõnaga, mitte kuidagi ei õnnestu Kiievil tõestada tõestamatut – justnagu peaks paika Venemaa vägede kohalolek Ida-Ukrainas. Ent kui palju jõudu on selleks kulutatud, alates Ukraina presidendi Porošenko mälestusväärsest esinemisest ÜRO-s, kui ta seal omal ajal mingi pihtasaanud rauatükiga vehkis.

Väites, et rauakolakas on silmaga näha, kuulijäljed samuti. Ja uskuge vaid pimesi, et raudrelss on Ukraina oma ja kuulid Vene omad. Aga paljast sõna ei usu enam keegi ning tõenditega on Kiievil endistviisi kitsas käes. Ja kust neid võttagi, kui neid lihtsalt pole.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Juštšenko võrdles Donbassi elanikke Hitleri-aegse Saksamaa rahvaga
NATO ohvitserid antakse Donbassi sõjakuritegude eest kohtu alla
Kiiev sunnib Krimmi ja Donbassi elanikke Ukrainalt andeks paluma
Donetski Rahvavabariigis teatati mürgiste ainete ešeloni saabumisest Donbassi
Viis aastat Donbassi ümberkasvatamiseks
Tagid:
Vassili Nebenzja, Minsk, poliitika, ÜRO, OSCE, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad