23:15 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Välisuudised
lühendatud link
Afganistan: 30 aastat rahu ootuses (14)
12020

Juba 1980-ndate aastate keskpaigas kavatsesid Ameerika Ühendriigid Afganistani sõja ajal Kesk-Aasia vabariikide territooriumil "islami kalifaadi" luua, teatas RIA Novostile NSV Liidu kangelane, Venemaa Föderaalse julgeolekuteenistuse FSB kindralmajor Boriss Sokolov.

TALLINN, 15. veebruar - Sputnik. "Oli 1985. aasta. Purustasime ühe tugipunkti ja leidsime seal kaardi, millel oli kujutatud tulevane "islami kalifaat", mis hõlmas Kesk-Aasia vabariikide territooriumi pealinnaga kas Ferganas või Samarkandis. See tähendab, et ameeriklastel oli juba siis radikaalse islami levitamise plaan," ütles Sokolov RIA Novostile Nõukogude vägede piiratud kontingendi Afganistanist väljatoomise 30. aastapäevale pühendatud intervjuus.

Sõja kaja Panjshēri orus: rahulik elu keset tankide kalmistut >>

1983. aasta lõpust alates teenis Sokolov Afganistanis 108. motolaskurdiviisi KGB eriosakonna operatiivtöötajana. Vastuluuretegevuse käsutuses oli eraldi luurepataljon, millega koos osales Sokolov mitmekümnes sõjalises operatsioonis, kus ilmutas ta korduvalt mehisust ja kangelaslikkust.

Sokolovi osalusel hangiti muuhulgas ka dokumendid, mis tõestasid vaieldamatult lääneriikide, eelkõige Ameerika Ühendriikide eriteenistuste toetust Afganistani modžaheedidele.

15. veebruaril 1987 ületas Nõukogude vägede viimane kolonn Afganistani ja NSV Liidu riigipiiri, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti. Sõjaväeline kontingent saadeti sellesse riiki 1979. aasta detsembris pärast Afganistani valitsuse korduvaid abipalveid. Nõukogude väed olid sunnitud Afganistani valitsusarmee ja opositsiooni - islamiäärmuslaste - vahelisse kodusõtta sekkuma.

Nõukogude armee kaotas 14 427 inimest, KGB - 576, siseministeerium - 28 inimest, vigastatuid ja haavatuid oli rohkem kui 53 000. Hukkunud afgaanide täpne arv ei ole teada - hinnangud varieeruvad 1 kuni 2 miljonini.

Tallinnas ja Narvas tähistatakse Nõukogude vägede Afganistanist väljaviimise aastapäeva >>

Afganistani konflikt ei ole veel lõppenud ning Afganistanil endal, keerulise ajaloo ja praeguse olukorraga suure piirkondliku riigina on maailmapoliitikas jätkuvalt oluline roll, tunnistasid Tallinn-Minsk-Biškek-Astana videosillal osalejaid. Videosild oli pühendatud Nõukogude vägede Afganistanist väljaviimise 30. aastapäevale ja toimus Sputnik Eesti pressikeskuses.

Narvas avati mälestussammas Afganistanis langenud sõduritele
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Piirkondlike ja globaalsete jõudude vastandlikud huvid on Afganistani lõhestanud. Ameerika Ühendriikide juhitud rahvusvahelise koalitsiooni väed on olnud Afganistanis juba aastaid, kuid olukord ei ole sellest seal rahulikumaks muutunud. Ilmselt on see kaasaja kõige pikem sõda, mille tulemuseks on uimastikaubanduse ja terrorismi jätkuv kasv kogu maailmas.

Venemaa on alati pooldanud Afganistani territoriaalset terviklikkust, kus riigi kõik etnilised rühmad elaksid rahumeelselt. Afganistani probleeme saab lahendada ainult poliitiliste vahenditega. Riik vajab kõigi osapoolte huve arvestavat riiklikku kokkulepet. Kõik katsed kehtestada uuendusi väljastpoolt, arvestamata riigi eripära ja traditsioone, on hukule määratud.

Teema:
Afganistan: 30 aastat rahu ootuses (14)
Tagid:
aastapäev, sõda, ISIS, Venemaa, USA, Afganistan

Peamised teemad