08:22 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Välisuudised
lühendatud link
11210

Arvukad katsed taastada side Püsivuse orus viibiva kulguriga Opportunity, ebaõnnestusid ning väike "vapper" kulgur kuulutati 13. veebruaril inimkonnale ja teadusele surnuks.

TALLINN, 16. veebruar - Sputnik, Aleksei Toom. Punasel planeedil pika ja eduka missiooni sooritanud vapper Marsi-kulgur Opportunity tunnistati pärast seitse kuud kestnud katseid temaga kontakt taastada "hukkunuks".

Ikka need jänkid ehk kuidas USA jälle "kuuraja" ette võttis >>

"Üks edukaimaid ja pikaajalisemaid planeetide uuringumissioone - Opportunity lõppes pärast peaaegu 15-aastast Marsi pinnase uurimist ja NASA uue Marsi-missiooni ettevalmistamist," teatas USA kosmoseagentuur.

Kulgur jäi vait ega vastanud pärast juunis 2018 puhkenud, maises mõistes koletut planetaarset tolmutormi enam Maalt tulnud signaalidele.

NASA saatis kosmosesondi Päikest uurima
© Sputnik / Сергей Мамонтов

Paljud katsed side taastada jäid tagajärjetuks ja 12. veebruaril tegid NASA juhtimiskeskuse insenerid viimase katse "kangelasega" rääkida. Pärast selle ebaõnnestumist otsustati kulgur surnuks tunnistada.

Puhka rahus, su kangelastegu ei unustata

"Tänu sellistele innovaatilistele missioonidele, nagu sooritas Opportunity, tuleb kunagi päev, mil vaprad astronaudid astuvad Marsi pinnale," ütles NASA administraator Jim Bridenstine oma mälestuskõnes.

"Ja kui see päev saabub, kuuluvad osa nende jalajälgedest Opportunity missioonil osalenud meestele ja naistele ning väikesele kulgurile, mis tegi planeedi hõlvamiseks ära uskumatult palju," lisas Bridenstine. 

Tema kolleegid Venemaa ja Hiina kosmoseagentuuridest usuvad siiski, et esimestena astuvad Marsile kosmonaudid või taikonaudid, aga veel parem, kui kõigi kolme riigi esmaavastajad teeksid seda üheskoos ja samaaegselt.

NASA saatis teele kosmoseteleskoobi TESS
© Sputnik / Сергей Мамонтов

Kahtlemata peetakse Opportunity missiooni panust üheks kõige olulisemaks, et üldse keegi kunagi Marsi pinnale astuda saaks.

Kavandati, et kulgur peab Marsi karmides tingimustes vastu kuni 90 päeva ja sõidab umbes tuhat meetrit, kuid selle loojate auks ületas ta kaugelt kõik ootused nii missiooni kestuse, teaduslike tulemuste, kui ka läbitud tee pikkuse osas.

Opportunity kestis 60 korda oodatust kauem, sõitis läbi rohkem kui 45 kilomeetrit ja selle kangelasteo järel leidis oma "viimse puhkepaiga" Püsivuse orus (Perseverance valley) Endeavouri kraatris.

Kulgur jõudis Maale edastada üle 217 tuhande foto, sealhulgas 15 värvilist panoraamkujutist, uuris spektromeetri ja mikroskoobiga 52 kaljuproovi ja 72 muud objekti. Just Opportunity avastas, et kunagi olid Marsil ilmselt avatud veekogud.

Поверхность Марса.
© AFP 2019 / NASA
Marss on neljas planeet Päikesest ja Päikesesüsteemi üks väiksemaid planeete

Opportunity laskus Marsi pinnale Meridiani platool 24. jaanuaril 2004 pärast seitse kuud kestnud lendu. Tema kaksikvend Spirit laskus planeedi vastasküljel Gussevi kraatris ja suutis läbida peaaegu 8 kilomeetrit, enne kui 2011. aasta mais temaga side katkeks ja ta surnuks kuulutati.

Samal teemal

Hiina kosmoseaparaat "Chang'e-4" maandus Kuu tagaküljele
Kosmosejaama saadeti eestlaste loodud mõõtmisseade
Palo: kosmos tuleb Maa peale tuua
Eesti päritolu astronaut Nicole Aunapu Mann lendab kosmosesse
Tagid:
Marss, NASA, kosmos

Peamised teemad