22:30 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
Afganistan: 30 aastat rahu ootuses (14)
24310

Paljud Ameerika filmid Afganistani sõjast on tulvil häbematut valet, mis muudavad sellised Hollywoodi "meistriteosed" tavaliseks propagandahaltuuraks.

TALLINN, 16. veebruar - Sputnik. Sputniku korrespondent Lev Rõžkov ja sõjaline kommentaator Aleksandr Hrolenko vaatasid Ameerika ja Briti filme Nõukogude sõjalisest kampaaniast Afganistanis ning otsisid kontaktpunkte ekraanil toimuva ja tegelikkuse vahel.

"Rambo 3" (USA, 1988)

Кадр из фильма Рэмбо-3
Kaader filmist Rambo 3

Filmis:

USA kolonel saadab mujahideenidele mõeldud "Stingerite" (USA päritolu portatiivsed õhutõrjeraketid – toim.) karavani Pakistanist Afganistani ja satub Nõukogude vägede kätte vangi.

Tegelikult:

Aastatel 1979–1989 ei olnud Afganistani pinnal USA vägesid - ameeriklased ei olnud kunagi mujahideeniga otseselt seotud. "Stingerid" saadeti Pakistani ja sealt edasi Afganistani. 1988. aastaks, mil filmis kirjeldatud sündmused toimusid, olid nende kantavate õhutõrjesüsteemide tarned toimunud juba kaks aastat.

Кадр из фильма Рэмбо-3
Kaader filmist "Rambo 3"

Filmis:

Ekraanilt teatatakse, et üheksa aasta jooksul tapsid Nõukogude sõjaväelased Afganistanis rohkem kui kaks miljonit tsiviilisikut.

Tegelikult:

Kümme aastat kestnud sõja jooksul suri hinnanguliselt ligikaudu 1 miljon rahulikku afgaani. On põhjust arvata, et need arvud on liiga suured, sest Nõukogude armee ei viinud läbi operatsioone asustatud aladel. Arv - kaks miljonit surnut - on laest võetud.

Кадр из фильма Рэмбо-3
Kaader filmist "Rambo 3"

Filmis:

Kui Ameerika kolonel vangi langeb, piinavad teda metsiku väljanägemisega Nõukogude sõdurid, kes kannavad isegi suvel kõrvikmütse. Talvemütside kandjaid juhib ajamata habemega kolonel Zaitsõn, kellel on ilmsed sadistlikud kalduvused ja töölaual pudel viina.

Tegelikult:

Milliseid talvemütse saab kanda riigis, kus +35 kraadilist temperatuuri peetakse jahedaks. Ja kui Afganistanis oleks vangi võetud tõeline Ameerika kolonel, oleks see olnud väga väärtuslik trofee. Teda poleks antud karvamütsis joobes sadistile, vaid ta oleks kohe Moskvasse saadetud.

Filmis:

Ülekuulamise ajal deklareeris kolonel vapralt: "Iga päev taandub teie sõjamasin käputäie vabadusvõitlejate ees. Need inimesed pigem surevad, kui hakkavad sissetungijate orjadeks. Neid pole võimalik võita!"

Tegelikult:

1980. aastate lõpus kontrollis Afganistani valitsus Nõukogude vägede toetusel üle 70% riigi territooriumist. Nõukogude 40. armeekorpusele ei püstitatud kunagi ülesannet võita. Ta vaid toetas valitsusvägesid. NSV Liit ehitas Afganistanis teid, tehaseid ja haiglaid. Afgaanid mäletavad seda veel tänagi.

"Metslane" (The Beast) (USA, 1988)

Кадр из фильма Зверь войны
© Фото : Columbia Pictures
Kaader filmist "Metslane"

Filmis:

Nõukogude tankid ründavad rahulikku küla. Sõdurid kasutavad keemiarelvi, peites oma nägusid gaasimaskide taha.

Tegelikult:

Nõukogude väed ei rünnanud kunagi rahumeelseid külasid ega mürgitanud talupoegi keemiarelvadega. See lõik meenutab rohkem Ameerika armee tegevust Vietnamis.

Кадр из фильма Зверь войны
© Фото : Columbia Pictures 
Kaader filmist "Metslane"

Filmis:

Ära eksinud Nõukogude tankimeeskond koosneb viiest inimesest. Viies on afgaan, kes kohe, kui ta palvetama hakkab, maha lastakse.

Tegelikult:

Tankimeeskond ei saa koosneda viiest inimesest. Viies lihtsalt ei mahu tanki. Filmist pole näha, kus täpselt viies afgaanist tankist tankis asus. Teda oli filmi loojatele vaja, et näidata tema mahalaskmist ja sellest tulenevalt Nõukogude armee viha moslemite vastu. Et näete, isegi nõukogude "okupantidega" koostööd teinud afgaanid ei saanud end ohutult tunda.

"007: Ohutsoonis" (The Living Daylights, Suurbritannia, 1987)

Кадр из фильма Искры из глаз
© Фото : United Artists
Kaader filmist "007: Ohutsoonis"

Filmis:

Viieteistkümnes ja ilmselt kõige segasem James Bond film ilmus 1987. aastal. "Bondiana" fännidele jäi film meelde ainult sellepärast, et selles mängis esimest korda Timothy Dalton - kõige õnnetum Bond. Agent 007 nurjab kahekordse NSV Liidu kangelase kindral Koskovi kavandatud Ameerika relvade ostmise operatsiooni. Tehingusse on kaasatud ka teemandid ja narkootikumid.

Tegelikult:

Milleks oli NSV Liidul kes varustas relvadega poolt maailma, vaja Ameerika relvi? Filmi Afganistanile pühendatud osas ei ole mingeid kokkulangevusi tegelikkusega, kui Afganistani-sarnane maastik välja arvata.

"Charlie Wilsoni sõda" (Charlie Wilson's War, USA-Saksamaa, 2007)

Кадр из фильма Война Чарли Уилсона
© Фото : Universal Pictures
Kaader filmist "Charlie Wilsoni sõda"

Filmis:

Peategelane, kongresmen Charlie Wilson, keda mängis Tom Hanks, aitab innukalt Afganistani mujahideene võitluses Nõukogude vägede vastu, kes külma sõja propaganda eeskirjade kohaselt vägistavad, tapavad ja hävitavad kõike elavat. Mujahideenide abistamiseks otsustab Charlie Wilson luua võltsitud Nõukogude relvade tootmise Egiptuses ja Iisraelis ning viia need Pakistani.

Tegelikult:

Egiptuses toodeti tõepoolest Kalašnikovi automaate, kuid seda tehti Nõukogude litsentsi alusel. Kuigi Anwar Sadati presidendiks oleku ajal langes Egiptus Nõukogude blokist välja, ei ole Kalašnikovi automaatide tootmine selles riigis seotud Ameerika kongresmenide tegevusega. Ka Iisrael ei toonud võltsitud nõukogude relvi. Araabia-Iisraeli sõja ajal 1973. aastal sai Iisraeli Nõukogude relvi trofeedena.

Кадр из фильма Война Чарли Уилсона
© Фото : Universal Pictures 
Kaader fillmist "Charlie Wilsoni sõda"

Filmis:

Pseudodokumentaalsete kaadrite taustal esitatakse Nõukogude kaotuste statistika, mille põhjustas kantavate õhutõrjerakettide "Stinger" ilmumine mujahideenidele. Kokku 108 helikopterit ja 89 lennukit vaid ühe aasta jooksul – 1987. aasta kevadest kuni 1988. aasta kevadeni.

Tegelikult:

Nõukogude kaotuste numbrid on üldteada ja avalikult kättesaadavad. Nõukogude armee kaotas 1987. aastal 22 lennukit ja 1988. – 12. Kokku kaotati kümne aasta jooksul 125 lennukit. Samal ajal, kui vaadata kaotuste statistikat, selgub, et enne Stingerite tulekut olid lennuväe kaotused isegi suuremad.

Terve mõistuse tapja

Negatiivsed filmitegelased on väga vintsked, mürgised ja viiruslikud. Nad jäävad paremini meelde ja põhjustavad püsivaid seoseid, mida me näeme hiljem "pahade poiste" kujul, kes ilmuvad Liibüast, Süüriast ja Iraagist.

Ameerika kinokunst on teinud maailmale palju head tööd. Hollywoodi maagia on vallutanud kogu maailma. Selle maagia on loonud tipptasemel spetsialistid.

Aga kui meistrid toodavad propagandahaltuurat, hakkavad nende filmid tervet mõistust hävitama. Kaugeltki mitte iga vaataja ei mõista kogu seda huumorit. Ei saa öelda, et see jama oleks minevikku jäänud.

Uus suurriikide vastasseis on kaasa toonud uute propagandafilmide tegemise. Nende tootmine ei ole veel massiline, kuid siin-seal ilmub Hollywoodi kassatükis ikka purjus Vene sõjaväe vormiriietuses ja ajamata habemega tegelane. Järelikult on ka uued "meistriteosed" tulekul.

Teema:
Afganistan: 30 aastat rahu ootuses (14)

Samal teemal

Afganistani veteran: Eesti jaoks pole sõda Afganistanis lõppenud
Sõja kaja Panjshēri orus: rahulik elu keset tankide kalmistut
Sõjaväe autojuhid on Afganistanis alati sihikul olnud
Tagid:
propaganda, sõda, analüütika, kino, Hollywood, Afganistan

Peamised teemad