12:16 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
92 0 0

"Sada aastat pole suitsetanud" – seda ütlust võidakse Hawaiil hakata kasutama päris otseses tähenduses. Ametivõimud on teinud ettepaneku lubada sigarettide müümist ainult tõeliselt täiskasvanud inimestele – neile, kes on saanud juba 100-aastaseks.

Maria Baljabina, raadio Sputnik

Kõik teavad, et suitsetamine on tervisele kahjulik. Kuid paljud suitsetajad, mis salata, ei usu isegi hirmutavaid polte suitsupakkidel ega kavatse sellest harjumusest loobuda, kinnitades, et elada on üldse terviskahjustav.

Justiitsministeerium keelab vanglates suitsetamise >>

Paljudes arenenud riikides suitsetab peaagu iga kolmas täiskasvanu. Ja need inimesed ongi sihtmärgiks nii tubakafirmadele, kes tahavad tulu teenida, kui ka riigile, kes vajab terveid kodanikke. Riigieelarvesse sigarettide müügist laekuv raha ei hüvita kahjusid, mida riik kannab tubakasõltuvusega seotud haiguste tõttu – Venemaal moodustavad need kahjusummad tervishoiuministeeriumi andmetel ligikaudu 2% SKP-st.

Курение в общественных местах.
© Sputnik / Владимир Астапкович

Hawaiil võeti see probleem tõsiselt käsile. Selle USA osariigi parlamendis nenditi, et tubakas tapab ligi poole suitsetajatest, 20. sajandil suri selle tõttu sada miljonit inimest ning 21. sajandiks on neid tõenäoliselt miljard.

Seetõttu teevad parlamendisaadikud ettepaneku lubada säärast suvalist ümberkäimist oma tervisega ainult nendele, kes on juba piisavalt kaua elanud.

Seega neile, kellel on täitunud lausa sada eluaastat. Juhul kui algatus heaks kiidetakse, võib kavatsus teoks saada juba 2024. aastaks.

Suitsuvaba vangla kui ühiskonna mudel >>

Vanusepiiri hakatakse järjepidevalt ülespoole nihutama. Praegugi saab seal sigarette osta alates 21. eluaastast, tuleval aastal võidakse see vanusepiir tõsta 30. eluaastani ja nii igal aastal 10 eluaasta võrra, kuni jõutakse sajanda eluaastani, mil suitsetada pole enam kohutav.

Teised riigid senimaani tolle probleemiga nii radikaalselt ei võitle. Venemaal on samuti plaanis tubakatoodete müüki piirata ning tulevikus vahest üldse lõpetada – ainult et see peab toimuma märksa pehmemalt, suitsetamise loomuliku vähenemise arvel. Teivishoiuministeeriumi plaani kohaselt suitsetab 2050. aastal ainult 5% elanikkonnast ja siis kaob tegelikult vajadus tubakatoodete müümiseks.

Aga see ei juhtu veel niipea ega ole kindlasti niisama tõhus, nagu plaanitakse Hawaiil. Kes teab, võib-olla muutub see osariik juba järgmise põlvkonna eluajal tervete säravvalgete hammastega pikaealiste saareks.

Võib-olla hakatakse ajapikku seal ekskursioonidel käima, et näha elavat utoopiat. Ning sajanda sünnipäeva puhul ulatavad ametivõimud kingituseks terve kirstutäie sigareid, sigarette, piipe ja vesipiipe – ja sellest saab rahvuslik traditsioon.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Mis juhtub, kui suitsetamine maha jätta
Mis juhtub, kui suitsetamine maha jätta

Samal teemal

Mis juhtub, kui suitsetamine maha jätta
Suitsetamine keelatud!
USA tubakafirmad tunnistasid, et suitsetamine tapab
Tagid:
ühiskond, tervishoid, suitsetamine, Hawaii

Peamised teemad