02:23 10. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1075
  • RUB70.5731
Läti kaitseväelane, illustreeriv foto

Tühilask Läti lahingukoolis

© CC BY 2.0 / 7th Army Training Command
Välisuudised
lühendatud link
15301

Läti täiendab teate isegi, kelle agressiooni tõrjumise meetodeid. Vaprad poisid õpivad laskma. Polügoonil pole seda mõtet teha. Ega siis agressor, kui midagi on, polügoonile tule? Sellepärast tuligi hea mõte.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

On rumal omandada mingeid teadmisi, mida saab rakendada ainult selles hoones, kus te neid omandate. Tobe on end poksisektsiooni kirja panna, kui väljaspool ringi omandatud oskusi rakendada ei saa. On rumal heategusid teha ja sellest mitte kellelegi rääkida, ega oma tegude pühadust Internetis mitte jagada. Asja mõte kaob ära: milleks siis üldse see kõik? Investeeritud on palju, tulu ei mingit.

Kaitsevägi võõrandab kriisi korral tuhandeid erasõidukeid >>

Läti sõjaväelastega, kes traavivad jõudu säästmata päevade kaupa maalitud budjonnovkaid pekstes ringi, on sama lugu. Nad õpivad laskmist rangelt selleks ettenähtud laskealadel ja rangelt kindlalt määratud agressori pihta. Sihtmärgid on juba pähe kulunud, ammu sõelapõhjaks lastud, kõik elutähtsad piirkonnad on tabatud.

Kuidas võitlejat motiveerida? Kuidas mitte kaotada uudsuse põnevust, kui kõik teemügarikud on juba pähe sööbinud, siledaks kulutatud ja käepäraseks kohandatud. Igav, tüütu, hall ja argipäevane, häguse metsa karm proosa. Tülpinud võitleja on kogu ürituse kroon. Ta kipub teisele poole tara vaatama, sest seal keeb elu, seal on veel sisse laskmete sihtmärgid, seal on ruumi manöövriks, on kus liikuda ja keda üllatada.

Seepärast pöördus Läti sõjavägi valitsuse poole: lubage sõjaväelastel tulistada ka väljaspool neid süngeid polügoone. Mitte ühekordselt, vaid üleüldse. Vaadake, ütlevad, kui hübriidseks on maailm muutunud. Venemaa lõksutab muudkui lõugu, aga meil pole kilkigi silmas. Värbamispunktides pole põrandaid vaja pestagi. Kasarmutes on raske elusat inimest leida. Inimeste meelitamine kodumaad kaitsma on keeruline ja ebamugav.

Sõjaväe kutsuvale tulukesele reageeritakse ükskõiksusega, uuele vormiriietusele loiult. Vaid mingi rahalise toetuse väljamaksmise korral tärkab huvi, kuid ainult niikauaks, kui saadakse teada lubatud rahahulk. Ja sellest hoolimata püüavad isamaa parimad pojad rivis astuda. Paljud reservväelased kaovad pärast pulmaööd. Teistel on edasilükkamatud asjatoimetused.

Üldiselt värbamine edeneb, kuid väga vaevaliselt. Tuleb välja mõelda mingeid tõsisemaid trikke, kui mittemateriaalne "kohus", "agressor" või "julgeolek".

Ja muidugi parim, mida armee võib pakkuda, on põnevus ja rikkumatu teadlikkus oma tähtsusest. Võitlejad tegelevad kirglikult laskmisega. Soovitavalt mitte õhku ja mitte paukpadrunitega. Parem liikuvate ja soovitavalt mitte papist sihtmärkide pihta.

Spioone pole vajagi: Eesti sõjaväelaste salajased kired said avalikeks >>

Lühidalt, mida lähemal sõjaolukorrale, seda parem. Selleks, et rahvas pärast laskmist ära ei kaoks, on vaheldust vaja. Muidu tüütab ära, nagu arvutimängus sama ruumi teist korda läbida, isegi kui boss toa lõpus on. Dekoratsioonidega on probleeme: laskevälju on vähe, polügoone veelgi vähem. Isegi õppusi, mis muudkui järgnevad üksteisele, hakati korraldama elualadel.

Rahvas läheb hommikul tööle, sõdurid jooksevad ja teevad midagi salapärast. Üldiselt toimub kõik sõjaga sarnastes oludes. Sest arvatakse, et sõjas, jumal hoidku, saab olema umbes samamoodi - rahvas läheb hommikul tööle, sõdurid teevad midagi salapärast.

Varem lubati lahingmoonaga ainult polügoonidel ja rahva hulgas ainult paukmoonaga. Ja loomulikult tuleb seda tobedat praktikat muuta. Sõjas (ka mängusõjas), nagu eluski, tundub paukmoon huvitav ainult alguses. Siis tuleb aga teadmine, et paukmoon on mõttetu. Või vastupidi.

Paukmoonaga ei saa sõda pidada, rahval oleks aeg vaim valmis panna. Võib-olla jätaksid siis ükskõiksed õppuste ajal vähemalt tööle minemata.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Meelespea lätlannadele: enne kui NATO sõdurile ära öelda, mõtle kaks korda järele
Läti hakkab Venemaad tükeldama: keda küll sõjakad klounid ähvardavad
Liitlaste sõdurid sigatsesid Lätis
Tagid:
sõjavägi, Läti

Peamised teemad