14:53 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
19950

Venemaa välisminister Sergei Lavrov pani Müncheni poliitika- ja julgeolekukonverentsil järsult paika Ameerika ajalehe Washington Post ajakirjanikud, kes esitasid küsimuse Süüria presidendi Bašar Assadi kohta.

TALLINN, 17. veebruar - Sputnik. Välisminister küsiti, mida teeks Venemaa, vältimaks "Assadi uusi kuritegusid oma rahva vastu". Lavrov tänas selle küsimuse eest, kuid andis reporteritele võimaluse panna kirja oma versioon sündmustest, vahendab RIA Novosti.  Veebis avaldati ka toimunu videosalvestus.

"Mida ma iganes ka ütleksin, kirjutate teie seda, mida te ise tahate. Nii et kirjutagegi, mida te vajalikuks peate" ütles välisminister.

Lääne meedia võltsingud Süüria sõja kohta

Lääne meedia on korduvalt Süüria-teemaliste võltsingutega vahele jäänud. Näiteks tunnistas Süüriat käsitlenud BBC produtsent Riam Dalati mõni aeg tagasi, et pärast väidetavat keemiarünnakut Süüria Doumas olid haiglas filmitud videokaadrite näol tegu lavastatusega.

Jutt oli väidetavalt 2018. aastal Süüria Ida-Ghouta provintsis asuvas Douma linnas toimunud keemiarünnakus, milles Lääs Damaskust süüdistas, ähvardades riiki järjekordse raketirünnakuga.

USA välisministeerium katkestas "Valgete Kiivrite" rahastamise >>

Keemiarünnaku tõendusmaterjalina kasutati "Valgete kiivrite" organisatsiooni esitatud videomaterjali, kus osalesid Douma elanikud, sealhulgas lapsed, keda arstid väidetavalt mürgiste ainete mõju eest päästa üritasid.

Samal ajal rääkis Douma haiglas filmitud 11-aastane poiss, Hassan Diab ja tema isa intervjuus RIA Novostile, et lastele jagati lavastuses osalemiseks küpsised.

RIA Novosti intervjueeritud Douma elanikest ei suutnud keegi keemiarünnaku toimumist kinnitada, väites, et nad ei olnud kuulnud ega teadnud kedagi, kes oleks mürgiste ainete tõttu kannatada saanud.

Sergei Lavrov, kes kommenteeris laupäeval Dalati avaldust, selgitas, et Süüria haiglastseeni lavastatus oli ilmne juba ilmumise hetkest saati.

Vene kaitseministeerium teatas, et pärast BBC produtsendi sõnu püüavad Ameerika ja Euroopa poliitikud oma Süüria vastu sooritatud raketirünnakud "unustada".

Venemaa Föderatsiooni presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov märkis, et Dalati avaldus langeb kokku Venemaa ekspertide järeldustega.

Bana al-Abedi lugu ja Spiegeli reporteri aus ülestunnistus

Teine võltsingute näide on lugu tüdrukust Bana al-Abedist, keda Lääne ajakirjanikud samuti sageli tsiteerisid ja sissepiiratud linna sümboliks muuta püüdsid.

Ta rääkis Twitteris elust Aleppos perfektses inglise keeles. Ühes teateist kiitis kirjas kiitis al-Abed isegi heaks USA raketilöögi Süüria territooriumi pihta.

Twitteris avaldati tema nime alt kuni sada postitust päevas piirkonnast, kus ei olnud elektrit ega internetti. Hiljem avastasid Türgi ajakirjanikud, et tüdruk ei räägi üldse inglise keelt.

Detsembris teatati ka, et Spiegeli reporter Claas Relotius, oli mitu aastat infot võltsinud, lugusid välja mõelnud või tegelikke fakte moonutanud, sealhulgas mõistagi ka Süürias.

Ajakiri Spiegel tõi skandaali puhkedes omapoolsed vabandused. Spiegeli sõnul kontrollitakse nüüd kõiki Relotiuse artikleid pettuse osas spetsiaalse komisjoni poolt, mis alustas oma tööd jaanuaris.

Uurimise tulemused avaldatakse pärast komisjoni töö lõpule jõudmist.

Samal teemal

Tunnistajad: keemiarünnak Süürias oli lavastatud
Kindel tõestusmaterjal – Douma elanikud kirjeldasid keemiarünnaku lavastamist
Vähemasti Oscar jääb kätte - Valged Kiivrid on USA rahast ilma jäänud
Keemiarünnaku Süürias lavastas Suurbritannia
Tagid:
meedia, agressioon, libauudis, Valged kiivrid, Süüria, Bashar al-Assad

Peamised teemad