19:28 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (196)
13610

Ameerika teadlaste sõnul saab Venemaa visuaalsete ja optiliste häirete kompleksi 5P-42 "Filin" tõhusalt vaenlase desorienteerimiseks ja pimestamiseks kasutada.

TALLINN, 17. veebruar - Sputnik. Sellise arvamusavaldusega esinesid portaali LiveScience eksperdid, vahendab RIA Novosti.  

Laserkompleks Peresvet
Министерство обороны РФ

"Nägemise kahjustamine valguse abil ei ole midagi väga rasket või uskumatut," teatas New Yorgi ülikooli neurobioloogia dotsent Jonathan Winawer.

Tema sõnul võivad isegi autode esilaternad või ere päikesevalgus inimese pimestada.

Lisaks usuvad eksperdid, et "Filini" seadmed võivad tõepoolest hallutsinatsioone esile kutsuda. Sellist mõju on võimalik saavutada ka eredate sähvatuste abil.

Teadlaste sõnul kasutatakse selliseid meetodeid sageli mitmesugustes optilistes illusioonides. Kuid selleks, et saavutada hallutsinogeenset mõju relva abil, peab valgus olema väga ere, ütles Christopher Honey Johns Hopkinsi Ülikoolist.

Venemaa liidriroll hüperhelikiirusega relvade arendamisel võib muutuda katastroofiks >>

Ekspertide sõnul võib relv siiski põhjustada märkimisväärset desorientatsiooni ja peapööritust siiski ainult valgustundlikkusega inimestel.

Hetkel on portaali vestluspartnerite sõnul "Filini" reaalne oht selles, et temast on liiga vähe teada. See relv võib osutuda parimaks viisiks tõeliselt "häirivaid" visuaalseid efekte luua.

Veebruari alguses teatas "Roselektronika" pressiteenistus, et jaam "Filin" on juba paigutatud fregatile "Laevastiku admiral Kasatonov", mis läbib hetkel tehasekatsetusi, ja laevale "Nõukogude Liidu laevastiku admiral Gorškov".

Seadmed paigaldatakse ka kahele projekti 22350 fregatile, mida ehitatakse "Severnaja Verfi" tehases.

"Nad uputatakse Gibraltaris": ekspert Venemaa mereblokaadist >>

Seadme "Filin" töötas välja katsetehas "Integraal". 

Ta on ette nähtud relvade visuaal-optiliste ja optilis-elektrooniliste jälgimis- ja sihtimiskanalite summutamiseks pimedas, samuti laevade ja kaatrite vastu kasutatavatele lähivõitlusrelvade segamiseks.

Jaama toime põhineb valguskiirguse heleduse moduleerimisel. Optiliste närvide ergastamine madalasageduslike võnkumiste abil põhjustab nägemisorganite ajutisi ja mööduvaid häireid.

Roselektronika esindajate sõnul märkisid "Filini" mõju katsetanud vabatahtlikud, et kompleksi paigutamisel kuni kahe kilomeetri kaugusele laskuri positsioonist on seadme poolt kaitstavate sihtmärkide pihta täpselt tulistamine võimatu.

Samal ajal tundis iga viies vabatahtlik seadme hallutsinogeenset toimet ja umbes pooled märkasid raskusi orienteerumisel, tundsid iiveldust ja peapööritust.

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

India kommenteeris USA ähvardusi seoses S-400 ostuga Venemaalt
Sõjandusekspert selgitas, kuidas USA-d "garanteeritult hävitada"
Rooda: Venemaa "eksperdid" ei tea, millest räägivad
Tagid:
käitumishäired, laevastik, kõrgtehnoloogia, uusarendus, relvastus

Peamised teemad