23:44 05. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Välisuudised
lühendatud link
131 0 0

Süürias, kus kestab pealetung Islamiriigi* viimastele tugipunktidele. Alistuvad terroristide poolehoidjad võimudele. Nende seas on värvatud välismaalasi, kes on koos perekondadega saabunud ISIS-e* laagritesse.

TALLINN, 19. veebruar — Sputnik. Veebruari alguses ilmus koalitsioonivägede baasi kaks Kanada naiskodanikku koos lastega — Araabia vabariigis ähvardab neid surm ning kodumaal vangla. Dilemmas otsisid selgust RIA Novosti korrespondendid.

Terroristide lastelaagrid

"Lastele meeldib, kui täiskasvanud nimetavad neid "kalifaadi lõvikutsikateks". Nad on uhked selle üle, et põnnipõlvest peale osutuvad nad Islamiriigi* tõelisteks sõduriteks. Pahameelt tekitab paljudele vaid see, et otsekohe ei saa sõtta minna. Teistest eristumiseks valivad nii mõnedki šahhiidide raja. Teised jätkavad lahingut läänega pärast sedagi, kui sõjaleegid Süüriat ja Iraagist Euroopasse kanduvad," ütleb ISIS-e* endine sõjapealik Abu Abbud el-Raqqavi.

Lastelaagreid lõid terroristid vastavalt Süürias ja Iraagis uute alade vallutamisele. Põhiliselt sattusid sinna orvud, mõned lapsed, sealhulgas lääneriikidest ja postsovetlikust ruumist pärit lapsed andsid vanemad ise oma käest ära.

Videoklippide ja fotode põhjal netivõrgustikus tegid inimõiguste organisatsioonid järelduse, et ISIS-e laagrite kasvandikeks on viis kuni kaheksa tuhat last.

Mõned on nooremad kui kaheksa-aastased. Umbes kolmandik on kuni neljateistaastased alaealised. Kõige vähem on pühasõdalasi, kes on just äsja täisealikeks saanud. Sellised saadeti eesliinile, ülejäänuid valmistati ette peamiselt terroriaktideks.

Enamik lapsi teab vaid seda, kuidas vintpüssi laadida ja käepärastest vahenditest lõhkekehi valmistada. Täiskasvanud manipuleerivad neid kavalasti, pühendades erilist tähelepanu poistele. Tüdrukuid on laagrites ka, kuid neid käsitletakse pigem potentsiaalsete pühasõdalastena.

"Kasvatuslaagrites elasid lapsed täielikus isolatsioonis välismaailmast ja vanematest. Nende õpetajateks olid sõjapealikud, kes sisendasid neisse, et uskmatuid tuleb tappa, vägistada ja õhku lasta. Paljudele õpetati mõrtsukatest terroristide kombeid. Kõigile seletati, et kogu elu tuleb pühendada võitlusele läänemaailmaga," teatas ajakirjanikele el-Raqqavi.

Pärast ISIS-e* purustamist tuleb niisugused lapsed rahuliku elu juurde tagasi tuua. Aga kuidas seda teha, seda ei mõista päriselt keegi.
Naised olid sõna otseses mõttes hüpnotiseeritud.

Süüria armee hävitas As-Suwayda provintsis sadu ISISe* võitlejaid, illustreeriv foto
© Sputnik / Михаил Алаеддин

Islamiriigi* ideedest äralollitatud naised mitte üksnes ei andnud vabatahtlikult oma lapsi "Lõvipoegade kalifaadi" laagritesse, vaid väljendasid ka ise valmidust pühasõdalasteks saada.

"Süüriast ja Iraagist naasnud naisi koheldakse sageli ohvritena, kes pimesi oma mehi järgisid. Alati ei ole see aga tõsi. Ajuti on naised täiesti teadlikult ISIS-ega* liitunud ja vandunud ustavust terroristidele. Ja enamikul juhtudest on nad selgesti aru saanud, et lapsed ei kuulu enam neile. Kusjuures see ei puuduta üksnes araabia naisi, vaid ka neid, kes on tulnud Euroopast, Ameerikast või SRÜ riikidest," ütleb RIA Novostile kaasaegse Afganistani uurimiskeskuse juhtivekspert, terroriorganisatsioonide asjatundja ning paljude ISIS-es* tegutsenutega suhelnud Andrei Serenko.

Tema sõnul korjasid sõdalased kokku kõik üle seitsmeaastased lapsed.

"Seitsmeaastast last on lihtne manipuleerida, lapsed on kergesti mõjutatavad. Üht rühma õpetatakse tapjateks, teine muudetakse pühasõdalasteks. On olemas vastavad õpikud," täpsustab asjatundja.

"Lapsed küsimusi peaaegu ei esita. Tapmist ja õhkulaskmisi tõlgendavad nad arvutimängu jätkuna ega tunne süümepiinu, mis on omased täiskasvanutele. Kui keegi väikemees hakkas vanemate järele igatsust tundma, seletati talle, et üsna varsti kohtub ta nendega paradiisis, kuid kõigepealt tuleb tappa rohkem uskmatuid," lausub RIA Novostile Tadžikistani Vabariigi presidendi juures tegutseva islamiuuringute keskuse asedirektor Rustam Azizi.

Pärast ISIS-e* purustamist tundus võimudele lihtsam kodumaale tagasi saata naisid ja väikesi tüdrukuid kui mehi ja poisse, jätkab asjatundja.

Need, kes olid ISIS-e laagrites, võtavad ühendust üsna vastumeelselt. Paljud hakkavad alles nüüd aru saama kogu kordasaadetu õudusest. Nad tunnistavad, et olid sõna otseses mõttes hüpnoosi või psühhotroopsete ainete mõju all, kui oma lapsed sõdalastele ära andsid," nendib Azizi.

Tadžikistanis suutsid õiguskaitseorganid Süüriast tagasi tuua väikese tüdruku Marjami.

"Tema isa, kes perekonna minema viis, on tapetud. Ema viibib Iraagi vanglas. Laps elab senimaani vanaisaga. Aga isegi niisugusel nöpsikul on raske naasta normaalsesse ellu pärast õudusi, millega ta seal kokku puutus," rõhutab asjatundja.

Suletud ring

Probleemi teiseks pooleks on ühiskonna usaldamatus. Nendes, kes on olnud ISIS-e* laagrites, nähakse alati potentsiaalseid kurjategijaid, mis võib vallandada uue agressioonilaine. Nagu on näiteks Süüria teismelise Husnda Baro lugu.

Enne sõda Islamiriigiga* elas ta perega Aleppos. Ent ükskord tehti talle kohalikus mošees ettepanek teenida Allahit mitte ainult palvetega, vaid ka tegudega. Nooruk jäi nõusse ja ta saadeti Iraaki "Kalifaadi lõvikutsikate" laagrisse.

Meile sisendati päeval ja ööl, et šiidid, kristlased ja juudid on uskmatud. Kutsuti üles neid tapma. Et me ei kõhkleks, öeldi, et vastasel korral tapavad uskmatud meie sugulasi. Ümberringi oli palju poisse, kes iga sõna uskusid," meenutab teismeline.

Husanda Baro jõudis juba päriselt täisikka, mistõttu sai peagi aru, et terroristide sihiks ei ole sugugi õiglase islami kalifaadi loomine, vaid tapmine tapmise pärast. Et sellest lastelaagrist välja pääseda, oli ta nõus šiidi templi õhku laskma. Husanda astus turvameeste juurde, näitas neile oma vööd. Terroriakti ei toimunud, kuid noormees saadeti sellegipoolest vanglasse. Keegi ei süvenenud tema teo motiividesse, ühiskonna teadvuses oli ta alaealine kurjategija.

"Islam mõistab hukka igasugusel kujul terrorismi olenemata sellest, kes terroriakti sooritab – olgu lapsed või täiskasvanud. Moslemi pedagoogika välistab lapse kasvatamise vägivalla ja selle õigustamise vaimus. Aga kogu terrorismi ideoloogia põhineb islami valel tõlgendamisel," ütleb RIA Novostile riikliku strateegia instituudi töötaja Rais Suleimanov.

Veel üheks lapsterrorismi-ohu tagajärjeks võib osutuda kontrolli tugevnemine kõigi laste üle. Suleimanovi hinnangul see ainult süvendab sallimatust ühiskonnas. Küsimus on igast kandist keeruline, rõhutavad RIA Novosti vestlusringis osalejad, ja õige lahendus tuleb alles välja töötada.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelustatud terroriorganisatsioon

Tagid:
terrorist, Islamiriik, kalifaat, Süüria, ISIS

Peamised teemad