06:56 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Välisuudised
lühendatud link
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
13410

Ameerika Ühendriikidel ei ole seni Haiti võimude jõuvõtetele meeleavaldajate suhtes vastuväiteid olnud. Kuid arvata on, et nüüd on nad sunnitud tegutsema... veelgi karmimalt. Järjekordse demonstratsiooni käigus ei põletatud mitte ainult tähe-triibulist lippu, vaid kutsuti ka Venemaad appi.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Riigis on kaos ja vaesus. Puudus on isegi kõige vajalikumast. Revolutsiooniliselt meelestatud ja agressiivsed massid tulevad tänavatele ja nõuavad võimu kukutamist. President, milline ta ka poleks, on ikkagi seaduslikult valitud ja keeldub tagasi astumast.

Venezuela maaväe kolonel loobus Maduro toetamisest >>

Vabariik on halvatud. Ja see pole Venezuela, kuigi asub sealsamas lähedal. See on Haiti, nagu kõverpeeglis Venezuela. "Ja pole veel selge kumma kisa kõvem on," võiks kohalik mässuline opositsioon pahane olla. Protestid Caracases on üks asi, aga siin on olnud kogu aeg ilmne USA domineerimine, mida tahetakse võimalikult ruttu unustada.

Maria Zahharova briifing
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Ja sellepärast astuvadki nad välja mitte ainult riigipea Jovenel Moïse vastu, vaid ka Moïse ja Ameerika Ühendriikide vastu. Moïse aga vastab neile pisargaasi ja politseivägivallaga, nii enda kui ka jänkipoisi eest. Sest tema ei ole Maduro, tema võib.

Lõppude lõpuks on Ameerika käsilane see, kes vaikib, kui Valge Maja peremees nimetab tema riiki muuhulgas "räpaseks urkaks" ja see, kes loodab vastuteenena vaikimist, kui on vaja endal kedagi maha suruda.

Washington ei reageerinud Haiti režiimi repressioonidele, isegi kui ohvrite arv hakkas jõudma esimese kümneni. Välja arvatud, et tõi sealt igaks juhuks välja teisejärgulised diplomaadid, lapsed ja kutsus ameeriklasi üles hoiduma sellesse riiki reisimast, andes sellega sisuliselt Moïse'le vabad käed veresauna korraldamiseks.

Lavrov: Venezuela suhtes kasutatakse poliittehnoloogia meetodeid >>

Kuid nüüd sunnib USA teda otsustavamalt tegutsema. Järjekordse meeleavalduse ajal pealinnas Port-au-Prince'is ei põletanud protestijad mitte ainult tähe-triibulist lippu, vaid kutsusid appi Putinit. Skandeeriti, et ainult Venemaa suudab nad kriisist välja viia. Võiks tunduda, et see on ainult loosung, kuid Ameerikas mõistetakse suurepäraselt, et tingimused väliseks sekkumiseks on siin nüüd kõige sobivamad.

Nagu Venezuelaski, ainult et vastupidi. Olukord on selline, nagu Guaido olekski juba president. Kauaaegse Ameerika Ühendriikide jagamatu valitsemise tulemus on käes - maailma kõige vaesem riik. Kusjuures ilma igasuguse valikuvõimaluseta, sest tal pole naftat. Aga inimesed on. Ja nad tahavad elada. Aga ei tule välja. Nälg, loodusõnnetused, riigipöörded. Siin on see umbes nagu "Tere päevast!".

Ja nüüd hakkas veel Washington Jovenel Moïse'le külge nagu takjas. Olgugi, et kohaliku opositsiooni juht - keegi Bronson – pole isegi mitte parlamendi esimees, suveräänse riigi ajutise riigipea peamistele kriteeriumidele vastab ta igati. Ka teda ei tunne eriti keegi. Ja kui ilusti ta räägib: "Me palume Venemaal pöörata tähelepanu kannatustele, mida me siin kogeme!"

Kõik, kogu lugu! Midagi rohkemat polegi vaja. Jääb vaid end presidendiks kuulutada.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Riigipöördekatse Venezuelas (33)

Samal teemal

Serbia president palub Putinit Kosovole appi
Eesti tunnustab Juan Guaidód Venezuela Bolívari Vabariigi ajutise presidendina
Eksperdid Venemaa ja USA erimeelsustest Venezuela olukorras
Eesti toetab Haiti orkaani tagajärgede llikvideerimist 50 000 euroga
Vene aktsent – millise relvastusega kaitseb Venezuela end USA eest
Tagid:
meeleavaldus, poliitika, Venemaa, USA, Venezuela, Haiti

Peamised teemad