02:43 24. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1901
  • RUB90.3507
Välisuudised
lühendatud link
13010

Donald Trump nõudis, et Euroopa liitlased võtaksid kohe tagasi oma kodanikud, kes võitlesid Süürias ja Iraagis terroristide lipu all. Vastasel juhul peab USA väejuhatus terroristid "vabastama".

TALLINN, 20. veebruar — Sputnik. Seni on ultimaatumile vastanud ainult Prantsusmaa. Mida Valge Maja peremehe uued ähvardused tähendavad, vahendab meile RIA Novosti

Ultimaatum Twitteri kaudu

"Ameerika Ühendriigid kutsuvad Suurbritanniat, Prantsusmaad, Saksamaad ja teisi Euroopa liitlasi võtma tagasi "koju" kaheksasada ISIS-e * sõdurit, kelle me Süürias kinni võtsime."

Kodumaal tuleb nad kohtu alla anda. "Islamistlik kalifaat" lakkab kohe eksisteerimast. Alternatiiv ei ole kuigi roosiline. "Meil tuleb neil lihtsalt minna lasta," lisas Trump.

Kümme minutit hiljem järgnes täpsustus. Ameerika presidendi sõnul andis Ühendriikide juhitud rahvusvaheline koalitsioon otsustava panuse ISIS-e* purustamisse Süürias ja Iraagis, kulutades selleks palju raha ja ressursse.

Nüüd, mil terroriorganisatsiooni lõpp on lähedal, on Euroopal viimane aeg tegutsema hakata.

"Pärast kõike seda, mida USA terroristide vastu võideldes korda on saatnud, ei tahaks me vaikselt pealt vaadata, kuidas ISIS-e võitlejad Euroopasse imbuvad," ütles Trump.

Valge Maja ei täpsustanud, kuidas terroriste vabastada kavatsetakse. 

Trumpi üleskutse eurooplastele järgnes pärast seda, kui USA juhitud rahvusvaheline koalitsioon purustas viimase ISIS-e * kantsi Kagu-Süürias – Baguzi külas.

Hiljem selgus, et kaheksasada terroristi, kes end vangi andsid, olid valdavalt pärit Euroopa riikidest, ilmselt pidas president just neid silmas.

Ainuüksi Suurbritanniast saabunud võitlejaid on välja selgitatud viiskümmend. 

Ajakirjanduse andmetel on välisriikidest saabunud terroristide koguarv Baguzis viiesaja ja tuhande vahel. 

Relvitustada, kuid mitte hävitada

Baguzi koondasid terroristid pärast seda, kui rahvusvaheline koalitsioon kaks aastat tagasi Süürias Raqqa linna vallutas ja Bašar al-Assadi armee Venemaa ja Iraani abiga Deir ez-Zori piiramisrõnga murdis.

Kasutades ära asjaolu, et ameeriklasi ja Assadi toetavad relvajõud keskendusid teistes piirkondades pesitsevate ISIS-e üksuste vastu, jõudsid sellesse Eufrati kaldal asuvasse külla terroristide hajutatud rühmad.

BBC produtsent: NATO-s teatakse Süüria keemiarünnaku lavastusest >>

Varsti saabusid siia ka Iraagi ISIS-e * pääsenud liikmed. Sügisel teatas meedia, et mõnda aega varjas ka "kalifaadi" juht Abu Bakr al-Baghdadi end Baguzis, kuid liikus varsti edasi Süüria kõrbesse.

Terroristide vastu sõdivad pooled teadsid, et ISIS-e * riismed kogunevad ka Süüria kaguossa, kuid ignoreerisid seda.

Enamgi veel, nad isegi vedasid ellujäänud ISIS-e * terroriste ise Baguzisse. Mis oli selle põhjuseks? 

Asi on selles, et Süürias ja Iraagis peetud kuueaastases sõjas "islamiriigi" vastu sai kombeks peaaegu võidetud vaenlast mitte täielikult hävitada.

Vaenlastelt võeti relvad ja neil lasti lahkuda. See võimaldas vältida paljusid tsiviilohvreid ning lühendas sõjaliste operatsioonide kestvust.

Hiljem õnnestus mõningail äärmuslastel Süüriast lahkuda ja pagulaste seas Euroopasse pääseda. Nüüd kujutavad nad endast ELi julgeolekule tõsist ohtu.

Võitlusse Euroopa terroristidega

Kui olukord Baguzis kriitilisele lähenes, mõistis USA juhitud rahvusvahelise koalitsiooni juhtkond, et ilma rünnakuta siin hakkama ei saa.

Sõjalist operatsioon lükati edasi seetõttu, et ISIS-e võitlejad segunesid tsiviilisikute ja pagulastega.

Libauudiste tööstus: BBC enesepaljastus >>

Terroristid mõistsid, et ameeriklaste väed ei julge Baguzi vastu äkkrünnakut alustada ja tugevdasid oma positsioone: kogusid lahinguvarustust, värbasid abiväge elanike ja põgenike seast.

Kõik see raskendas koalitsiooni pealetungi, mille Trump jaanuari alguses välja kuulutas. Baguz plaaniti vallutada mõne päevaga, kuid operatsioon vältas poolteist kuud.

ISIS-e * sõdurid põletasid autokumme: suits vähendas lennuväe tegevustäpsust. Selle tulemusena hukkus umbes seitsekümmend tsiviilisikut. Terroristid vastasid raketilöökidega, õhkisid lõhkeainega täidetud autosid.

Eelmisel nädalal õnnestus koalitsioonijõududel siiski selles Süüria külas ISIS-e väed purustada.

Pagulased ütlevad, et õhurünnakute arvu poolest sarnanes rünnak Raqqa vallutamisega 2017. aastal, kuigi Baguz koos oma ääremaadega on mitu korda väiksem.

Vene sõjaväepolitsei alustas Manbiji piirkonda patrullimist >>

Humanitaarkriis piirkonna kaguosas, kus toimusid lahingud, lahendati mõne päeva pärast. Kohe pärast seda tekkis küsimus, mida ellujäänud terroristidega teha.

Neil ei juletud minna lasta, ja et enamik neist oli Euroopast, esitaski Trump ultimaatumi.

Londonis asuva peakorteriga "Süüria inimõiguste vaatluskeskuse" nimelise organisatsiooni sõnul lubasid ameerika-meelsed jõud mõnel islamistil siiski Süüria kõrbesse minna. 

Vastutasuks andsid äärmuslased ameeriklastele üle nelikümmend tonni kulda, mis varem ISIS-ele * kuulus.

Reaktsioon ultimaatumile

Euroliit reageeris Trumpi ultimaatumile erinevalt. Ainuke riik, kes terroriste "koju võtma" nõustus, on Prantsusmaa. Jutt käib 150-st prantslastest, kes teiste ISIS-e * liimete hulgas koalitsioonijõududele alistusid. 

Saksamaa, Suurbritannia ja Taani ametivõimud keeldusid terroriste vastu võtmast, selgitades, et neil puuduvad reeglina dokumendid ja kodakondsust pole võimalik kindlaks määrata.

Samas kinnitas enamik riike, sealhulgas Prantsusmaa, et kodumaale naasmise korral ähvardab kõiki ISIS-e * toetajad kriminaalkaristus. Lisaks kannavad vastutust mitte ainult terroristid, vaid ka nende pereliikmed, sealhulgas naised ja väikelapsed.

Paljud juhtisid tähelepanu asjaolule, et Trump pöördus vaid Euroopa liitlaste poole, kuigi paljud vangidest olid pärit SRÜ riikidest. Mida nendega teha, ei ole Ameerika president ilmselt veel otsustanud.

* Venemaal keelatud terroriorganisatsioon.

Samal teemal

Kvoodipagulaste pere jõuab Türgist lähiajal Eestisse
Tagid:
terroristid, põgenikud, Euroopa Liit, ISIS, terror, USA, Süüria

Peamised teemad