01:08 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Välisuudised
lühendatud link
Ukraina presidendivalimised (76)
128 0 0

Ukraina president Petro Porošenko ütles Ivano-Frankivskis toimunud Ukraina riigipöördele pühendatud üritusel, et kandis Maidani sündmuste ajal isiklikult ohvreid lahinguväljalt ära.

TALLINN, 20. veebruar - Sputnik. Ajakirjanik Tatjana Võssotskaja avaldas kõne video oma YouTube'i kanalil. Tema sõnul on ta nördinud, kuidas Porošenko oma rolli nendes sündmustes tähtsustab ja üritab sellega ajalugu ümber kirjutada, vahendab RIA Novosti

Porošenko väidab videol ise, et oli tol ajal sündmuste keskmes ja aktivistid pöördusid pidevalt tema poole abi saamiseks.

Euromaidani aastapäev: viis aastat pettumust ja allakäiku >>

"Täpselt viis aastat tagasi algas mu päev sellega, et läksin läbi Mariinski pargi Ülemraada poole, see oli kell 9:00. Nägin seal oma võitluskaaslasi 14. Maidani omakaitse sajakonnast. Peatusin, rääkisin meestega juttu. Nad palusid abi, sest nende pihta tulistati. Läksin 150 meetrit edasi. Purskkaevu juures oli "Berkuti" (Ukraina tollane märulipolitseiüksus – toim.) ahelik, kust tulistati pumppüssidest inimesi... Juba 15 minuti pärast oli mu silmade all 11 haavatut. Poolteist tundi hiljem oli kolm surnut, kelle me Ohvitseride majja kandsime. Need minutid, kogu see päev sööbisid igavaseks mu mällu," ütles Ukraina president.

Ukraina president Petro Porošenko
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Raadio Sputnik eetris kommenteeris neid "mälestusi" Venemaa kaasmaalaste organisatsioonide rahvusvahelise nõukogu presiidiumi esimees Vadim Kolesnitšenko.

"Seda Porošenko anekdooti "Olen suur päästja", on kõikides sotsiaalvõrgustikes juba palju kommenteeritud, jätkates, et pärast võitlejate päästmist hakkas ta "vee peal kõndima, nagu oleks see kuiv maa". Loomulikult on see iroonia, kuid siin on kaks komponenti. Esiteks on selge, et Porošenko PR-spetsialistid ja ta ise panid kõik mängu, et võita (presidendivalimistel – toim.). Usun, et see ei ole viimane "ime", mida me Porošenkolt kuuleme. Kuid on ka teine komponent," ütles Kolesnitšenko.

"Kahjuks on Ukraina PR-masin ja ajupesutehnoloogiad üles ehitatud nii, et paljud inimesed usuvad seda. Hommikust õhtuni närivad nad ainult seda närimiskummi, mida Ukraina meedia neile pakub - enamikul ukrainlastel ei ole teistele kanalitele juurdepääsu," ütles Vadim Kolesnitšenko.

Ukrainas toimus 22. veebruaril 2014 riigipööre. Ülemraada tagandas president Viktor Janukovitši võimult, oma elu pärast kartes oli ta sunnitud Ukrainast lahkuma. Raada muutis põhiseadust ja määras uued presidendivalimised, mille võitis Petro Porošenko.

Eestit hirmutab "Vene sekkumine" Ukraina valimistesse >>

Euroopa integratsiooni pooldajad hõivasid Kiievi peaväljaku - Vabaduse väljaku (Maidani) - 21. novembril 2013, kohe pärast Mõkola Azarovi valitsuse avaldust ELiga assotsiatsioonilepingu allkirjastamise peatamise kohta. Hiljem sai Maidan julgeolekutöötajate ja radikaalide vastasseisu epitsentriks, milles hukkus üle 100 inimese.

Teema:
Ukraina presidendivalimised (76)

Samal teemal

Tuld kõigi pihta: Gruusia snaiprid tunnistasid üles, kes Maidanil inimeste pihta tulistas
Gruusia snaiprid Maidanil – kogu tõde skandaalsest filmist
Janukovõtš ei andnud käsku kasutada Maidanil jõudu
Tagid:
presidendivalimised, poliitika, Maidan, Petro Porošenko, Ukraina

Peamised teemad