15:59 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (196)
12410

Välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova kommenteeris Facebookis NATO reaktsiooni Venemaa presidendi Vladimir Putini ettekandele Föderaalkogus.

TALLINN, 21. veebruar — Sputnik. Varem nimetas Põhja-Atlandi allianss Venemaa riigipea avaldusi, mille kohaselt suunatakse Ameerika rakettide Euroopasse paigutamise korral Venemaa raketid NATO riikide pihta, lubamatuks, vahendab RIA Novosti.

Vladimir Putini esinemine Föderaalkogu ees
© Sputnik / Алексей Филиппов

"Miks kohe nii närveerida? Täpselt aasta tagasi teatasid Lääne partnerid üksteise võidu, et "Venemaa multifilme" uute relvatüüpidega pole vaja karta, sest tegu olevat "Kremli blufiga".

Ja nüüd, äkki, "mõistsid nad", et on sattunud "objektiivi ette" ja hakkasid isegi "aimama", mille külge see kinnitatud on? " ironiseeris Zahharova.

Diplomaat meenutas, et president rääkis vaid vastumeetmetest partnerite agressiivsele tegevusele.

Ta rõhutas, et Moskva ei kavatse leppida ei Põhja-Atlandi Liidu laienemisega, Washingtoni väljumisega INF lepingust, Ameerika sõjalise kontingendi suurenemisega Euroopas ega Lääne jätkuvate sekkumistega suveräänsete riikide siseasjadesse.

"Lubamatud ohud"

Vene president Vladimir Putin süüdistas Föderaalkogu ees Ameerika Ühendriike ja NATO-t INF lepingu rikkumises ning hoiatas, et kui Euroopasse tuuakse Ameerika tuumarelvi, annab Venemaa piisava ja asümmeetrilise vastuse. 

NATO pressiesindaja Piers Cazalet hindas Putini hoiatust kui ähvardust NATO liitlaste aadressil, mistõttu nimetas ta Venemaa presidendi sõnu "vastuvõetamatuiks".

Ta lisas ka, et liit ei soovi uut võidurelvastumist.

Cazalet ütles ka, et Põhja-Atlandi Liit täidab vaid kaitsefunktsioone (näiteks Liibüas, Süürias, Afganistanis, Iraagis – Toim.) ning seetõttu ei riku Rumeenias ja Poolas asuvad lähimaarakettide stardiseadmed INF lepingut.

Mõni aeg tagasi ütles Ameerika president Donald Trump, et Washington alustab 2. veebruaril INF-lepingust taganemise protsessi.

Välisminister Mike Pompeo lisas omakorda, et "kui Moskva ei naase kuue kuu jooksul lepingu täieliku ja kontrollitava täitmise juurde," siis see lõpetatakse.

Uus triaad: millega relvastatakse Venemaa tuumajõud lähiaastatel >>

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, kujutab USA tiibrakettide "Tomahawk" väljalaskmiseks sobivate AEGIS Ashore stardiseadmete, häirevalmidusse seadmine Rumeenias ja teise ehitamine Poolasse endast INF lepingu jämedat rikkumist. See puudutab ka seadmete jaoks eraldi väljatöötatud püüdurrakette. 

Vastulöök nende neutraliseerimiseks antakse mitte ainult komplekse majutavate Ida-Euroopa riikide, vaid ka neile käsuliini pidi korraldusi andvate juhtimis- ja kontrollkeskuste pihta kõikides maades, kus nad asuvad, sealhulgas USA-s, kus asuvate objektide hävitamiseks ei kulu aega rohkem, kui Ida-Euroopas asuvate rakettidel Moskva lähistele jõudmiseks (10-12 minutit).

Selleks vajalikuud ülihelikiiruseline planeeriv lõhkepea "Avangard" ja uus tuumarakett "Sarmat" on mõlemad seeriatootmisse võetud. Avangardide esimene polk seatakse peagi häirevalmidusse.

Laserrelv "Peresvet" ja Mig-31-le paigutatud ülihelirakett "Kinžal" tõestasid testimiste ja õppuste käigus oma võimekust ja tõhusust ning seatakse samuti Venemaa piiridel laialdaselt häirevalmidusse, võimaldades hävitada kõik kosmoses ja riigi piiridest kuni 3000 km asuvad sihtmärgid.

Kuidas Vene "Avangard" jõudude globaalse tasakaalu taastas >>

Mis puudutab "mandrite hävitajat" allveeseadet "Poseidon" – siis lisaks relvasüsteemi enda edukatele katsetustele polügoonil lastakse algaval kevadel vette ka esimene "Poseidoni" relvasüsteeme kandev allveelaev.

Kasutusele võetakse ka laevadele paigutatav ülihelirakett "Tsirkon", mille kiirus on 9 Machi ja tegevusraadius 1000km ning mis suudab hävitada nii maismaal kui merel asuvaid sihtmärke.

Laserkompleks Peresvet
Министерство обороны РФ

Raketid paigutatakse nii uutele kui ka olemasolevatele laevadele – nad sobivad "Kalibri" stardiseadmetesse – sobides seega ka väikestele raketilaevadele.

Piiramatu tegevusraadiusega tuumajõuallikaga tiibraketi "Burevestnik" katsetused kulgesid samuti edukalt, nii et sellegi osas on peagi oodata huvitavaid uudiseid.

USA-l soovitati enne järgmiste agressiivsete sammude astumist arvutada Venemaa uute relvade tegevusraadiust ning hästi järele mõelda, kas plaanitav on ikka väärt mõte. Erinevalt kahest eelmisest maailmasõjast neil enam karistamatult ookeani taha varjuda ei õnnestu.

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Lihtsalt uskumatu - Vladimir Putin tutvustas Venemaa uusi superrelvi
"Poseidon" paneb hirmust värisema – raputab NATO-gi laiali
Venemaa Kaitseministeerium avaldas video ülihelikiirusega raketi "Kinžall" katsetamisest
Tagid:
Kinžal, Avangard, Sarmat, NATO, föderaalkogu, INF, relvad

Peamised teemad