16:07 28. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
12910

"Euromaidani" autorite ja läbiviijate "edusammud" on varjamatud: need kajastuvad nende isiklikes pangakontodes ja muudes materiaalsetes hüvedes, mis on saadud "ennastsalgava tööga" selles allakäivas riigis.

Sergei Iljin, raadio Sputnik

Veebruari lõpp on Ukrainale märgilise tähendusega. Küsimusele, millise, kas pluss- või miinusmärgiga, on enamik ukrainlasi juba vastanud. Piisab kui vaadata presidendikandidaatide arvu ja reitinguid.

Viis aastat tagasi tekkinud Euroopa integratsiooni toetajate ja vastaste pikaleveninud vastasseis ei lahenenud riigi arengule soodsalt. Seda on aeg juba tõestanud. Võib-olla hakkavad tulevased põlved seda perioodi hilisajaloos nimetama "Mustaks veebruariks" ja mitte ainult rehvide põletamisest levinud suitsu ja nn "taevaste sadakonna" tõttu.

Euromaidani aastapäev: viis aastat pettumust ja allakäiku >>

Sellest, kes on süüdi aktivistide surmas Kiievis, on juba liigagi palju räägitud, sealhulgas ka koletuslikus provokatsioonis osalenute endi poolt - nende eesmärgiks oli riigi tolleaegset juhtkonda lõplikult diskrediteerida ja moraalselt ebaseaduslikku võimuhaaramist õigustada.

Peale kahekümnendat kuupäeva 2014. aasta veebruaris hakkasid hargnema peamised poliitilised sündmused: Viktor Janukovitši poolt lääneriikide vahendatud opositsiooniga, kokkuleppe allkirjastamine, põgenemine riigist, parlamendi poolt riigipea kohustuste täitmisest loobumise fikseerimine ja ajutise presidendi Oleksandr Turtšõnovi ilmumine, keda tuntakse ka "Verise pastori" ja Donbass'i terroritõrjeoperatsiooni autorina. Ja siis ilmus ka valitsus, mida EL ja USA peaaegu kohe tunnustasid.

Nüüd süüdistab hr Janukovitš Euromaidani ajal ja pärast seda toimunud sündmustes Euroopa esindajaid, kes opositsiooniga sõlmitud kokkuleppe saavutamisel osalesid ja deklareerib, et nende antud garantiidega tõmbasid nad ta "lohku".

Aga tavalised inimesed, kes nägid oma silmaga, mis Kiievis mitu kuud toimus ja kuidas see kõik lõppes, mõtlevad teisiti, isegi need, kes tol ajal unistasid Euroopast ja heaolust pakatavast tulevikust Euroopa kogukonnas. Nende arvates oli Viktor Janukovitš suisa kohustatud põhiseadusliku korra linnas ja kogu riigis taastama ning kasutama selleks kõiki oma presidendivolitusi.

Ukraina presidendivalimised: miks humoristist kandidaadi reiting nii kõrge on >>

Kuid ta ei teinud seda, mis paneb osa vastutusest Ukraina suure draama eest talle, nagu ka teistele nendes sündmustes osalejatele. Eriti nendele, kes valisid riigipöörde ja võimu haaramiseks kaaskodanike verevalamise.

Selle riigi pööramist Venemaa suunalt Lääne poole tuleb veel kaua mõtestada, kuid praegune valitsus on huvitatud sellest, et Ukraina ühiskonnas seda ei toimuks.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Selle asemel, et otsida tõsimeeli vastuseid igavestele küsimustele "kes on süüdi?" ja "mida teha?", pakub valitsus tavalist "valget müra" ja kinnitab väsimatult erinevates seadustes, alustades põhiseadusest, riigi püüdlust NATO ja EL poole ning kuulutab kangelaslikku võitlust "Venemaa agressiooniga" ja enda olematut edu selles, olgu siis majanduses, sotsiaalvaldkonnas, korruptsiooni ületamisel või läänemaailma integreerumisel.

Kõik on puhas vale ja ukrainlasi rahuldab see üha vähem. Parimaks tõendiks selle kohta on praeguse valimiskampaania liider, kellel pole poliitikaga midagi pistmist. Ukraina kodanikud nõuavad avalikult uusi nägusid, praegustest on nad juba surmani tüdinud.

Neil pole peale riigi territooriumi osalise kadumise, antisotsiaalsete reformide, elatustaseme languse ja samaaegse võlaorjasesse langemise midagi ette näidata. Kui, siis ehk tomos, aga seegi ainult suurendab sisetülisid ja seda ei tunnusta enamik kohalikke õigeusukirikuid.

"Euromaidani" autoritel ja läbiviijatel on siiski ka edusamme: nende isiklikud pangakontod ja muud materiaalsed hüved, mis on saadud "ennastsalgava tööga" allakäivas riigis. Selles nad oma võimalust käest ei lasknud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Ukrainlased peavad Maidani väärikuse revolutsiooniks
Tuld kõigi pihta: Gruusia snaiprid tunnistasid üles, kes Maidanil inimeste pihta tulistas
Radikaalid peksid Maidani aastapäeval puruks aknad ja süütasid autorehve
Janukovõtš ei andnud käsku kasutada Maidanil jõudu
Gruusia snaiprid Maidanil – kogu tõde skandaalsest filmist
Tagid:
Viktor Janukovitš, poliitika, Ukraina, EL, Maidan

Peamised teemad