15:53 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
Riigipöördekatse Venezuelas (33)
12220

Tundub, et Moskva on püstitanud enneolematu, uskumatu eesmärgi - päästa Venezuela majandus, taastada riigi normaalne toimimine ja aidata kaasa poliitilise kokkuleppe saavutamisele, mis on vastuolus USA eesmärkidega riigi võimude kukutamiseks.

Irina Alksnis, RIA Novosti

Donald Trump hoiatas Venezuela sõjaväge võimaluse eest "kaotada kõik", kui nad ei loobu president Maduro toetamisest. Ameerika presidendi nõunik John Bolton teatas rõõmsalt, et isehakanud "ajutise presidendi" Juan Guaido poolele on üle läinud juba teine kõrge ametnik, riigi sõjaväeatašee ÜROs. 

Lavrov: USA on Venezuelas igasuguse häbitunde kaotanud >>

Tõsi, tundub, et ameeriklased ei ole ikka veel otseseks sõjaliseks sekkumiseks valmis, panustades seni vaid keerukamatele meetoditele, nagu sanktsioonide surve ja humanitaarabi vormis toime pandavad provokatsioonid.

Kuid vaatamata selgelt rusuvamaks muutuvale atmosfäärile on Venezuela võimud üllatavalt reipad. Tundub, et nende enesekindlus on suuresti seotud Moskvaga. Siinkohal vaid mõned viimase aja ametlikud uudised ja mitteametlik siseinfo.

  • Venemaa välisministeerium hoiatas USAd sõjalise sekkumise eest Venezuelas ja pakkus Caracasele abi sisepoliitiliste lahenduste leidmiseks.
  • Venemaa rahandusministeeriumi sõnul pakkus Moskva Caracasele mitteametlikult kava rahvusliku majanduse taastamiseks. Samuti on sinna saadetud rühm rahandusministeeriumi, majandusarengu ministeeriumi, keskpanga, föderaalse maksuameti ja riigikassa spetsialiste, et nõustada sealseid ametnikke majanduse taastamisel.
  • Mitmed meediasse paisatud teated viitavad ühemõtteliselt, et peamiseks Venezuela riigile pangateenuseid osutavaks pangandusstruktuuriks on saanud Venemaa Gazprombank.
  • Reuters'i teatel on suurem osa kütusetarnetest riiki (naftarikka Venezuela oma naftatöötlemistehased on äärmiselt katastroofilises olukorras) pärit Venemaalt (konkreetselt Rosneftilt), kusjuures väga suurte riskipreemiatega tarnijatele.
  • Bloombergi teatel on Venezuela valitsus andnud umbes 50 ettevõtte juhile korralduse avada pangakontod Venemaal, Türgis, Hiinas ja Indias ning hakata arendama kontakte nende riikide tarnijatega, et vältida Ameerika sanktsioone.

Kokkuvõtteks võib nendest ja paljudest teistest uudistest järeldada, et Venezuela on Venemaa jaoks muutumas "majanduslikuks Süüriaks".

Kolm ja pool aastat tagasi käivitas Moskva selles Araabia vabariigis sõjalise operatsiooni ning tulemuste põhjal võib seda kampaaniat liialduseta nimetada epohhiloovaks.

Haiti kui Venezuela revolutsiooni kõverpeegel >>

Väga piiratud sõjaliste jõudude, täppismeetmete ja otseöeldes väga tagasihoidlike ressurssidega (sealhulgas rahalistega) on Venemaa saavutanud hämmastavaid tulemusi. Moskva mitte ainult ei muutnud sõja kulgu, ta päästis Süüria riigi kokkuvarisemisest.

Venemaa Föderatsiooni välisminister Sergei Lavrov
© Sputnik / Виталий Белоусов

Venemaa käivitas oma sõjalis-poliitiliste ja diplomaatiliste jõupingutustega riigi poliitilise reguleerimise protsessi ja kogu piirkonna geopoliitilise ümberkujundamise.

Moskva näitas kogu maailmale, mida ta suudab ja mida saavad loota riigid, kes on sattunud Lääne sõjalise ja poliitilise surve alla, kui nad pöörduvad abi saamiseks Venemaa poole.

Kusjuures osutatud teenete eest ei küsita palju - vastastikku kasulikku koostööd (Moskva ei tegele enam heategevusega), lepinguid, kontsessioone. Ja ei mingeid ideoloogilist ega poliitilist sekkumist riigi siseasjadesse.

Tõsi, tuleb märkida, et kuigi Venemaa relvajõudude ja diplomaatia saavutusi ei saa antud juhul alahinnata, ei ole Moskva edus Süürias midagi üleloomulikku. Fakt on see, et Vene armeel ja diplomaatial on alati olnud üsna kõrge maine.

"Venelased oskavad sõdida" ja "Venemaa oskab töötada idamaadega" on väga levinud arusaamad.

Venezuela juhtum on hoopis teisest puust. Seal on peamised majandusprobleemid, mis on kogunenud paljude aastatega sealses sisepoliitikas levinud äärmusliku populistliku sotsialismi retseptide ja Lääne majandussurve tõttu.

Maria Zahharova briifing
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Siiski tundub, et Moskva on püstitanud enneolematu, uskumatu eesmärgi - päästa Venezuela majandus, taastada riigi normaalne toimimine ja aidata kaasa poliitilise kokkuleppe saavutamisele, mis on vastuolus USA eesmärkidega riigi võimude kukutamiseks. Ja kõik see tuleb saavutada teravate majandussanktsioonide pihtide vahel, millesse Bolivari Vabariik on surutud.

Venemaa pole maailma ja ka omaenda silmis kunagi olnud eriline majanduspoliitika guru. Seda rolli on juba aastakümneid ja isegi aastasadu etendanud Lääs ja tema majandusinstitutsioonid nagu IMF. Asjaolu, et me räägime Ladina-Ameerikast, piirkonnast, kus Moskva võimalused ja mõju pole kunagi olnud kaalukad, annab olukorrale fantastilise varjundi.

Siiski näitab kõik kangekaelselt, et Venemaa on otsustanud tegutseda just selles suunas. Kas see ka õnnestub, on alles lahtine. Ilmselgelt on Venezuela olukorras nii palju riske ja raskusi, et eduväljavaated tunduvad väikesed. Kuid kolm aastat tagasi räägiti sama ka Süüria sõjalise operatsiooni kohta.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Teema:
Riigipöördekatse Venezuelas (33)

Samal teemal

Mässulised kindralid ja relvastatud jõugud: kes otsustab Venezuela saatuse
Eesti tunnustab Juan Guaidód Venezuela Bolívari Vabariigi ajutise presidendina
Vene aktsent – millise relvastusega kaitseb Venezuela end USA eest
Venezuela maaväe kolonel loobus Maduro toetamisest
Tagid:
Süüria, majandus, USA, Venemaa, Venezuela

Peamised teemad