23:11 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Välisuudised
lühendatud link
13910

Euroopa Parlamendis Lätit esindav saadik Miroslav Mitrofanov leiab, et Lätist on saanud ülemaailmne liider rahvastiku väljarände osas sellepärast, et poliitikud on selle poole püüelnud.

TALLINN, 23. veebruar - Sputnik. Läti on emigreerunud elanike poolest maailmas liidrikohal, möödunud aastaga vähenes riigi elanikkond 0,98% võrra, mis on maailmas kõige kõrgemaks näitajaks, tunnistab rahvusvahelise statistilistilise andmebaasi Worldometers andmestik.

Euroopa demograafia: muutuva maailma stsenaariumid >>

Mitrofanov ütles, et nõukogude ajast jäänud tööstuse hävitamine viib töövõimelise elanikkonna emigreerumiseni. "Sellele küsimusele sain ma tusase vastuse: "Me oleme tüdinud teie nõukogude sisserändajate hulkadest, me tahame elada väikeses rohelises rahvusriigis. Niisuguses nagu Island, kus ei ole tulnukaid, kõik räägivad ühtsama keelt, ei ole teie "zavodi" ega kohutavaid mikrorajoone nõukogude korrusmajadega," lausus Mitrofanov RIA Novostile.

Tema sõnul on Läti rahvastik viimase 20 aastaga märgatavalt kahanenud.

"Nende jutuajamiste ajast on möödunud kakskümmend aastat. Ja tuleb tunnistada, et selle ajaga on Läti teinud suure sammu rahvaarvu ja kultuurilise ühtlustumise poolest Islandile lähemale. Läti intellektuaalide ebaratsionaalsed, kuid tulised unistused on tasapisi teoks saamas. Mis tähendab, et unistusel, kui irratsionaalne see ka poleks, on alati eelisasend igavate majanduslike ja ratsionaalsete kaalutluste ees," ütles Mitrofanov.

"Kusjuures üsna hiljaaegu väljendas "Läti Islandi-unistust" Läti kõige tõenäolisem kandidaat presidendi ametikohale Egils Levits. Ta ütles otse, et lõppkokkuvõttes peab Läti saama samasuguseks nagu Island: tugev rahvuslik identiteet ja kõigest 350 000 elanikku," ütles saadik.

"Läti eliit unistab jätkuvalt eskapistide ja introvertide paradiisist – rohelisest, puhtalt lätikeelsest riigist haruldase elanikkonnaga. Lihtsad lätlased surevad kuulekalt ja sõidavad minema, nõnda oma liidrite unistust ellu viies," lausus eurosaadik.

Ta usub, et olukorda saab veel muuta, kuid poliitilisel ladvikul tuleb ennast käsile võtta.

"Olukord muutub ainult siis, kui me takka sunnime või siis sünnitab osa Läti ladvikust ise uue unistuse – värvikirevast paljurahvuselisest avatud riigist, kuhu tahetakse elama kolida ja kus kohalikel on hea meel kõigi korralike töötavate sisserändajate üle sõltumata nende emakeelest ja päritolust," ütles saadik.

Baltimaad ei adu kõigi demograafiliste probleemide tõsidust >>

"Unistusele Islandist ei tule vastu seada mitte moraalilugemist ega majanduslikke argumente, vaid teine ilus irratsionaalne unistus – näiteks uuest Balti Luksemburgist," lausus Mitrofanov.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Euroopa demograafilised perspektiivid 2050

 

Samal teemal

Tühilask Läti lahingukoolis
Läti mittekodanikud jäävad nendeks ka edaspidi - juba põhimõtte pärast
Läti keskmine brutopalk kasvas 1004 euroni
Soomlased toovad Läti Valkast alkoholi juba 10 000 euro eest korraga
Läti heaolu saladus: peitke raha
Tagid:
Miroslav Mitrofanov, Balti riigid, rahvastik, demograafia, Läti

Peamised teemad