02:08 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Välisuudised
lühendatud link
Gaas - perspektiivne energia (142)
11520

Austria energiakontserni OMV Rainer Seele esimees on nördinud, et Nord Stream 2 vastased on käibele lasknud hulga libatõdesid. Poolakate ja ukrainlaste kriitika on silmakirjalik ja selle eesmärk on vaid probleemi olemust varjata. Nad ei hooli Euroopast, nad lihtsalt ei taha kaotada oma transiiditasu, ütles Seele intervjuus ajalehele Frankfurter Allgemeine Zeitung.

TALLINN, 24. veebruar — Sputnik. Austria energiapartneri OMV juht Rainer Seele rääkis intervjuus ajalehele Frankfurter Allgemeine Zeitung teravalt Nord Stream 2 vastastest, vahendas portaal InoSMI.

Seele hoiatas gaasituru politiseerimise eest. Tülid gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamise ümber on õõnestanud investorite usaldust ja kahjustanud tõsiselt Euroopa majandusruumi.

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Austria energeetikakontsern OMV on lisaks Briti-Hollandi Shellile, Saksamaa firmadele Uniper ja Wintershall ning Prantsusmaa Engie´le, üks viiest Venemaa riigiettevõtte Gazprom vastutusalas olevast Balti mere põhja mööda kulgeva gaasijuhtme investorist.

Prantsusmaa püüdis Vene gaasijuhtme pantvangi võtta>>

Poliitikud andsid hiljuti Reiner Seele'le ettekäände uueks kriitikaks - paar päeva tagasi leppisid EL liikmesriikide esindajad, Euroopa Parlament ja Euroopa Komisjon kokku Euroopa gaasituru strateegia ümbervaatamises. Selle tulemusena tekkis oht, et aasta lõpuks kavandatud Nord Stream 2 ehituse lõpuleviimine võib edasi lükkuda - väidetavalt seetõttu, et Gazprom ei saa enam olla samaaegselt nii gaasitarnija kui ka gaasijuhtme operaator.

Läti välisminister Edgars Rinkevics
© Sputnik / Сергей Кузнецов

Seda erialaringkondades juba Lex Gasprom´iks (lad. Gazpromi seadus) nimetama hakatud seadusemuutust Seele ajalehes Frankfurter Algemeine kritiseeriski. Ta ütles, et Saksamaa, kus asub 1200 kilomeetri pikkuse torujuhtme lõpp-punkt, on vastavalt riigis kehtivale seadusandlusele ehitusloa juba väljastanud. Seda ei saa torpedeerida vaid paar kuud enne projekti lõppu, on OMV juht nördinud. Ta nimetab selliseid katseid "häbematuseks", mille tulemusena muutub projekt vaid kallimaks ja seda ei suudeta tähtajaks lõpule viia.

Kuid ka ilma selleta on Nord Stream 2 kohta liikvel palju pooltõdesid. Seele sõnul on poolakate ja ukrainlaste kriitika, et Balti mere alune gaasijuhe tugevdab väidetavalt Euroopa sõltuvust Venemaast silmakirjalik ja mõeldud küsimuse sisu varjamiseks. Tegelikult on selle taga majanduslik huvi: Ukraina vajab transiiditasusid.

Tühjus importgaasiterminalis

Tegelikult tuleb gaasijuhtmest Nord Stream 2 Saksamaale ligi 110 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas, st kaks korda rohkem kui seni. See ei võimalda Ida-eurooplastel tõsta transiiditasu gaasijuhtmete "Yamal" ja "Družba" kaudu liikuva gaasi eest. OMV esimehe sõnul tuleb konkurentsi seisukohast "Ukraina monopoolse seisundi" möödumist ainult tervitada.

See aga ei tähenda, et see on nüüd marginaliseerunud, kasvõi seetõttu, et Berliin on "moderaatorina" nõudnud Gazpromi ja Ukraina läbirääkimisi. Kuna Euroopal on pikemas perspektiivis plaanis tuuma- ja söeenergiast loobuda, vajatakse seal üha rohkem gaasi ja OMV on väga huvitatud kõikidest, sealhulgas Ukraina kaudu kulgevatest transiiditeedest.

Saksamaa ja Prantsusmaa saavutasid Nord Stream 2 asjus kompromissi>>

Seele on lisaks töötamisele gaasi- ja naftatööstuses, alates 2012. aastast ka Saksa-Vene Kaubanduskoja esimees. Ta ei usu, et Krimmi annekteerimise tõttu kehtestatud sanktsioonid ilma Minski leppeid täitmiseta lõpevad, kuid Moskva hirmu külvamine on igal juhul vale. Energiapoliitika seisukohast on suhted Venemaaga "üsna selgelt tasakaalus".

Nord Stream 2>>

Euroopa vajab gaasi, samas kui Venemaa vajab hädasti sissetulekut eurodes ja on pidevalt varustanud Euroopat gaasiga juba 50 aastat. Seetõttu ei ole Ida-Ukrainas, Donbassis käiva sõja segamine energiapoliitikasse vastuvõetav.

"Meie, eurooplased, ei ole nende aastate jooksul leidnud Ukrainale transiidituludele asendust," ütles Seele.

Ta rõhutas, et Euroopa panus Ukraina majanduslikku ja poliitilisse stabiliseerumisse on samuti olnud üsna tagasihoidlik, sest Ukraina ei ole teinud korruptsioonivastases võitluses olulisi edusamme.

OMV esimehe arvates tekitab gaasituru politiseerimine kahju mitte ainult Ida-Euroopale. Ameeriklaste üha kasvav huvi oma veeldatud gaasi müügi vastu saab vaevalt nimetada terve konkurentsi põhimõtetele vastavaks.

Ameeriklaste LNG ei paku Saksamaale huvi>>

Seele on skeptiline ka Euroopa Komisjoni ja isegi Horvaatia sarnaste riikide püüdluste suhtes arendada imporditud veeldatud gaasi terminalide ehitamist, sest ELis juba olemasolevad terminalid on koormatud keskmiselt ainult 30% ulatuses. OMV enda terminali Rotterdamis võib 100% ulatuses maha kanda. Seal valitseb täielik tühjus.

Kuna veeldatud gaas ei ole Norra ja Venemaa gaasijuhtmegaasiga võrreldes konkurentsivõimeline ning lisaks saavad selle tarnijad Aasiast oluliselt suuremat kasumit, ei ole Euroopa Ameerika eksportijatele ligitõmbav. Nendega sõlmitud lepingud sisaldavad reservatsioone, mille kohaselt tarnitakse enamik kokkulepitud gaasimahust Euroopasse alles siis, kui Aasia hinnad ei ole kõrgemad. Sellele lisanduvad kindlustuskulud. Seepärast on veeldatud gaasi import atraktiivne vaid harvadel juhtudel.

Teema:
Gaas - perspektiivne energia (142)
Tagid:
gaasijuhi, gaas, energia, Austria, Nord Stream 2

Peamised teemad