16:53 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1900
  • RUB90.1153
Välisuudised
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
13930

Paljud Briti saidid on käivitanud Brexiti stardiloenduse. Kellad tiksuvad järjekindlalt ja lähipäevadel teatatakse, et "B-päevani" on jäänud vaid üks kuu.

Vladimir Kornilov, RIA Novosti kolumnist

Kuupäeva lähenedes – mida mõned ootavad rõõmu, teised aga hirmuga – süveneb Briti ühiskonna lõhestumine. Kuningriigi kaheparteiline poliitiline süsteem on kõikuma löönud.

Eelmine nädal algas liikmete lahkumisega Leiboristide parteist, mis on praegu opositsioonis.

Seitse saadikut teatasid, et nad lahkuvad Tööparteist, protesteerides juhtkonna leige suhtumise vastu Brexitisse, samuti parteisisese antisemitismi tugevnemise vastu.

Tegu ei olnud parlamendi lihtliikmetega. Näiteks Chuka Umunna, suhteliselt mõjukas Nigeeria juurtega poliitik, oli aastaid vastutav suhete eest suurettevõtluse ning finants-tööstusgruppidega.

Tema juhtimisel otsustasid eraldunud moodustada parlamendis nn sõltumatu rühma, kutsudes ka teiste fraktsioonide liikmeid endaga ühinema.

Konservatiivid nimetasid selle rühma "suurepäraseks seitsmikuks", Leiboristid oodatult "tühiseks seitsmikuks".  Tööpartei esimene aseesimees Tom Watson hoiatas oma ülemust Jeremy Corbinit, et häälekale tagasiastumisele võivad järgneda uued, kui juhtkond tõsiseid kaadrimuudatusi ei tee.

Brexiti elav logo: Theresa May peab veel veidi kannatama >>

Konservatiivsed ajalehed juubeldasid paar päeva, heite toimunu üle nalja, kuni kolmapäeval teatasid ka nende partei kolm parlamendisaadikut (kes kõik olid naised), et lahkuvad samuti Tooridest, et sõltumatu rühmaga liituda.

Põhjus on sama: vastuolu juhtkonnaga Brexiti küsimustes. Nüüd oli Leiboristide ajalehtede kord juubeldada. 

Eks-konservatiivid palusid end nimetada "kolmeks amigoks", kuigi hispaania keeles kõlab sõna "sõber" naissoost vorm mõnevõrra erinevalt.

Ütleme otse, kolme Toori saadiku hulgas, kes Teresa Mayst lahkuda otsustasid, ei olnud ühtegi nii olulist ja mõjukat tegelast kui Umunna - kuigi "Kolme Amigo" mitteametlik juht Anna Soubry täitis David Cameroni valitsuses erinevate ministrite ametikohti.

Võib-olla tekkis just sellel põhjal kuulujutt, et "sõprade" põgenemise taga oli endine peaminister.

Üks kolmikust teatas kohe, et ta ja tema kolleegid kavatsevad "konservatiivse partei lammutada".

Raske on öelda, kas neil õnnestub seda saavutada, kuid koalitsiooni niigi habras arvuline enamus koos Põhja-Iirimaa partneritega on nüüdseks vähenenud seitsmele mandaadile.

Veel mõne fraktsiooni liikme lahkumine võib May valitsuse kukutada.

Uus rühm ei jõudnud veel õieti moodustudagi, kui avaliku arvamuse uuringute firma YouGov juba tuvastas, et "sõltumatute" eest on valmis hääletama 14% valijatest. 

Suurbritannia soovib, et Balti riigid aitaksid tal Brüsselit mõjutada >>

Igavestest kolmandatest Liberaaldemokraadid langesid kohe neljandale kohale. Ei ole üllatav, et kõik hakkasid rääkima tõsistest väljavaadetest uue poliitilise jõu tekkimiseks, mis suudaks Tooride ja Leiboristide igavesse konkurentsi sekkuda. 

Lahkulöönute koordineeritus ja uue poliitilise rühma toetuse ülikiire kasv, vaatamata isegi nende seni sõnastamata seisukohtadele (siiani on vaid teada, et nad on Brexiti vastu), näitab selgelt, et grupi taga on arvestatavad mõjurühmad.

Pöörame tähelepanu ühele olulisele faktile: "sõltumatud" andsid endast teada täpselt ühe nädala möödudes kurikuulsa miljardäri George Sorose artikli (või pigem meeleheitekarje) "Euroopa, ärka üles!" ilmumist. 

Ameerika ärimees, keda Suurbritannias armastusväärselt "Inglise keskpanga hävitajaks" nimetatakse - meenutades 1992. aasta kriisi, mil ta oskuslikult naelsterlingi vastu spekuleeris - on avalikult Brexiti vastu ja propageerib aktiivselt kordusreferendumi ideed.

Artiklis nimetab ta Briti poliitilist süsteemi "antiikseks". "Leiboristid ja konservatiivid on sisemiselt killustunud," kurtis Soros, hoiatades, et Corbini parteis küpseb mäss.

Võib muidugi mõelda, et kõik see on vaid juhus. Kuid artiklis võib näha ka selget tegevusjuhendit mässulistele, kes oli juba kindlad rahvusvaheliste finantsklannide heldes toetuses Briti kaheparteilise poliitsüsteemi hävitamise elluviimiseks.

Arvestades Umunna lähedasi ja pikaaegseid sidemeid Londoni City pankuritega, ei ole mingit kahtlust, et uuel poliitilisel fraktsioonil rahaprobleeme karta ei tule.

Muide, Soros osutas enda jaoks kõige soodsamale Brexiti katkestamise viisile: Briti teatise ELi lepingu artikli 50 jõustumise kohta kehtetuks tunnistamise, millega määrati kindlaks Euroopa Liidust lahkumise protseduur. 

Miski viitab sellele, et lähipäevil kuuleme uute "sõltumatute" poliitilise eesmärgina just sellesisulist avaldust.

Mida lähemale stardiloendus "B-päevale" jõuab, seda aktiivsemaks, meeleheitlikumaks ja otsustavamaks muutub Brexiti-vastaste Londoni finants- ja tööstusrühmade käitumine.

Ja nad on valmis paljuks - isegi Ühendkuningriigi sajandivanuste poliitiliste aluste paigalt nihutamiseks.

Autori arvamus ei pruugi toimetuse seisukohaga kattuda.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)

Samal teemal

Briti parlament tõrjus leppeta Brexiti võimaluse
Suurbritannia parlament: Theresa May plaanides puuduvad erinevused
Tagid:
parteid, parlament, London, Suurbritannia, Soros, Brexit

Peamised teemad