18:36 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
8210

Briti opositsiooniline Tööpartei teatas esmaspäeval, et asub toetama teise referendumi korraldamist Euroopa Liidu liikmesuse üle, kui partei Brexiti-plaan toetust ei leia.

TALLINN, 26. veebr — Sputnik. 2016. aasta juunis korraldatud referendumil toetasid Briti valijad napilt Ühendkuningriigi lahkumist EL-ist. Briti peaminister Theresa May on endiselt veendunud, et Brexiti jõustumine 29. märtsil on realistlik eesmärk, vahendab Pealinn viitega BNS-le.

Suurbritannia parlament: Theresa May plaanides puuduvad erinevused >>

"Me oleme pühendunud...muudatuse esitamisele rahvahääletuse toetuseks, et hoida ära kahjustava tooride Brexiti pealesundimist riigile," ütles Tööpartei esimees Jeremy Corbyn avalduses.

Protestiaktsioon Londonis
© Sputnik / Джастин Гриффитс-Уилльямс

2016. aasta juunis korraldatud referendumil toetasid Briti valijad napilt Ühendkuningriigi lahkumist EL-ist. Kauaaegne euroskeptik Corbyn on olnud kogu EL-iga peetud kõneluste aja oma seisukohtades ebamääarane, kuigi paljud tema erakonnakaaslased toetavad teist referendumit.

The Times nimetas Corbyni otsust tähtsaks hetkeks, kuid lisas, et palju sõltub uue poliitika üksikasjadest.

"Teisel referendumil on oht süvendada lõhesid niigi lõhestunud riigis. See pikendaks Brexitiga seotud ebakindlust suureks osaks ülejäänud aastast. Ja milline ka poleks tulemus, ei lahendaks see murettekitavat küsimust Ühendkuningriigi suhetest EL-iga," märkis leht oma juhtkirjas.

Briti peaminister Theresa May on endiselt veendunud, et Brexiti jõustumine 29. märtsil on realistlik eesmärk, kuigi Euroopa Liit kutsus Londonit kaootilise lahkumise vältimiseks Brexitit edasi lükkama.

May-kuu: Briti valitsuskabinet otsustas Brexiti edasi lükata >>

"Meie käeulatuses on võimalus lahkuda 29. märtsil leppega ning ma leian, et peame sellele koondama kogu oma energia," ütles May pärast kohtumisi EL-i liidritega Egiptuses EL-i ja Araabia Liiga tippkohtumise ajal.

Samas on viimasel ajal üha süvenemas spekulatsioonid selle üle, et Brexiti tähtaega võidakse märkimisväärselt edasi lükata.

Suurbritannia lahkub EL-ist 2019. aasta 29. märtsil. Briti parlament hääletas 29. jaanuaril hulga erinevate Brexiti meetmete üle, mille seas tõrjuti võimalus Ühendkuningriigi leppeta lahkumiseks EL-ist. Seadusandjate enamus soovis ühtlasi avada uuesti läbirääkimised lahkumisleppe üle.

Briti peaministri Theresa May jaoks oli hääletuse tulemus poliitiline maavärin, mis oleks võinud viia valitsuskabineti lahkumiseni ühes kõigi sellest tulenevate tagajärgedega.

Eksperdid pakuvad ummikseisust väljatulemiseks erinevaid võimalusi, millest kõige tõenäolisemaks peetakse kokkuleppeta väljumist ELst (mis võib saada katastroofiks riigi majanduse), Brexiti edasilükkamist, ennetähtaegseid üldvalimisi või uut referendumit, mis teoreetiliselt võiks Brexi tühistada.

Aega kõiki rahuldava lahenduse leidmiseks on 29. märtsini 2019.

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)

Samal teemal

Eesti: Brexiti lepingu muutmiseks peavad britid oma positsioone muutma
May-kuu: Briti valitsuskabinet otsustas Brexiti edasi lükata
London leidis Brexiti-järgsele armeele rakenduse
Tagid:
referendum, Tööparte, Suurbritannia, Brexit

Peamised teemad