05:59 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Välisuudised
lühendatud link
12310

Tema kõige suurem edu oli ilmselt Donald Trumpi määramine Ameerika Ühendriikide presidendiks salakavala sissetungimisega Ameerika valimissüsteemi. Kui Putin juba sellise asjaga hakkama sai, võib teda õigustatult pidada maailma kõige võimsamaks inimeseks. Ja just see võim ahvatlebki Haiti meeleavaldajaid.

Andrei Babitski, RIA Novosti

Kuu keskel läbis Kariibi meres asuvat Haiti Vabariiki protestilaine, mille käigus nõuti president Jovenel Moïse tagasiastumist. Seejuures pälvis palju tähelepanu lõbus detail -mustanahalised meeleavaldajad kandsid plakateid abipalvega Venemaa president Vladimir Putinilt.

Haiti kui Venezuela revolutsiooni kõverpeegel >>

Ühest küljest tundub see nii kummaline, kui ka anekdootlik. Maailma kõige vaesemaid riike on aastakümnete jooksul saanud kõikvõimalike hädade ja õnnetuste kodumaaks. Kuuskümmend aastat Duvalier'i perekonna diktatuuri ja järgnenud 30 aastat rahutusi, segadusi, riigipöördeid ja loodusõnnetusi. Õnnetumat riiki on raske ette kujutada.

Seetõttu tekitab põguski pilk plakatile "Putin, haitilased vajavad Teie abi" suurt tähelepanu. Ka Venemaal pole kõik täiuslik, kuid asjade seis Venemaal on Haitiga võrreldes nagu teine planeet või isegi galaktika. Kuidas Venemaa president Haiti reaalsusega sobitub, on väljastpoolt raske aru saada.

Sellele vaatamata on selles üleskutses loogikat rohkem kui küll. Haitilased ei pöördu konkreetse isiku ega poliitiku poole. Vladimir Putini nimi on muutunud neile ja kogu Ladina-Ameerikale tervikuna mobiliseerivaks loosungiks, mis väljendab globaliseerumisele vastupanu ideed. See on väljakutse Ameerikale, kes on Ladina-Ameerikas aastakümneid käitunud, nagu oma kodus.

Tegelikult on unipolaarne maailm, nagu Washington seda pärast NSVL kokkuvarisemist nägi ja ehitas, juba hinge heitnud, kuid surmatõmblustes kahekordistab ta oma jõupingutusi enda elujõulisuse ja tõhususe tõendamiseks. USA katsed saavutada võimuvahetus Venezuelas on vaid üks viimastest, kuigi väga kõlavatest akordidest, mis kuulutavad Atlandi-ülese maailmakorralduse lagunemist, mida filosoof Francis Fukuyama nimetas ajaloo lõpuks.

Putini nime sisustamine toimub nii täiesti reaalsete sündmuste, kui ka Venemaa välispoliitiliste jõupingutuste arvelt, tänu Läänes juurdunud kiiduväärt harjumusele pidada Venemaa riigijuhti planeedi peamiseks tumedate jõudude allikaks ja teda just selles valguses reklaamida.

Serbia president palub Putinit Kosovole appi >>

Mis puutub reaalsusesse, siis võib välja tuua terve sündmuste ahela - Müncheni kõne, Abhaasiale ja Lõuna-Osseetiale 2008. aasta augustis antud abi, Krimmi tagasipöördumine, sõdiva Donbassi toetamine ja lõpuks särav sõjaline operatsioon Süürias, mis täitis nende riikide suveräänsuse ja poliitilise subjektsuse, kellele langes osaks Washingtoni rahulolematuse alla sattuda, taas elava sisuga.

Subjektiivne element - Venemaa presidendi isiku demoniseerimine, tema poliitika seostamine kõigi Läänes ära neetud sotsiaalsete suundumustega: autoritaarse võimu, sõltuva kohtusüsteemi, kontrollitava parlamendi, sõnavabaduse piiramise, majanduse natsionaliseerimise, agressiivse sekkumisega naaberriikide asjadesse ja võõrriikides toimuvatesse valimistesse - võimendas selle nime maagiat veelgi.

Putinil tuleb kõik kenasti välja. Sõltumata sellest, millist kurja tegu ta kavandab, millisesse vastikusse avantüüri ta ka ei sekkuks, ikka on tulemus meie heasoovijate arvates sajaprotsendiline.

Tema kõige suurem edu oli ilmselt Donald Trumpi määramine Ameerika Ühendriikide presidendiks salakavala sissetungimisega Ameerika valimissüsteemi. Kui Putin juba sellise asjaga hakkama sai, võib teda õigustatult pidada maailma kõige võimsamaks inimeseks. Ja just see võim ahvatlebki Haiti meeleavaldajaid.

Venemaale on kogu see segadus kohutava Putiniga äärmiselt kasulik. Venemaa presidendi nimega hirmutavad eurooplased ja ameeriklased lapsi, samas kui ladina-ameeriklased jumaldavad teda lootuses vabaneda vastikust Ameerika domineerimisest nende oma kodus. Seega ei peaks me absoluutselt kurtma, et "meie partneritel" on kummaline komme pidada Venemaa riigipead "pimeduse valitsejaks". Jäägugi see nii. Nende hirm on vene maagia saladus.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

Putin: meie sõjaline vastus USA agressioonile
Putin kimonos: unikaalsed kaadrid judotreeningust
Endine LKA ülem nimetas Putini suureks kingituseks NATO-le
Putin nimetas USA liitlasi "kaasaruigavateks satelliitideks"
Tagid:
poliitika, meeleavaldus, Haiti, Vladimir Putin

Peamised teemad