02:40 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
12110

Euroopas on lõpuks ometi hakatud muret tundma konfidentsiaalsuse üle ja võetud vastu igasuguseid seadusi. Aga vabad Balti riigid on nüüd omadega kimpus: kuidas selgitada, mispärast nõutakse operaatoritelt teavet selle kohta, kuhu telefonid liiguvad. Mispärast? On tarvis. Asja pärast.

Pjotr Malejev, raadio Sputnik

Inimese suhted telefoniga on jõudnud uuele tasandile. Inimene istub aina enam telefonis, telefon hõlmab inimese. Mõningaid häirivad veel vanaviisi teised inimesed, aga see aeg kahaneb ja saab läbi. Varem oli vaja teisele silma vaadata, liigutusi jälgida, sõprade järele ringi vaadata. Nüüd piisab kiirpilgu heitmisest võõrale ekraanile – ja paljugi saab täiesti klaariks. Lihtsalt, mugavalt, 21. sajand.

Aga mugavused toovad kaasa ka teatud ebamugavusi.

Keegi on, näe, mures, et teda jälgitakse, keegi selle üle, et on juba jälgitud. Aparaadike on saanud inimesest armsamaks ja seda, mida ta teeb, tuleb kuidagi kaitsta. Seda enam, et inimesi on igasuguseid – igasugust salajast ja õiguslikult olulist on ka imelihtne välja uurida. Seetõttu on Euroopas vastu võetud kõiksugu seadusi – telefoni ega inimese jaoks ei ole miski eriti muutunud, kuid riik on kimpus ja põikleb. Sellepärast on juba vastu võetud igasuguseid seaduseparandusi. Läti näiteks võttis vastu otsuse, et riigil on õigus statistika huvides mobiilioperaatorite andmeid kasutada.

Eestlased soetasid mullu mobiiltelefone 115 miljoni euro eest >>

Jõudsid need vaid jõustuda, kui statistikud ongi kohe kohal. Mobiilioperaatorite juures – päringutega. Et mida meil, ütlevad, teilt õieti tarvis on? Tähendab sedasi: tahame teada kõiki telefonikeste liikumisi, kuhu lähevad, kus istuvad, kus pikemalt peatuvad, kuhu lähevad ööbima.

Mis tähendab "mispärast"? Aga kuidas meil siis muidu näiteks inimesi loendada? Siin me arvestasime abonenti, aga tema on Lätist ära läinud ja hulgub kusagil ringi. Või siis näiteks on tal mingisugune tugipunkt – sinna ta alailma sõidab, tuleb ju transpordivooge kokku rehkendada. Või siis tuli kusagilt turist – tuleb ju aru saada, kus ta kolab, mis talle huvi pakub. Kõik, nagu näete, õilsate kavatsustega, kõik inimeste heaks, eks ole?

Aga kahtlustavad operaatorid viivad pilgu kõrvale, vihjavad konfidentsiaalsusele. Ütlevad, et me ei näe siin selgust ega läbipaistvust. Ning mõnikord isegi näeme, aga sugugi mitte seda. Sõnul öeldes saame aru, aga tegelikkus ähvardab hagide ja skandaalidega. Kliendid võivad olla kasvõi rumalad, aga nad on kallid.

Kahtlustav avalikkus on hakanud muretsema. Ütlevad, et kas te peate meid lollideks. Tahate kokku arvestada, siis laske käia, pole teil siin midagi oma nina meie asjadesse toppida. Et siin ma küll olen, aga mida ma teen, see pole teie asi. Ei ole ju viisakas välja õngitseda, kellega inimene koos elab, kellega kohtamas käib, kellega, vabandust väga, magab.

Google'i uus kohtuasi puudutab miljoneid inimesi >>

Kogenud juurdlejasilm või ka lihtsalt kaasaegne arvutiprogramm joonistab kõigi liikumiste põhjal valmis kogu portree, avab hetkega isiksuse ja isikliku elu. Varjavad inimesed lähedaste eest oma armukest, aga riik ei ole neile isegi sugulane, et temaga sedasi avameelitseda.

Kus on vabadused, seltsimehed? Kus on ausate maksumaksjate õiglustunne?

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Samal teemal

"Kollased vestid" Riias: koos mitte mingi hinna eest
Riias tulid vene koolide kaitseks tänavale tuhanded inimesed
Eesti ja Läti poolt on esitatud Brüsselile uus petitsioon mittekodanike õiguste asjus
Tagid:
Balti riigid, telefon, andmekaitse, ühiskond, Läti

Peamised teemad