12:33 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Välisuudised
lühendatud link
7920

USA esindajatekoda tahab tühistada riiklikku eriolukorda, mille president Donald Trump piirimüürile kongressist mööda minnes raha leidmiseks välja kuulutas. Resolutsiooni saatus senatis on ebaselge ja vabariiklasest president Trump on ähvardanud sellele veto panna.

TALLINN, 27. veebruar — Sputnik. Demokraatide enamusega esindajatekoda kiitis resolutsiooni heaks häältega 245-182 ja see läheb nüüd senatisse, kus on napp enamus vabariiklastel. Esindajatekojas hääletas koos demokraatidega eriolukorra vastu ka 13 vabariiklast, vahendas Pealinn viitega BNS-le.

Trump kuulutas 15. veebruaril välja eriolukorra riigi lõunapiiril Mehhikoga. Presidendi samm järgnes kongressi otsusele kiita heaks vaid umbes veerand 5,6 miljardi dollari suurusest summast, mida ta piirimüüri rajamiseks taotleb. Trumpi otsuse eriolukord välja kuulutada on kohtus vaidlustanud vähemalt 16 osariiki.

USA valitsuse osaline tööseisak saab kolmeks nädalaks läbi >>

Föderaalvalitsus on sellest hoolimata jätkanud eriolukorda ära kasutades umbes 6,6 miljardi dollari kokkukogumist, peamiselt kaitseministeeriumi eelarvest.

Demokraadid on tauninud eriolukorra väljakuulutamist kui presidendi võimuliialdust ja põhiseaduse rikkumist, sest see võtab kongressilt võimu otsustada valitsuskulutuste üle.

Vähemalt kaks vabariiklasest senaatorit - Susan Collins Maine´ist ja Thom Tillis Põhja-Carolinast - on öelnud, et toetavad eriolukorda tühistavat resolutsiooni. Lisaks neile peaks resolutsiooni senatis vastuvõtmiseks seda toetama veel kaks vabariiklasest senaatorit, sest demokraatidel on senatis 47 kohta vabariiklaste 53 vastu.

Kui Trump peaks resolutsioonile veto panema, on selle tühistamiseks vajaliku kahekolmandikulise enamuse saavutamine mõlemas kongressi kojas siiski vähetõenäoline.

Esmaspäeval kritiseerisid eriolukorra deklaratsiooni teravalt kümned endised vabariiklasest kongresmenid ja rühm mõlema partei taustaga endisi riikliku julgeoleku ametnikke, kelle seas on endisi kaitseministreid ja Luure Keskagentuuri (CIA) direktoreid.

Majanduslik põrgu: Trump jättis sajad tuhanded ameeriklased toiduta >>

USA president Donald Trump andis jaanuari lõpul ootamatult järele demokraatidele Kongressis ja nõustus allkirjastama ajutise eelarve kolmeks nädalaks, peatades rekordilise 35-päevasese shutdowni - föderaalametite ajutise tööseisaku rahastamise puudumise tõttu, edastas Sputnik Eesti jaanuaril.

Trump ei saanud seda, mida tahtis - 5,7 miljardit dollarit piiri turvalisuse ja müüri ehitamiseks Mehhiko piirile, kuid lubas "tralli jätkata", kui demokraadid ei nõustu kolme nädala jooksul kompromissiga.

USA president kuulutas välja eriolukorra, et saada rahastust müüri rajamiseks piirile Mehhikoga, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti kuu keskel.

Mehhiko piirile müür ehitada on Trumpi jaoks põhimõtteline küsimus, kuna tema valimiskampaania rajanes muuhulgas just sellele lubadusele. Kusjuures toona kinnitas ta, et selle maksavad kinni Mehhiko võimud. Aga seda pole tal õnnestunud saavutada.

"Paljud ütlevad, et müüri rajamine on ebamoraalne. Aga mispärast siis poliitikud oma kodude ümber tarad rajavad?" küsis president oma teleesinemises.

Ja vastas ise: "Nad ei tee seda sellepärast, et vihkavad väljaspool viibivaid inimesi, vaid sellepärast, et nad seesolevaid inimesi armastavad."

Samal teemal

Kongressi liikmed võtsid vastu uue seaduse: Trump ei tohi NATOst lahkuda
Terroristid koju tagasi: mida Trump Euroopalt tahab
Trump lubas ja tegi ära: Ameerika väljus INF lepingust
Tagid:
resolutsioon, poliitika, Esindajatekoda, eriolukord, Donald Trump, USA

Peamised teemad