08:54 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Välisuudised
lühendatud link
17620

Pakistani armee teatas kahe allatulistatud India õhujõudude lennuki pilootide vahistamisest.

Aleksandr Perendžijev, raadio Sputnik

Politoloog Aleksandr Perendžijev selgitas India ja Pakistani vahelise konflikti süvenemise põhjuseid.

Pakistani armee teatab, et on vahistanud kaks India õhujõudude pilooti, kelle lennuk lasti kolmapäeva hommikul pärast riigi õhuruumi rikkumist alla.

"Kaks (India - Toim.) lennukit hävitati. Üks neist kukkus meie territooriumile, teine nende poolele (India poolt kontrollitavasse Kašmiiri - Toim.). Vahistati kaks pilooti. Üks neist sai vigastada ja viidi haiglasse. Talle osutatakse vajalikku meditsiinilist abi. Teine piloot on vahi all," ütles Geo TV poolt edastatud briifingul Pakistani relvajõudude pressisekretär, kindralmajor Asif Ghafoor.

India pool väidab, et kadunud on üks piloot. 

India ja Pakistani vahelised suhted sattusid kriisi pärast 14. veebruari, mil enesetaputerrorist end Põhja-India Jammu ja Kashmiri osariigis sõjaväestatud politsei kolonni kõrval õhku lasi.

Rünnaku tagajärjel hukkus 45 inimest.

Vastutuse rünnaku eest võttis enda peale grupp "Jaish-e-Mohammed", mille juhtkond paikneb New Delhi andmetel Pakistanis.

India süüdistas Pakistani terrorirühmituste toetamises, Islamabad lükkas süüdistused "põhjendamatutena" tagasi.

Teisipäeva hommikul ründasid India õhujõudude hävitajad vaidlusaluse Kashmiri piirkonna Pakistani tsoonis asuvat islamistliku grupi "Jaish-e-Muhammad" suurt treeninglaagrit.

G.V. Plehhanovi nimelise majandusülikooli politoloogia ja sotsioloogia kateedri dotsent, ekspertnõukogu "Venemaa ohvitserid" liige, sõjaväe-politoloog Aleksandr Perendžijev esitas raadio Sputnikule oma seisukoha India ja Pakistani vahelise konflikti teravnemise põhjuste kohta.

"Rahvusvahelise julgeolekusüsteemi hävitamine Ameerika Ühendriikide poolt, kaasa arvatud tuumajulgeoleku valdkonnas, toob kahjuks kaasa olukorra, kus ka kohalikud konfliktid taas põlema lahvatasid, sealhulgas ka sellised, mis olid varem peaaegu kustunud. 

Место падения индийского самолета под Кашмиром
© AP Photo / Mukhtar Khan
Sõjaväelased India purunenud lennuki juures

Olukord on väga ohtlik: konfliktid on küll kohalikud, kuid võivad ohustada kogu inimkonda.Eriti siis, kui tegemist on selliste riikidega nagu India ja Pakistan, kes sattusid omal ajal aatompommide loomise järel "tuumariikide klubisse", ütles Aleksandr Perendžijev.

Tema arvates tuleks India ja Pakistani vaheline konflikt olemasolevate rahvusvaheliste mehhanismide raames ja Venemaa osalusel kiiresti lahendada.

Õhutõrjesüsteem Igla
© Sputnik / Михаил Воскресенский

"On vale teha nii, nagu Donald Trump, kes tegeleb ainult Põhja-Koreaga, samas kui teistes piirkondades pinged kasvavad, sealhulgas ka India ja Pakistani vahel.

Praegune kahe tuumariigi konfliktiolukord näitab, kui hapraks on rahu tänapäeval muutunud. 

See näitab ka, et on vaja kiiresti tegeleda mitte ainult Põhja-Korea desarmeerimise küsimusega, vaid ka muude konfliktide lahendamisega - ja seda ei tohiks loomulikult teha mitte Ameerika Ühendriigid üksi, vaid olemasolevate rahvusvaheliste mehhanismide raames ja Venemaa osalusel," lõpetas Perendžijev.

India Jammu ja Kashmiri osariigis on aktiviseerunud separatistid, kes nõuavad iseseisvust või Pakistaniga ühinemist.

Samas ei ole Kashmiris India ja Pakistani vahel ametlikku piiri - kahe riigi armeesid eraldab kontrollijoon.

New Delhi süüdistab Pakistani ametivõime relvastatud separatistide toetamises, Islamabad aga eitab neid süüdistusi, öeldes, et Kashmiri rahvas võitleb oma õiguste eest iseseisvalt.

Autori arvamus ei pruugi kajastada toimetuse seisukohta.

Samal teemal

Türgi välisminister: S-400 õhutõrjerakettide ostu küsimus on otsustatud
Pakistanis süüdistati USA-d vales paljumiljardilise abiosutuse kohta
Tagid:
terrorism, konflikt, Pakistan, India

Peamised teemad