02:44 15. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1813
  • RUB86.5850
Välisuudised
lühendatud link
INF-lepe (19)
100 0 0

Ameerika Ühendriigid on valmis Venemaaga lähi- ja keskmaa rakettide lepingu (INF) üle läbirääkimisi pidama, kuid vaid teatud tingimustel.

TALLINN, 6. märts – Sputnik. Sellest andis teada Riigidepartemang, vahendab RIA Novosti telekanalit "Rossija 24".

Venemaa president Vladimir Putin kohtumisel välisminister Sergei Lavrovi ja kaitseministri Sergei Šoiguga
© Sputnik / Алексей Никольский

Läbirääkimiste tingimuseks nimetati võimalust teostada "Ameerika Ühendriikide ja tema partnerite" julgeoleku huvides takistamatut kontrolli.

INF-lepingu peatamine Venemaa poolt

Teade tuli vastuseks üleeile Vladimir Putini poolt allkirjastatud dekreedile lepingu täitmise peatamiseks seniks, kuni Ameerika Ühendriigid ei kõrvalda omapoolseid kohustuste rikkumisi või kuni leping lõplikult kehtivuse kaotab.

NSV Liit ja USA allkirjastasid lähi- ja keskmaa rakettide likvideerimise lepingu. 1987. aastal. 1991. aasta juuniks oli kokkulepe täidetud: Nõukogude Liit hävitas 1846 raketisüsteemi, Ameerika Ühendriigid – kõigest 846.

Donald Trump teatas 2. veebruaril, pärast mitmeid vastastikusi süüdistusi lepingu rikkumises, et ta peatab INF-i täitmise. Samal ajal on Venemaa korduvalt kinnitanud, et järgib rangelt lepingust tulenevaid omapoolseid kohustusi.

Venemaal reageeriti president Putini otsusele INF-i täitmine peatada positiivselt. Samas ajal ei kavatse Venemaa lähi- ja keskmaarakette lähiajal piirialadele paigutada.

"Suletud ustele koputamine on naeruväärne "

Otsust lepingu peatamisest kommenteeriti Venemaa parlamendi mõlemas kojas.

Nii lausus Föderatsiooninõukogu rahvusvahelise komitee liige Oleg Morozov, et sellise sammu astumine oli vajalik.

"Suletud ustele koputamine on naeruväärne, eriti veel sellistele, mille taga olijad sind petta tahavad. Küsimus ei ole enam võidurelvastumises, vaid enesekaitsevahendite piisavuses, kui vastane lepingut rikub," märkis senaator.

Trump lubas ja tegi ära: Ameerika väljus INF lepingust >>

"Tegelikult on Moskval vastus USA lepingu rikkumistele juba valmis. See on asümmeetriline, sealhulgas ka kulutuste osas. Ja kui USA tahab oma hirme mõttetult pangatähtedesse uputada, on see juba nende asi," ütles poliitik.

"Ameerika Ühendriigid ei mõtle tulevikule"

Föderatsiooninõukogu kaitse- ja julgeolekukomisjoni liige Franz Klintsevitš rõhutas, et Venemaa peab endiselt INF leppe uuendamist vajalikuks.

"Ma ei arva, et Ameerika Ühendriigid lepingu tulevikku käsitleva arutelu juurde tagasi pöörduvad –nad ei teinud praegusi samme sugugi mitte leppe pikendamiseks," ütles ta. 

"Ma peaaegu ei kahtle, et lepingut ei uuendata," arvab senaator.

Klintsevitš ütles ka, et Venemaa peaks nüüd hakkama "konkreetselt mõtlema", kuidas tagada oma turvalisus juhul, kui Ameerika Ühendriigid leppest lõplikult väljuvad.

"Meil on juba olemas vahendid, et tagada rahvuslik julgeolek, mis on meie jaoks prioriteediks. Kuid antud segment, lähi- ja keskmaa raketid, ei ole meil kaetud, nii et me peame seda tegema, pole midagi parata," ütles ta.

"Mängud ainult ühte väravasse on läbi"

Riigiduuma Kaitsekomisjoni esimene aseesimees Leonid Krasov lisas, et lepingu taaselustamine on võimalik ainult Ameerika Ühendriikide algatusel, kuid dialoogi alusel, mitte "eksklusiivse riigi" monoloogi vormis.

"Aga ma tahaksin ka öelda, et Venemaa ei luba enam mänge ainult ühte väravasse," selgitas Krasov. Ta märkis ka, et Venemaal pole enam vaja, nagu omal ajal, "Ameerikale järele jõuda püüda ja temast ette minna", sest Moskval on uusim relvastus juba olemas.

Krasovi sõnul on Venemaa lähenemine nüüd täiesti erinev.

Parlamendiliige meenutas, et uued kodumaised relvad ja lahingutehnika on loodud eesmärgiga tulistada võimalikult kaugele, tabada täpselt ja reageerida kiiresti.

"Me ei kavatse luua odasid, vaid selliseid relvasüsteeme, mida ei ole ühelgi armeel maailmas, millel on täiesti unikaalsed omadused ja võib-olla isegi uued toimimispõhimõtted. Me ei taotle enam mitte kvantiteeti, vaid kvaliteeti," lisas parlamendisaadik.

Teema:
INF-lepe (19)

Samal teemal

Kas pigem elus või pigem surnud: kas INF lepingut õnnestub päästa
NATO avaldas USA otsusele INF-leppest lahkuda täielikku toetust
USA taganemine raketilepingust: Venemaa vastab, Euroopa on pinges
Tagid:
Riigidepartemang, Putin, USA, INF

Peamised teemad