12:41 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
9010

Valgevene president Aleksandr Lukašenka sõnul soovitas lähenemisviisid lõimumisele läbi vaadata Venemaa juhtkond.

TALLINN, 6. märts — Sputnik. Valgevene president Aleksandr Lukašenka teatas, et Minsk on valmis läbi vaatama lähenemisviisid lõimumisele Moskvaga, teatab Valgevene Sputnik Belaruss.

Ta meenutas, et valitsuste tasandil tegutsevad töörühmad koostavad ettepanekuid "ühinemisprotsesside edasiseks arenguks".

Tema sõnul soovitas lähenemisviisid lõimumisele läbi vaadata Venemaa juhtkond. "Meil tuleb veel kord analüüsida, kus leidub kasutamata ressursse, mida annab rakendada," lisas Valgevene riigipea.

Suvel saab Tallinnast Minskisse lennata>>

Lukašenka rõhutas eriti, et Valgevene "peab jätkuvalt täiel määral kinni liidulise ülesehituse ideest." "Tahan, et seda kuuleksid ennekõike meie toetajad ja oponendid Venemaa Föderatsioonis," märkis ta.

Hiljem selgitas ta nõupidamisel integratsioonistruktuurides osalemise ja Euroopa organisatsioonidega koostöö tegemise küsimustes , millega on seotud Valgevene ja lääne vahelise koostöö kasv.

Tema sõnul tekitab see "allergiat ja ajuti hüsteeriat meie põhilise partneri – Venemaa Föderatsiooni silmis."

"Jääb küsida: mida te hüsteeritsete? Meie toodangut turule ei lubata, sõimatakse muidusööjateks, tõugatakse eemale, survestatakse, kus aga vähegi saab. Mis meil siis teha, kas trepi alla peitu pugeda ja seal kükitada?!" kuulutas Valgevene riigipea.

Ta lisas, et juhul kui oleksid normaalsed majandussuhted Venemaaga, siis Valgevene "ei otsiks õnne ei tea kuskohast."

Lukašenka avaldas ka arvamust, et Minsk ei pea vaatama NATO riike kui vaenlasi. Ta kutsus Valgevene julgeoleku nimel üles vastastikku lugupidavale dialoogile alliansiga.

Kes küll Minski vallutas: Venemaa vastab ÜRO-s keerulistele küsimustele>>

Riigipea märkis, et Valgevene piirneb kolme NSTO-riigiga. Lisaks sellele pürgib sinna Ukraina. Lukašenka sõnul tähendab see teatavat väljakutset.

"Vene maailma" ideed

Läinud nädalal toimunud kohtumisel avalikkuse ja meedia esindajatega kutsus Lukašenka üles "vene maailma" ideed Valgevenele mitte peale suruma, kuna see võib inimesi "närvi ajada".

Tema sõnul "ei kujuta venelased veel ette, mis see Valgevene on ja kui keeruline siin kõik on.

"Olukorda lõhki ajada on imelihtne. Inimesi üles kütta, see puder kokku keeta – hiljem tuleb väga kaua ja raske vaevaga sellest välja rabelda," märkis Lukašenka.
Ta teatas, et ei taha seada "valgevene keelt vene keelele vastukaaluks".

Tagid:
lõimumine, Venemaa, Valgevene, Aleksandr Lukašenka

Peamised teemad