08:12 16. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1444
  • RUB81.0468
Välisuudised
lühendatud link
12910

Läti rahvuslased nägid ohtu kevadises vastlapäevas ehk maslenitsas. Riigis ametlikult tähistatav rahvusvaheline naistepäev on samuti kriitikatule alla sattunud.

TALLINN, 8. märts - Sputnik. Läti ülikooli õigusteaduste doktor ning Läti NSV KGB uurija Kristīne Jarinovska mainis neil päevil naistele ja Läti Seimile, et 8. märtsi pidupäev on "alandav okupatsioonirežiimi pärand".

Suurem osa suhtlusvõrgustiku kasutajaid aga Kristīne Jarinovska väljaütlemist ei toetanud ja väitis vastu, et rahvusvahelist naistepäeva tähistatakse paljudes riikides üle maailma, teatab Sputnik Latvija

Eestis oli naistepäev viimati riigipüha 1990. aastal >>

Vastlanädalat (vene traditsioonis võinädal, võipüha, maslenitsa – toim.) tähistatakse Balti vabariigis tavakohaselt üsna laialdaselt. Seda pühitsetakse Jurmalas, Ventspilsis, Rēzeknes ja teistes linnades.

Läti ettevõtjad teevad tarbijatele hulganisti vastlapühaga seotud reklaampakkumisi. Just see reklaamirohkus ajaski teatud lätlaste ringkonnad ärevile. Sotsiaalvõrgustike kontolehtedel kuulutati vastlad "võõraks pühaks" ja seati nad ühte ritta valentinipäeva, 23. veebruari pidustuste ja halloweeniga.

Eesti Vabaõhumuuseum kutsub vastlaid tähistama
© Sputnik / Владимир Барсегян

"Vastlad? Mis seos on Jurmalal Maslenitsa ametliku tähistamisega? Lülitame siis ka halloweeni ja "musta reede" ametlike pühade hulka, mille tähistamist linn hakkab toetama. Pannkooke võib ka argipäevadel osta..." toriseb veebikasutaja Guntis.

Samas aga leidus vastlatel ka oma kaitsjaid. Nemad nentisid, et "maailm on suur ja lai, maakeral on palju rahvast ja pidupäevi." Sellest mitmekesisusest saab välja valida nimelt need, mida iga inimene tahaks tähistada ja seejuures teisi mitte häirida.

Vana vene kevadpüha traditsiooni kaitstes meenutasid veebikasutajad läti rahvuspüha, venelaste võipüha analoogi Meteņit. "Kui me ise Meteņit ei tähista, siis on tore, et keegi tähistab Võipüha, mis sisuliselt on üks ja sama," mõtiskleb kasutaja varjunimega Ed.

Aga need argumendid ei veennud rahvusmeelseid patrioote. Võipüha võtab nende arvates "läti pühadelt ruumi vähemaks."

"Need on okupantide rahvuspühad ja suurel osal venelastest, olgu nad putinistid või antiputinistid, istub sees suurvene šovinist ja meid peavad nad oma territooriumiks," kirjutas oma Twitteri-kontol kasutaja varjunimega AK LV.

Venemaa saatkonnas tähistati Isamaa kaitsja päeva >>

Eelnevalt väljendasid Läti rahvuslased rahulolematust mõningate üritustega, mis olid pühendatud 23. veebruarile. Nii pälvis nende tähelepanu küladisko, mis plaaniti sel päeval korraldada Veclaicene rahvamajas.

Tagid:
maslenitsa, vastlapäev, naistepäev, poliitika, rahvuslus, Venemaa, Balti riigid, Läti

Peamised teemad